Joskushan se täytyy siivota ja mikä on siivotessa, kun meillä ok-talollisilla on keskuspölynimuri käytössä. Ei tule pikogrammaakaan hiukkasia sisäilmaan, kun kaikki menee suodattimen kautta ulos. Ilma on raikasta ja puhdasta ja sairaalatason suodattimet lämmönvaihtimessa takaavat, ettei lampaantaljoilla tarvitse yskiä.
Mitenkäs se nyt meneekään kasarmilla? Huuveri huutaa ja ilmoittaa täyttyneestä pölypussista, jonka tilavuus on 3 dl ja jotka maksavat 50 euroa viiden kappaleen paketti? Pienemmät partikkelit hukkuvat taustakohinaan, kun 120 desibelin sukkula työntää hiukkasia sisäilmaan samaan tahtiin kuin niitä 70-luvun kokolattiamatosta irtoaa? Palaako sulakekin vielä?
Ai ai, jai, on tämäkin kyllä niin luksusta että. Eihän tällaista hienoa siivousjärjestelmää kasarmille taida saada rahallakaan.
Mutta nyt grilliin tuli, lasiin XO:ta ja jääpala ja kohta jo ovatkin herkut pöydässä kauniin PPV:n tarjoilemana.
Ollaanko sitä lähdössä kasarmilta mummolaan ok-taloon pääsiäiseksi? Meinaatteko pitäkin aikaa olla mummon "ilona"? Eikö millään malttaisi lähteä takaisin "kotiin" kantakaupungin "palveluiden" äärelle sitten maanantaina?
Keskuspölynimuri on verraton peli!
32
<50
Vastaukset
- uutuuksien_uutuus
KEPÖ alkaa olla vähän samanlainen myyntivaltti kuin vuolukivitakka. Tai "halogeenitaivas" eli 50 kpl häikäisyhalogeenia kattoon väkerrettynä. Etenkin nyt, kun höyrysulkuun on palanut niitten kohdalle reiät ;-D
Imuteho on heikompi kuin kunnollisissa perässävedettävissä. Hiukkasia tulee imuroinnin seurauksena sisäilmaan, kun imuri mättää ilmaa pihalle ja alipaineistaa taloa -> rakenteiden vuodoista suodattamatonta ilmaa sisään. Imutehon säätöä ei ole muutoin kuin antiikksella venttiilillä kahvassa ... ja sehän sitten suhisee/ulisee kivasti. Letkun kanssa taiteilu on oma lajinsa.- ok-säännöllinen.siemensy
Hahhahhahah! Oletko koskaan käyttänyt uutta keskuspölynimuria? :D
Imuteho on todella kova, roskat saa kyytiä. Paljon tehokkaampi, hiljaisempi ja käytännöllisempi kuin vanhan mallinen imuri. - ok-säännöllinen.siemensy
Unohtui mainita, että "häikäisyhalogeenien" polttimot voi vaihtaa LEDeihin, jolloin ei taatusti lamput kuumene. Sähköä säästyy ja valoteho lisääntyy samalla.
- taas_se_nähtiin
ok-säännöllinen.siemensy kirjoitti:
Hahhahhahah! Oletko koskaan käyttänyt uutta keskuspölynimuria? :D
Imuteho on todella kova, roskat saa kyytiä. Paljon tehokkaampi, hiljaisempi ja käytännöllisempi kuin vanhan mallinen imuri.> Paljon tehokkaampi, hiljaisempi ja käytännöllisempi kuin vanhan mallinen imuri.
Eli sinulla vertailukohtana joku viidenkympin halpis ja/tai kokemukset kekkoslovakian ajalta! Kun ei paremmasta tiedä...
Joo, varmaan on hiljaisempi, kun kunnon imureissa melu on suurelta osin suulakkeiden virtausmelua ja imuteho (watteina) on kepöissä heikompi. Moottoriteho <> imuteho, koska valtaosa tehosta hukkuu putkistoon & letkuun. Eikä pitempi ole tässä lajissa parempi. - takkia_kääntöön
ok-säännöllinen.siemensy kirjoitti:
Unohtui mainita, että "häikäisyhalogeenien" polttimot voi vaihtaa LEDeihin, jolloin ei taatusti lamput kuumene. Sähköä säästyy ja valoteho lisääntyy samalla.
Jep, sehän auttaa höyrysulun reikiin ja häikäisyyn ;-D
Mihin muutoin unohtui näistä saatava ilmaislämpö, joka on tähän asti saatu 100 % hyödyksi? Takki kääntyi? - ok-säännöllinen.siemensy
takkia_kääntöön kirjoitti:
Jep, sehän auttaa höyrysulun reikiin ja häikäisyyn ;-D
Mihin muutoin unohtui näistä saatava ilmaislämpö, joka on tähän asti saatu 100 % hyödyksi? Takki kääntyi?LEDejä käytettäessä ei varmasti tule reikiä höyrynsulkuun, tuskin normaali halogeeneillakaan. Häikäiseehän valo toki, jos suoraan kohti katsoo. Mutta ei ne normaali käytössä häikäise.
Ilmaislämmön sijaan otetaan mielummin 450% hyötysuhteella lämpöä maalämmöstä.
:DDD - ok-kalifi
ok-säännöllinen.siemensy kirjoitti:
LEDejä käytettäessä ei varmasti tule reikiä höyrynsulkuun, tuskin normaali halogeeneillakaan. Häikäiseehän valo toki, jos suoraan kohti katsoo. Mutta ei ne normaali käytössä häikäise.
Ilmaislämmön sijaan otetaan mielummin 450% hyötysuhteella lämpöä maalämmöstä.
:DDDKasarmikeijo tarkoitti, että häikäisee jos makaa selällään hetekalla ja tuijottaa kattolamppuja. Näinhän siinä toki voi käydä ja siksi lieneekin parempi että laiskat vetelykset pysyvät kommuunissa.
Taitaa kasarmireiskan tietämys höyrysulkujenkin asennuksesta olla yhtä retuperällä kuin Newtonin toisen lain tuntemus. - voihan.ne
ok-säännöllinen.siemensy kirjoitti:
Unohtui mainita, että "häikäisyhalogeenien" polttimot voi vaihtaa LEDeihin, jolloin ei taatusti lamput kuumene. Sähköä säästyy ja valoteho lisääntyy samalla.
kun samalla vaihtaa säätimetkin.
- 90-luvun_tyyliä
ok-säännöllinen.siemensy kirjoitti:
LEDejä käytettäessä ei varmasti tule reikiä höyrynsulkuun, tuskin normaali halogeeneillakaan. Häikäiseehän valo toki, jos suoraan kohti katsoo. Mutta ei ne normaali käytössä häikäise.
Ilmaislämmön sijaan otetaan mielummin 450% hyötysuhteella lämpöä maalämmöstä.
:DDDToistetaan kysymys: korjaantuvatko höyrysulkuun sulaneet reiät, kun häikäisyhalogeeneihin vaihdetaan ledlamput?
Sen jo tiesinkin, että vielä löytyy niitä, joiden mielestä häikäisyhalogeenit ovat moderni ja käytännöllinen ratkaisu. - ok-säännöllinen.siemensy
90-luvun_tyyliä kirjoitti:
Toistetaan kysymys: korjaantuvatko höyrysulkuun sulaneet reiät, kun häikäisyhalogeeneihin vaihdetaan ledlamput?
Sen jo tiesinkin, että vielä löytyy niitä, joiden mielestä häikäisyhalogeenit ovat moderni ja käytännöllinen ratkaisu.Kysymyksesi on absurdi.
Reikiä ei tule, jos pohjatyöt on tehty kuumenemisen huomioiden. Esim sopivilla rimoilla ja gyproc-levyn palasella saa tehtyä lampun taustat niin, ettei höyrynsulkumuovi kuumene. Ja ilma pääsee kiertämään rakenteessa. Siis vaikka poltettaisiin kuumana käyviä halogeeneja.
Ledien kanssa tuokaan pohjatyö ei ole välttämätön, tosin jokaisen sähkärin suosittelema
- ok-säännöllinen.siemensy
Auuh, huh huh! Taas kasarmipeijooneja vedätetään... :D
Verraton aloitus! Keskuspölynimuri on mainio kapine, joka kuuluu ok-talon varustukseen!
Kun on hyvän makuun päässyt, ei vanhan mallista imuria enään huolisikaan. - ok-patriarkka
Kiitos kiitos!
Aika huvittava avautuminen kasarmipeijoonalta, hah hah haa!
Ei taida tyyppi tietää, että EU on kieltänyt tehokkaiden vedettävien imureiden myymisen tämän vuoden alusta. Kun nykyisestä huuverista aika jättää, pitää tyytyä 350W tehoon.
Se on 10% meidän keskuspölynimurimme tehosta.- sähköläsku_2000e_kk
HUH HUH, mikä sähkösyöppö tuo keskuspöynimuri!
- ok-patriarkka
sähköläsku_2000e_kk kirjoitti:
HUH HUH, mikä sähkösyöppö tuo keskuspöynimuri!
Tehoa voi toki säätää.
- ok-patriarkka
Unohtui mainita hiljaisuus. Meillä keskuspölynimuri on äänieristetyssä komerossa. Jenkeistä tilasimme hiljaiseksi muotoillun suulakkeen, jolloin toinen voi imuroida vieressä täydellä teholla ja muut huoneessa olijat voivat keskustella korottamatta lainkaan ääntään.
Tällainen järjestely ei missään muodossa ole kasarmilla mahdollista. Siellä imuroidaan hampaat irvessä ja muidenkin asunnossa oleskelijoiden päivä on pilalla.
Ai ai mitä luksusta tämä ok-elämä onkaan!- ok-grillimestari
"Ai ai mitä luksusta tämä ok-elämä onkaan!"
Veit sanat suustani, arvon ok-patriarkka. Vain omakotitalossa luksuselämä on mahdollista! - ok-patriarkka
ok-grillimestari kirjoitti:
"Ai ai mitä luksusta tämä ok-elämä onkaan!"
Veit sanat suustani, arvon ok-patriarkka. Vain omakotitalossa luksuselämä on mahdollista!Juuri näin!
Täällä myös grillataan, uusi Weber on viritetty terassille ja suussa sulava kassler tirisee ritilällä.
Tänä viikonloppuna pääsevät kantakaupungin arvoasuntojen asukitkin grillailemaan, kun matkustavat joukolla vanhempiensa luo ok-taloihin, jossa grillaaminen on sallittua tai ylipäätään mahdollista. - Whodareswins
ok-patriarkka kirjoitti:
Juuri näin!
Täällä myös grillataan, uusi Weber on viritetty terassille ja suussa sulava kassler tirisee ritilällä.
Tänä viikonloppuna pääsevät kantakaupungin arvoasuntojen asukitkin grillailemaan, kun matkustavat joukolla vanhempiensa luo ok-taloihin, jossa grillaaminen on sallittua tai ylipäätään mahdollista.Eikö okt -asukkailla ole vanhempia? Jos on, kannattaisi jättää XO:t pulloon ja käydä kylässä. Jos taas vanhemmat ovat jo kuolleet, lienee perintörahat uhrattu siihen omakotitaloon. Tai tarkemmin sen omarahoitusosuuteen ja loppu on sitten kasattu kassukäpän myynnistä ja pankkilainasta. Kuvioon kuuluu myös siirtyminen demareista kokoomuksen äänestäjäksi.
Keskustan arvoasunnoissa asuvat lienevät pitkäikäisempiä juuri perusvaurauden, sen tuoman stressittömyyden ja toisaalta terveiden elämäntapojen takia. Tuollainen on periytyvää, siis vauraus, stressittömyys ja pitkäikäisyys. Ekbergin kahviossa Bulevardilla sen huomaa selvimmin Suomessa. - on.meillä
Whodareswins kirjoitti:
Eikö okt -asukkailla ole vanhempia? Jos on, kannattaisi jättää XO:t pulloon ja käydä kylässä. Jos taas vanhemmat ovat jo kuolleet, lienee perintörahat uhrattu siihen omakotitaloon. Tai tarkemmin sen omarahoitusosuuteen ja loppu on sitten kasattu kassukäpän myynnistä ja pankkilainasta. Kuvioon kuuluu myös siirtyminen demareista kokoomuksen äänestäjäksi.
