renkaiden vaihdosta 150e tunti, josta tekijä saa 15e tunnilta. 4 renkaan vaihto kestää max 10 min, a 25e,aika suolainen hinta.
motonet veloittaa
20
5993
Vastaukset
- TyyriinKallista
On juu, mutta niinhän se melkein joka paikassa on tuota tasoa. Ja menepä oikein rengasfirmaan, kuten Euromasterille, renkaiden vaihto on 40€. Laske tuntitaksa siitä.
- tee_se_itse
Mikset vaihda ite?
- eiihanoin
Nopeasssa työssä menee suhteessa paljon enemmän aikaa toimistohommiin, eiköhän 20 minuuttia ole lähempänä. Olisitko tyytyväisempi jos vaihto kestäisi kauemmin? Hinta taitaa olla suunnilleen sama joka paikassa. Jos on varaa vaihdattaa toisilla ei luulisi valittavan noin pikkusummasta, suurin osa kuitenkin vaihtaa itse.
- ylihintajapiste
monikohan veisi motonettiin autonsa renkaanvaihtoon jos se mainostaisi renkaanvaihtoa 150e tunti. suurin osa ei kyllä renkaita itse vaihda, onneksi on kohtuu hintaisia firmoja hinnat 10- 20 euron välillä.
- Alexxxxxxxx
Kympillähän saakin varmaan oikein ammattitaitoista palvelua. Pääasia että asiakas on tyytyväinen palveluun varsinkin kun halvalla sai.
- venttiilivilletubeless
kyllä ne renkaat kiinni pysyy, vaikka maksais vitosen.
- ahneellaonahneenloppu
auton käsipesu 15e, renkaanvaihto 25e. kummassakohan on enemmän duunia puhumattakaan kuluista. max 8e renkaiden vaihdosta, niin on jonkinlainen tasapuolisuus.
- ippaQ
Mitäs siinä valitat. Ei kai kukaan sinne pakota menemään renkaita vaihtelemaan -nuija!
- nuijienonhyvätietää
vali, vali nuija, ja vain tosinuija maksaa motonetin kiskuri hintoja.
- Laskutehtävä
Niin siis 150€/h tekee kymmenen minuutin hommasta 25€. Lakekaa vähän niin tajuatte että samoilla hinnoilla ne kaikki menee. Toiset ilmoittaa vain tuntitaksan ja toiset kertaveloituksen.
- Anonyymi
On tosiaan hinnoittelua 25 - 90 euroa .
Kun tosiaan 4 n talvirenkaat pois otto ja 4 n kesärenkaat laitto paikalleen kestää n 15 minuuttia .
Auto Jerryn kilpailutus toi noita hintoja ,valitsin halvimman ,osaan itse katsoa ilman paineet ja momentti avaimella tarkistan ,että ovat kunnolla kiinni 100 km ajon jälkeen ja pesut onnistuu niin renkaiden kuin auton osalta ,eli viisas säästää näissäkin asioissa .- Anonyymi
Nuija
- Anonyymi
Yhtä hyvin voi vaihtaakin itse ja kestäneet ilman jälkikiristystä, eikä ole silti liian tiukalla kuten joskus rengasliikkeen jäljiltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhtä hyvin voi vaihtaakin itse ja kestäneet ilman jälkikiristystä, eikä ole silti liian tiukalla kuten joskus rengasliikkeen jäljiltä.
Kyllä AL-vanteet kannattaa momenttiavaimella oikeeseen momenttiin kiristää ja jälkikiristää myös. Rengasliikkeissä useasti laitetaan paineilmakoneella kiinni , että ei itse tahdo saada kun metrin varrella auki on kokemusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä AL-vanteet kannattaa momenttiavaimella oikeeseen momenttiin kiristää ja jälkikiristää myös. Rengasliikkeissä useasti laitetaan paineilmakoneella kiinni , että ei itse tahdo saada kun metrin varrella auki on kokemusta.
sitten rengasliikkeessä on vääränlainen paineilmakone. Ammattitason koneissa on aina momenttiominaisuus. Rengasliikeissä poikkeuksetta käytetään momentin tuntevia paineilmakoneita,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sitten rengasliikkeessä on vääränlainen paineilmakone. Ammattitason koneissa on aina momenttiominaisuus. Rengasliikeissä poikkeuksetta käytetään momentin tuntevia paineilmakoneita,
Lähes poikkeuksetta eivät käytä tai on säädetty aivan liian tiukalle. Suurimmalla osalla ei ole edes mitään koulutusta, varsinkaan kiireaikoina.
Momentin tuntee hyvin käsin kun on joskus momenttiavainta kä'yttänyt ja terve järkikin kertoo useimmille paljonko pitää kiristää. Alumiinivanteissa pienempi momentti, mutta silti kiristävät nekin usein järjettömän tiukkaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lähes poikkeuksetta eivät käytä tai on säädetty aivan liian tiukalle. Suurimmalla osalla ei ole edes mitään koulutusta, varsinkaan kiireaikoina.
Momentin tuntee hyvin käsin kun on joskus momenttiavainta kä'yttänyt ja terve järkikin kertoo useimmille paljonko pitää kiristää. Alumiinivanteissa pienempi momentti, mutta silti kiristävät nekin usein järjettömän tiukkaan.missä oikein vaihdatutat ? kyllä rengasliikkeissä momentit tiedetään. Se on heidän leipätyönsä. Koulutus tulee talon puolesta aina, Esimies opastaa ja seuraa muutamat renkaanvaihdot, Opastaa vannetyyppiset kiristysjärjestykset jne. Siihen hommaan kun oppii vain vaihtamalla renkaita. Se on raskasta työtä. Monet opiskeluaikoina ovat noissa kiireapuna montakin vuotta. 30 henkilöautoon kun on renkaat vaihtanut niin homma on melko varmasti ns. hallussa. Toki haasteitakin on kuten ryytyneet tai rikkoutuneet pultit. Momentin asettaminen paineilmatyökaluun on kyllä suht yksinkertainen juttu. 110- 120 Nm perushenkilöautolla. Jälkikiristyksessä 120 Nm hyvä vakio. Raskaammiila Tesloilla 175 Nm. Jälkikiristys aina momenttiavaimella. Jumittuneet pultit ja renkaiden tasapainottamiset on sitten oma lukunsa, Helposti kotivaihtaja jättää pultit liian löysälle. Kuskin puolen pulttien kiristystä ei saa jättää löysälle.
- Anonyymi
ei renkaita vaihdeta max. 10 minuutissa. Renkaiden roudaamiseen aj puljaamiseen menee runsaasti aikaa. Renkaat tuodaan joko itse mukana tai haetaan liikkeen säilytyksestä. Yksikään renkaiden vaihtaja ei kykene 6 auton renkaita vahtamaan tunnissa nonstopina. Täysin tekemätön paikka. Sellaista hemmoa ei ole maan päälle tähän mennessä syntynyt.
- Anonyymi
Aloittaja voisi näyttää mallia, tekemättä jäisi.
- Anonyymi
25 euroa ei ole lainkaan kova hinta renkaiden vaihdosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1452505Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2031190Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131091Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298911- 98888
- 66868
- 53851
- 46839
- 60822