Koska ehtoollisen voi hyvin asettaa perushoitaja tai rengaskauppias ja muutenkaan kutsumuksella ei ole silleen väliä, kutsuu vakaa ristitty teurastaja Jorma Palvi ynnä rakkaan vaimonsa Pirkon kanssa kaikki ristityt kortteliehtoolliselle! Tuokaa ystävät ja kylänmiehet mukananne. Ehtoollisella tarjoillaan Pirkka sekamehua ja sämpylöitä Jorkin ja Piken autotallissa. Ps. Tämä on täysin mahdollista separatistien ehtoollisopin mukaan.
Tervetuloa kortteliehtoolliselle!
Palvinjorma
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tällaiseksi sirkukseksi pahimmillaan menee kun pyyhitään tunnustuksella ja kirkkojärjestyksellä p.... Niinhän nämä separaattorit nyt tekevät
Niinpä. Mikä rajaa ehtoollisen asettamisoikeuden saarnaajiin? Ei mikään.
Nimenomaan, ei mikään, Jeesus asetti muistoaterian ja korosti sen viettämistä Hänen muistokseen, Luuk. 22:
" 19. Ja hän otti leivän, kiitti, mursi ja antoi heille ja sanoi: "Tämä on minun ruumiini, joka teidän edestänne annetaan. Tehkää se minun muistokseni."
20. Samoin myös maljan, aterian jälkeen, ja sanoi: "Tämä malja on uusi liitto minun veressäni, joka teidän edestänne vuodatetaan."
Vietän Jeesuksen muistoateriaa kotona, läheisteni kanssa, joille olen ilmoittanut, miksi sitä vietämme.
Teen sen mielummin näin, ennenkuin vietän sitä vahingokseni "naispapin" tarjoamana, Jeesus ei missään sanonut, että paikalla pitää olla pappi.
Aivan oikein!
Lutherin opetuksen mukaan ehtoollisen jakajan persoona eikä hänen uskonsa vaikuta ehtoollisessa mitenkään.
Ehtoollista voi olla jakamassa naispappi. Se on silloinkin ihan oikea ehtoollinen. Hänet on asetettu siihen virkaan.
Me joudumme menemään syntisinä ehtoollisellekin. On suuri asia, ettei ehtoolliseen vaikuta mitenkään sen jakajan usko tai persoona muutenkaan. Muutenhan et voisi koskaan olla varma, onko kyseessä oikea ehtoollinen.
Ymmärrän sen, että tämä kismittää. Mutta näin se vaan on.
Tampereella paikallisseuroissa saarnassa selitettiin, että alkuseurakunnassa oli aluksi käytössä maallikkoehtoolliset. Jo Pietarin ja Johanneksen seuraajana ollut kristittyjen johtaja esitti, että ehtoollinen tulisi viettää papin, (paikallisen johtavan saarnaajan), johdolla. Siis jo 100 luvulla. Sen ehdotuksen seurakunta tyrmäsi. Vasta myöhempi johtaja, jota jo piispaksi kutsuttiin, otti käyttöön pappien jakaman ehtoollisen. Näin se tuli katoliseen kirkkoon.
Lutherhan muutti katolisen kirkon tavoista vain ne, jotka olivat Raamatun vastaisia. Näin se tuli luterilaisuuteenkin.
Tämä ketju on avattu siinä mielessä, että huomattaisiin sakramenttien Pyhyys. Siksi niitä on kunnioitettava.
Onhan selvää, että jos ehtoolliset siirtyisivät esim. perheisiin, niin em. olisi vaarassa. Ei mikä tahansa illallinen ole ehtoollinen. Eikä ehtoolliset saa jatkua juomingeilla.
Edes fanaattisimmat separatistit eivät sallisi ehtoollista aivan maallikoiden käsiin, vaan saarnaajille. Tässäkin tulisi varmaan jokin linjanveto.
"naispappi" sitaateissa siksi, että nainen ei voi esiintyä pappina, kuten Raamattu selkeästi ilmoittaa; 1.Tim: 3 < koko luku.
Näin se vaan on.
KOVIN VENYVIÄ LUKUJA PITÄÄ MUISTAA ETTÄ JEESUS Kristus perusti .
Seurakunnan Ensimmäisen Pääsiäis päivän illalla 30 jKr. Pitkä perjantai oli
Hänen ristiinnaalitseminen , La .= Sabatti ,ja kolmas päivä oli sun.viikon ensimmäinen päivä .Ja ensimmäinen Ehtoolinen oli nautittu kiiras torstai
ja ensimmäinen johtaja oli Jaakob,sepeteksen poika jo muutanan paivän
jälkee mestautti hänen 44.muistaakseni kivittämällä. Jonka jälkeen Jeesuksen
veli-puoli tuli johtajaksi n. 50 on kirjoitettu kaste kirja Sekä Ehtoolliset . siinä
oli jo kristittyjen pappien ja Piispan edesottamuksia ,kirkko isät Ireneus ja
Origenus.ainakin Ireneus oli 70. kirkko isä.
..
Vielä Jaakobista Jeesuskusen veljestä : hänet tapatti ylipappi Hannas II .62. jKr. Hannas oli Hannaan poika . Tämä tapahtui kuin Festus oli kuollut ja Albinus ei vielä ollut tullut , Albinus lähetti Hannas II ankarat huhteet , mutta vähän ajan sisäää Herodes Agrippa II erotti hänet virasta n.63.jKr. Seuraava Maarerra nimitettiin 64.ja hän oli virassa kapina-alkuun asti 66jKr. Agrippa erotti hänet koska oli sitä mieltä
että Florus oli osa syylinen kapinaa , Käytetään myös Juutalai sota nimeä ,
Apostolit oli menneet sopimuksen kansa Efessoon ,osa 65 ja osa 66 jKr.
Sota loppui kun Jerusalemi oli hiekkana .
Niin ,olen tutkinut kaikki polvte Aadamista ,Jeesuksen missään kohtaa ei
Jumala ole tehnyt Naiata Sanan palvelijaksi ei yhdessäkään kohtaa aina on mainittu Mies on sananpalvelija ei vaimo ,kuinka kauan te meinaatte kinata siitä, kun
selvyys n.65 polvea ,ei se ollut niin iso juttu.
Luet kuin piru raamattua ja jätin lukematta tärkeät kohdat!!!
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
15:15 Niin Pietari vastasi ja sanoi hänelle: "Selitä meille tämä vertaus."
Ja voitte olla varmoja, että Jeesuksen antama vastaus on edelleen sama:
15:16 Mutta Jeesus sanoi: "Vieläkö tekin olette ymmärtämättömiä?
15:17 Ettekö käsitä, että kaikki, mikä käy suusta sisään, menee vatsaan ja ulostuu?
HUOM!!!!!!!!!!!!
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan 4:
13 Ja hän sanoi heille: "Ette käsitä tätä vertausta; kuinka sitten voitte ymmärtää kaikki muut vertaukset?"
MUISTUTUS.... uskontunnustuksesta ja sen kaltaisuudesta...
koskien myös pappislupauksen antaneita pappejakin...
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
Ymmärtämättömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Ihmisyydestänne luopuminen:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
ero JUMALASTA; herra saatanasta uusi jumala:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Kristitty ei ole Jumalaa ja Jeesusta palveleva kristillinen.
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
Ps. Tämä ehtoollispelleily ei ole kirkon sisäistä toimintaa. Kuitenkin olemme kirkon sisällä toimiva herätysliike oman ilmoituksemme mukaan.
Oikeinko te tosissanne uskotte että jumala taivaassaan kunnnioittaa teidän kirkkoklakejanne ja pappejanne joista suurin osa ei ole koskaan uudestisyntynyt!
Ja niiltä te otatt e ehtoollsita kuin Jumalan kädestä!
mikä teitä oikeasti vaivaa, kertokaa.
Nii-i. Pitäisikö sinun olla ehtoollisella...
Niin mitä mahtanet tarkoittaa...?!
Miksi minun opitäisi olla ehtoollisella, sehän on uudestisyntyneen elämän yks osatekijä, eikä siinä tule mitään sen yli joka on jokaisella uskovalla uudestisyntyneellä joka hetki!