Keskustan arvoasunnoissa asuvat lienevät pitkäikäisempiä juuri perusvaurauden, sen tuoman stressittömyyden ja toisaalta terveiden elämäntapojen takia. Tuollainen on periytyvää, siis vauraus, stressittömyys ja pitkäikäisyys. Ekbergin kahviossa Bulevardilla sen huomaa selvimmin Suomessa.Vanhemmathan meidän asuntolainat ja elämisen maksaa. Luuletko, että meidän ylipainoisten päihteidenkäyttäjä-luusereiden tuloilla missään ok-taloissa asuttaisiin? Oletko ihan hölmö?
- 8.kerros_merenrannalla
Dysonilla mennään. Kertaakaan en ole pölypussia vaihtanut.
- Hyh_hyh
Sehän onkin mukavaa hommaa pikku kopperossa tyhjennellä likaista ja limaista pölypesää. Hyhhyh, en viitsisi ikinä alkaa moiseen.
- KT-penthouse_350m2
Heh, voin kuvitella, kuina savi-kalju loikkii pihalla tyhjentelemässä pölypusseja ja yskii :D
Minä en tiedä kuka täällä siivoa tai paljonko se maksaa. Ihan siistä syystä, ettei kiinnosta. Kerran viikossa on kuitenkin paikat kiillotettu. - logiikan_riemuvoitto
KT-penthouse_350m2 kirjoitti:
Heh, voin kuvitella, kuina savi-kalju loikkii pihalla tyhjentelemässä pölypusseja ja yskii :D
Minä en tiedä kuka täällä siivoa tai paljonko se maksaa. Ihan siistä syystä, ettei kiinnosta. Kerran viikossa on kuitenkin paikat kiillotettu.Mut ei tarvi ostella pölypusseja. Sehän tässä taas kerran on taustalla: satsi pölypusseja voi maksaa 50 €. Ihan kauhea kustannus, jos tällainen pitää ostaa kerran vuoteen! 10 vuodessa menee rahaa 500 € imurin hinta 300 €. Ennemmin kannattaa laittaa tonneja kiinni kepöön? Tai pelleillä pussittomien imurien kanssa?
No, sama pätee kaikkeen muuhunkin. Autoon voidaan lyödä kymppitonneja kiinni tosta vaan ... ja sitten itketään huoltokuluja, ajellaan renkaita kaljuksi & ostetaan tilalle jotkin linglongit. Onneksi kuluja voi pienentää investoimalla dieseliin. Tai hybridiin. Tollolootapalstalla joku pappa kehuskeli ostaneensa hybridin, koska siinä on niin pieni kulutus. Tämä oli tärkeää, koska pappa ajoi sentään 8 tkm vuodessa!
Kaikkea on kivaa ostella (esim. gyproc hökkeli savelta), mutta käyttö/ylläpito ei saisi maksaa senttiäkään. Rakennetaan iso talo ja sitten kierretään ympäri maakuntaa keräilemässä vanhoja kuormalavoja, koska se on järkevää ... samalla tulee autoon kilometrejä ja dieselin kanssahan säätää/tienaa sitä enemmän, mitä enemmän ajaa ;-D
- Teppo444
No mulla akka hoitaa siivoukset ja minua ei koko asia kiihota tai kiinnosta yhtään. Akka myös imuttaa minua ihan suupelillä, joten minun ei tarvitse saada kiksejä pölynimurista kuten aloittajan.
- proclean4u
Amatöörit pullistelee. Meillä kiertävä pölynimurikauppias tekee mallisiivoukset ilmaiseksi kaksi kertaa vuodessa. Eipä taida latohelvetistä löytyä?
