derbyn venttilien koot ovat?

onko kenelläkään tietoa onko derby 1.1 ja 1.3 samat venat ja vaikuttaako tehoihin jos vaihtaa pienet isompiin?
entä alakerta onko 5 vai 3 runkolaakeria että kestää virityksen?
kuka on virittänyt 1.1 moottoria?
thnx!
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

1.1 kone on männiltään sama kuin 1.3 mutta iskunpituus on lyhempi, taas 1.6 on sama isku kun derbissä mut isommilla männillä, eli jos otat 1.6 männät ja 1.1 kampiaakselin niin sillon on se kuuluisa 2.0 motti.
ja siihen tuplakasari ja nokka ni saadaan gti, näin ne on yhdistelty samoista palikoista tehtaallakin.
korjatkaa jos olen väärässä.?

Äänestä
  • tiesitko että vw derbyssä oli myös 1.05 litrasta myllyä(40hv) joka on ilmeisesti tsi pikkumoteille sukua eli lohko sama kuin derbyn mutta ruiskut lisätty ja ahdin.

    Äänestä

  • garretvnt kirjoitti:

    tiesitko että vw derbyssä oli myös 1.05 litrasta myllyä(40hv) joka on ilmeisesti tsi pikkumoteille sukua eli lohko sama kuin derbyn mutta ruiskut lisätty ja ahdin.

    siis meinaatko että tuo derbyn pikkukone ois lohkoltaan sama kuin tsi moottori????
    no enpä usko kuitenkaan, tuskin on derbystä yli sataa kaakkia ikinä ottanut.

    Äänestä

  • 19889 kirjoitti:

    siis meinaatko että tuo derbyn pikkukone ois lohkoltaan sama kuin tsi moottori????
    no enpä usko kuitenkaan, tuskin on derbystä yli sataa kaakkia ikinä ottanut.

    dsk vaihteisto tai haltex 4 vetoisena ni aijajjaiiihh

    Äänestä

eikö mk4 golfin kone passaa suoraan tuonne ni ei tarvi virittää?

Äänestä
  • ei mahada passaa, on kyseessä kuitenkin eri kokoluokan autot, sama kuin skodaan yrität tunkea mazdan koneen!

    Äänestä

  • sama konehan tuo pitäisi olla kuin golffinkin, onko kukaan tietoinen passaavuudesta?mitäähh

    Äänestä

  • eikö volkkari homot jeesaa kamuasa,heheheh mikä palsta. olette aika surkeita kavereita jos apua kysyy ni kukaan ei vastaa mitään järkevää. no onnes itsel tojo :=)

    Äänestä

  • luuletko että volkkarimiehiä tääl o? ne o korjailemas jakoketjuja ja päivittämäs softia:D

    Äänestä

  • mitään vikaa ei ainakan mun vw tuotteessa vielä ollu ja ajanu vuodesta 66...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


venanostaja kirjoitti:

onko kenelläkään tietoa onko derby 1.1 ja 1.3 samat venat ja vaikuttaako tehoihin jos vaihtaa pienet isompiin?
entä alakerta onko 5 vai 3 runkolaakeria että kestää virityksen?
kuka on virittänyt 1.1 moottoria?
thnx!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu