Ensiksi kiitos, että pöydät ja istumajärjestely näyttävät palautetun asialliseen linjaan.
Järkisyistä.
Nyt on Pyhäjärven tulevaisuus pelissä.
Nämä eivät ole kiitoksen paikkoja, laittakaa nopeasti kuntoon, ei ole vain muodollista vaan hinnakkaasti tärkeää
-vs.kaupunginjohtajan viransijaisuus on vahvistamaton, päätökset eivät ole laillisia
-namon lähetykset käyttöön, tarvitaan tietoa valtuutettujen toimista äänestäjille
Tämän illan tuulivoimakäsittelystä tulee varmasti laiton. valtuuston kokouksen koollekutsuminen, esityslistan asioiden käsittely sekä aiheutuvat kokouskulut ovat aiheetta agendalla.
Järkisyistä.
Nyt on Pyhäjärven tulevaisuus pelissä.
Nämä eivät ole kiitoksen paikkoja, laittakaa nopeasti kuntoon, ei ole vain muodollista vaan hinnakkaasti tärkeää
-vs.kaupunginjohtajan viransijaisuus on vahvistamaton, päätökset eivät ole laillisia
-namon lähetykset käyttöön, tarvitaan tietoa valtuutettujen toimista äänestäjille
Tämän illan tuulivoimakäsittelystä tulee varmasti laiton. valtuuston kokouksen koollekutsuminen, esityslistan asioiden käsittely sekä aiheutuvat kokouskulut ovat aiheetta agendalla.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Pyhäjärven kaupunki voi valita ulkopuolisen henkilön määräaikaiseen kaupunginjohtajan virkaan (viransijaisuus) vain kaupunginvaltuuston päätöksellä.
Kun kaupunginjohtajan tehtäviä hoitaa kaupunginhallituksen tähän tehtävään valitsema henkilö, niin tällä henkilöllä ei tällöin ole kuntalain tarkoittamaa kaupunginjohtajan virkastatusta.
Juuri noin. Se vain on juuri näin.
Jokosh se veikkoloesen sijjaesuusloenen on valtuusthon punnittavana HEHE. eiköhä se kannattas olla ku ministeriö ol kittilälle jyrkkänä ja lex KITTILÄ tulloo selvitysmiehineen tutkailemmaan kepuliloesten politikoentia kun ei tunnu onnistuvantuvan HEHE. oesko tiälläki aeka ottaa oekee lusikka kätöseen HICHIC. Lukaskoopa tämän päevä uutisloesta suomen kuvalehdestä hallistus ajankuluksenne HEHE
Eihän tuosa teijän menosa mittää uutta oo, kaikkihan teilloon menny ennenki päin persettä.
Mikä kaikki on mennyt päin p:tä ?
Pyhäjärvellä mennään jälleen suurkonfliktin kautta ensi-vuoteen.
Seuraavan vaalikauden valtuuston työlista on jo taputeltu
-käsitellään 1000x100 kertaa kokeneiden kaupunginhallituksen, valtuuston 2013-2016 tekemiä päätöksiä
näitä ovat
-kaupunginjohtajan/-ien sekä vs. töpöksien palkkauskulujen takaisinperintä
-jäähallin laina-remonttikulut
-tuulivoimalat
-jonnin kerran lagunan lämmittelyä
-selänteen uppoavaa laivaa
-pyhäjärven kaupungin syvälle syöksyvää taloutta
jotta, taputetaan taas. ja buuataan
Ihmettelyä herättää, miksi proolaiset nyt osallistuivat laittomaan kokoukseen ja muihinkin miksi menevät tekemään laittomia päätöksiä ovat varmaan laittomuuksien tiellä, kokouspalkkioita ko metsästävät vai mikä on motiivi kysyn vaan kun en tiedä ?
Eikös se viimeksi ollut peruste, ettei voida osallistua laittomasti valmisteltuun kokoukseen! Onko tilanne nyt muuttunut? Miksi Proolaisilla on niin näkyvästi tarkoitushakuista laillisuuden vaalimista! Oliko nyt tuulivoima päätös niin tärkeä itselle, ettei se ollutkaan niin nöpön nuukaa?
Ihan kiva. Pro Pyhäjärvi esitti, että käsitellään Kuntalain 24 §:n mukainen kaupunginjohtajan viransijaisuus määräaikaisena.
Mutta ei, tikanmäki torbedoi`Niin miksi??
Ole hyvä, näe pyhäjärvinen todellisuus. Näe pyhäjärvinen päätöksentekokulttuuri. Ymmärrätkö.?? Päätöksentekona ei ole lain ei sääntöjen mukainen vaan se on sataprosenttisesti Jukka Tikanmäki ja hänen veljeskuntansa mukainen.
