Yle pitää pilkkanaan suomenkielisiä

Dan Ekholm ei osaa suomea. Silti Yle palkkasi hänet - suomenkieliseen Yleen.
Taas tänään hän teki virheitä puheessaan: "Kölnin tapahtumia jälkeen...."
Irvokasta, miten suomenkielisiä pidetään pilkkana Ylessä.
Vähintä, mitä voi vaatia on, että toimittajat osaisivat suomea!
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Laittakaa sinne paikalle mv:n uutis toimittaja, niin asiat tulee selkokielellä näille vatipäille.

Äänestä

Ne palkkaa akselin tai sen irtopää-seffieäijän seuraavaksi,

Äänestä

Ei kaikkien nimestä päätelleen suomenkielistenkään ulosantia voi kehua. Voi Erkki Toivasen ja Erkki Karjalaisen aikoja...

Äänestä
  • MUTTA ei ruotsinkieliselle puolelle suomenkielisiä otetakaan!

    Vain toisinpäin, koska YLE on ruotsinkielisen eliitin suojatyöpaikka. Siis yksi niistä monista.

    Äänestä

On monta hyvää syytä allekirjoittaa kansalaisaloite YLE-veron poistamisesta.

Äänestä

  • No hiivatti sitähän kokeiltiin jo vuosikymmeniä !

    Ei toiminut jos käytät maksat periaatteella ! Osa käytti ja osa jätti maksamatta .
    Kustannukset nousivat ja osa käyttäjistä jätti maksamatta . Laatu ei parantunut poliittisten "riippatyöpaikkojen" vedettyä toiminnan "pers´luisuun". Nyt hätätomenpiteenä keksittiin tukiposaus. Kaikki maksaa vaikka ei käyttäisikään !
    Mitä tuolla saatiin se viimeinen vaikutuskeino tarjottuun laatuun oli poissa. Sehän on kuin Alkon hinnoittelu maksa ja osta mitä annetaan. Kun kilpailua ei ole ja ei tule on pakko maksaa ja tyytyä vaikka vanhoihin uusintoihin kolmekin kertaa viikossa. Voi meitä !!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


irvokasta kirjoitti:

Dan Ekholm ei osaa suomea. Silti Yle palkkasi hänet - suomenkieliseen Yleen.
Taas tänään hän teki virheitä puheessaan: "Kölnin tapahtumia jälkeen...."
Irvokasta, miten suomenkielisiä pidetään pilkkana Ylessä.
Vähintä, mitä voi vaatia on, että toimittajat osaisivat suomea!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu