onko kenelläkään tietoa onko derby 1.1 ja 1.3 samat venat ja vaikuttaako tehoihin jos vaihtaa pienet isompiin?
entä alakerta onko 5 vai 3 runkolaakeria että kestää virityksen?
kuka on virittänyt 1.1 moottoria?
thnx!
entä alakerta onko 5 vai 3 runkolaakeria että kestää virityksen?
kuka on virittänyt 1.1 moottoria?
thnx!
Vastaukset 10
Vanhimmat
1.1 kone on männiltään sama kuin 1.3 mutta iskunpituus on lyhempi, taas 1.6 on sama isku kun derbissä mut isommilla männillä, eli jos otat 1.6 männät ja 1.1 kampiaakselin niin sillon on se kuuluisa 2.0 motti.
ja siihen tuplakasari ja nokka ni saadaan gti, näin ne on yhdistelty samoista palikoista tehtaallakin.
korjatkaa jos olen väärässä.?
tiesitko että vw derbyssä oli myös 1.05 litrasta myllyä(40hv) joka on ilmeisesti tsi pikkumoteille sukua eli lohko sama kuin derbyn mutta ruiskut lisätty ja ahdin.
siis meinaatko että tuo derbyn pikkukone ois lohkoltaan sama kuin tsi moottori????
no enpä usko kuitenkaan, tuskin on derbystä yli sataa kaakkia ikinä ottanut.
dsk vaihteisto tai haltex 4 vetoisena ni aijajjaiiihh
eikö mk4 golfin kone passaa suoraan tuonne ni ei tarvi virittää?
ei mahada passaa, on kyseessä kuitenkin eri kokoluokan autot, sama kuin skodaan yrität tunkea mazdan koneen!
sama konehan tuo pitäisi olla kuin golffinkin, onko kukaan tietoinen passaavuudesta?mitäähh
eikö volkkari homot jeesaa kamuasa,heheheh mikä palsta. olette aika surkeita kavereita jos apua kysyy ni kukaan ei vastaa mitään järkevää. no onnes itsel tojo :=)
luuletko että volkkarimiehiä tääl o? ne o korjailemas jakoketjuja ja päivittämäs softia:D
mitään vikaa ei ainakan mun vw tuotteessa vielä ollu ja ajanu vuodesta 66...