Mutta lukekaapa Kittilän tapausta. Siinä olemme ja paljon suuremmassa suossa ! Sanokaa mitä sanotte !!
"Mutta lukekaapa Kittilän tapausta. Siinä olemme ja paljon suuremmassa suossa ! Sanokaa mitä sanotte !!"
Ei saatana! Mistä näitä tulee?
Ei saatana!
Lukekaa Kittilän tapausta. Olemme samassa suossa kuin Kittilässä ja paljon pahemmassa.
Miksi ei kaikilla valtuutetuilla ole valtuustokokouksissa mikkiä käytössä???Missä on sananvapaus.Kuka on kieltänyt heiltä mikin käytön?? Jukkako?Pyhäjärven demokratia pelaa,Vasemmistopuolueet osaatteko edes hävetä?
Voihan sitä puhua ilman mikkiäkin! Mitä toopeja täällä taas kirjoittelee!
Taidat olla Peruspyhis,kun et ymmärrä vaikka rautalangasta vääntäis.Niimpä kerron sulle .Mikit ovat sitävarten suurissa saleissa jotta kaikki kuulevat mitä asiaa puhujalla on Menikö jakeluun? Epäilen jos olet Peruspyhis!!
Suurissa saleissa mikit on tosiaan tarpeellisia! Mutta meidän pienessä?????
EI KUULUNUT, maanantaina. Haapajärveltä asti naiset tulivat kertomaan hoitoasioista, valtuuston kokoukseen , mutta eipä kuulunut.
Vaaleamman naisen puheesta ei kuulunut juuri mitään,
(ei edes nimeä ) toisen ääni kantoi vähän paremmin.
Vaikka naiset olivat kasvot saliin päin, ääni ei kuulunut.
Valtuutettujen puhe menee harakoille, ei kuulu, esim. Taimi P. tupisi useampaankin otteeseen jotakin.... ei kuulunut .
Kuuluvuus on erittäin huono, uskokaa jo.
Onko ne mikit toimintakunnossa, vai eivätkö valtuutetut halua / uskalla käyttää niitä ?
Entäpä ne NAMON lähetykset , missä viipyy kuva?
Miksi sitten esim.kepulaisilla on mikit? Onko heidän asiansa tärkeää muiden kuulla?Mitä moinen pelleily oikein on.Muualta tulleena en oikein ymmärrä Pyhäjärven valtuuston ja hallituksen toimintaa.Tuntuu kuin eräät eivät tietäisi kunnallislaeista juuri mitään
Ohann se pyhäjärvisiltä paljon, että on sovittu edes pöydistä ja istumajärjestyksestä. Siitä mikistä; ei sitä tartte, parempi on, ettei toiset kuulekaan tyhjää puhetta.
Kaatuu tuulivoimapäätös, valittakaa, siinä on muotovirhe.
Kaatuu, kaatuu ja laiton on johtajankin paikka.Koko kokous on teatteria siis omintakaeista osaamista tätähän pyhäkkäät ossaa.........
Eiku nurin kaikki vain...
Turhia kokouksia alkaen tammikuusta 2013, jatkuen vs.kaupunginjohtaja Tikkasen ollessa uudelleen "marionettina".
Seremoniamestarina-järjestelijänä toimii vt. hallintojohtaja Kiviniemi.
On palkkakaksikko, joiden kuntalain soveltaminen on ainutlaatuista. Kumpikin vie valtuutettuja kuin litran mittaa, tarkoitushakuisesti yhdessä ja vieläpä kaupunginvaltuuston vahvistaman eli voimassa olevan hallintosäännön kera. Sääntöjä tulkitaan/ liitetään pirun raamatun tapaan ja kaupunki ajautuu yhä pahempaan laillisuus-vai ei- tilaan.
Pyhäjärvellä pikkupätevän tekijän motto ; röyhkeästi miten teetkin, pidä silmällä huoli, ettet jää teoistasi kiinni.
Proolaisia vituttaa! Mikään ei onnistu! Tuulivoiman vastustuskin meni vituix! Voi helevetin perse, kaikki menee päin vittua, saatana!
Hei! Olen prolainen, mutta ei sitten vituta yhtään. Hävettää ja säälittää tämä
laittomuuden tila, mikä täällä vallitsee. Toivoa sopii, että tulee päivä, jolloin näytetään oikeaa tietä, miten olisi tullut toimia.
Säälittää , miten surkeassa tilassa kaupungin asioiden hoito on.
Mikä laittomuuden tila? Olisko kuitenkin kysymys taas Proolaisten omasta tulkinnasta? Ja väärästä sellaisesta, tälläkin kertaa!
On muuten lakimiehen tulkintaa!! Mitä sanoo Tarmo Rapo?
Kerrotko kenen lakimiehen!! Laitetaanko veto, ei tule nimeä!