Miksi minun siis pitäisi olla ehtoollisella jotenkin erikoisella merkityksellä, kerro?
kun uskovainen kävelee lumessa, niin mikä niistä jäljistä jotka siitä jää, on erikoisessa asemassa toisiinsa nähden?
tai kun uskovainen kävelee käsikynkkää Jeesuksen kanssa joka hetki, niin mikä siinä asetelmassa muuttuu siinä ehtoollisessa?
ehtoollisessa mukana tulee kaikkien JEESUKSESTA pilkaten kusta ja paskaa tekevien saatanaa palvelevien olla mukana! Muuten ei ole hyvä rikollinen kristitty.
katekismuksen herran ehtoollinen on Jeesusta pilkkaava eksytys jossa tehdään Jeesuksen ulostetta.
-järjettömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
-Ymmärtämättömyydenne:
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
15:15 Niin Pietari vastasi ja sanoi hänelle: "Selitä meille tämä vertaus."
Ja voitte olla varmoja, että Jeesuksen antama vastaus on edelleen sama:
15:16 Mutta Jeesus sanoi: "Vieläkö tekin olette ymmärtämättömiä?
15:17 Ettekö käsitä, että kaikki, mikä käy suusta sisään, menee vatsaan ja ulostuu?
SIIS JÄRJETÖN, YMMÄRTÄMÄTÖN AIVOPIERU ÄÄLIÖ EI YMMÄRRÄ MITÄ SANA "vertaus" TARKOITTAA MUTTA YMMÄRTÄÄPÄ saatanallisuuksia!!!
Muistakaa järjettömyydenne ja ymmärtämättömyydenne.:
FAKTAT VOITTE TARKISTAA...
-järjettömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
-Ymmärtämättömyydenne:
'Meillä ei ole ymmärrystä'
-Ihmisyydestänne luopuminen:
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
-Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
-ero JUMALASTA; herra saatanasta herra jumalineen uusi jumala:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
-Jeesuksen seuraajat ovatkin kristillisiä eikä rikollisuuden kristittyjä:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
mistälöytyyhullumpaa
23.3.2016 0:02
Oikeinko te tosissanne uskotte että jumala taivaassaan kunnnioittaa teidän kirkkoklakejanne ja pappejanne joista suurin osa ei ole koskaan uudestisyntynyt!
Ja niiltä te otatt e ehtoollsita kuin Jumalan kädestä!
mikä teitä oikeasti vaivaa, kertokaa.
Vastaus. Juu. Porissa otti 23.3.2016. Kristuksen veren jakoi ”puhdaskätinen”. Kristuksen ruumiin jakoi ½ tai ¼ ”puhdaskätinen”. Kirkon pappi, jonka mummu oli aikanaan porilaisen yrittäjän palveluksessa. Kun mummu aikanaan tuli ko. yrittäjän palvelukseen, elettiin Erikssonin ja Jönssonin aikaa. Näihin, ja ainakin näihin, ko. yrittäjä uskoi kuin pukki suuriin sarviinsa. Kuten ymmärrät, Porin ehtoollisessa ke 23.3.2016 ehtoollisen jakajat olivat vähintään yhtä kaukana Jumalasta kuin jakajat ovat silloin kun ehtoollisen jakaa vaikkapa Reino Haimilahti ja/tai Seppo Karhu.
”Puhdaskätisen” sanat 23.3.2016, sinun edestäsi vuodatettu, saa (vai pitää?) ihminen mieltää todeksi? Vai epätodeksi? Öylätinjakajan sanat 23.3.2016 sinun edestäsi annettu, ihmisen tulee mieltää epätodeksi? Miten sinä haluisit ihmisten uskovan, tässä tapauksessa?
Älä aloittaja koskaan pilkkaa Pyhää ehtoollista. Ehtoollisen asettajan maallisella ammatilla ei ole Jumalan silmissä eroa. Jos se uskossa nautitaan, siinä on aina Jeesus Kristus läsnä. Ehtoollisella ei ikinä siunauksen jälkeen ole kuin Pyhä veri ja ruumis, ei mehua, eikä sämpylää enää. Muista ystävä se, sinun tähtesi annettu ja vuodatettu.