- pörrrpörrr
Meillä käy siivooja kaksi kertaa viikossa. En tiedä millainen imuri sun muut härpäkkeet hänellä on. Kun tulen kotiin, on aina puhdasta. En ymmärrä miksi ihmiset käyttävät omaa kallista aikaansa johonkin tuollaiseen työhön. Pientä muodollista korvausta vastaan ammattilainen hoitaa homman.
- ok-asuja
pörrrpörrr kirjoitti:
Meillä käy siivooja kaksi kertaa viikossa. En tiedä millainen imuri sun muut härpäkkeet hänellä on. Kun tulen kotiin, on aina puhdasta. En ymmärrä miksi ihmiset käyttävät omaa kallista aikaansa johonkin tuollaiseen työhön. Pientä muodollista korvausta vastaan ammattilainen hoitaa homman.
Ei kannata, vaimo ja lapset hommiin. Siivojat varastelevat ja ovat usein ulkomaalaisia. Lisäksi he ovat kauttaaltaan tuhnuja, heidän elämäänsä tukemalla edesautat heikomman( vrt. ok-200m2 ) geenperimän leiviämistä.
- sano.suoraan
ok-asuja kirjoitti:
Ei kannata, vaimo ja lapset hommiin. Siivojat varastelevat ja ovat usein ulkomaalaisia. Lisäksi he ovat kauttaaltaan tuhnuja, heidän elämäänsä tukemalla edesautat heikomman( vrt. ok-200m2 ) geenperimän leiviämistä.
Ei kannata = ei ole varaa. Appiukkosi ei hyvällä sinuakaan katso, muista se.
- E-ei-kiitos
pörrrpörrr kirjoitti:
Meillä käy siivooja kaksi kertaa viikossa. En tiedä millainen imuri sun muut härpäkkeet hänellä on. Kun tulen kotiin, on aina puhdasta. En ymmärrä miksi ihmiset käyttävät omaa kallista aikaansa johonkin tuollaiseen työhön. Pientä muodollista korvausta vastaan ammattilainen hoitaa homman.
No, mekin kokeilimme tuota mutta emme pitäneet. Että siivooja pystyisi siivoamaan, meidän piti kuitenkin ensin siivota lelut jne. Suurin osa työstä jäi itselle.
Ja tosiaan, kun on nähnyt näiden siivoojien motivaation huonolla palkallaan, niin ei kiitos. Kunnollista siivoojaa, joka ei vaihtuisi, on lähes mahdotonta saada ainakin pk-seudulla. Enkä ihmettele.
Kallistahan se ei ole, ja saa kotitalousvähennyksenkin. - pörrpörr
Minä olen ollut tyytyväinen. Meillä on ollut sama siivoaja jo 7 vuotta. Hän hoitaa kaiken tavaroiden paikoille laitosta perussiivoukseen, mattojen viennin pesulaan, ikkunoiden pesun, pyykkäyksen, sekä muutaman kerran vuodessa suuremman urakan.
Hän pesee uunin ja saunan, nyppii kesällä jopa kukat sekä hoitelee niiden kastelun. Liinavaatteet mankeloidaan ja kerran viikossa vaihdetaan lakanat sun muut vuoteisiin. Tiskikoneiden tyhjennyskin sujuu häneltä mallikkaasti. Pitää vain muistaa kummassa koneessa on puhtaat ja kumpaa täyttää:). Pölyt saavat kyytiä. Välillä hänen kauttaan saadaan myös pitopalvelua.
Hän tekee varmaan paljonkin sellaista mitä en huomaa, mutta pidän itsestäänselvyytenä. Käy kahdesti viikossa ja tekee täyden päivän. Ikinä mitään ei ole hävinnyt ja työn laatu on ok. Hän ei ole maahanmuuttaja mutta asuu kylläkin vuokralla. - vai.sillai
pörrpörr kirjoitti:
Minä olen ollut tyytyväinen. Meillä on ollut sama siivoaja jo 7 vuotta. Hän hoitaa kaiken tavaroiden paikoille laitosta perussiivoukseen, mattojen viennin pesulaan, ikkunoiden pesun, pyykkäyksen, sekä muutaman kerran vuodessa suuremman urakan.
Hän pesee uunin ja saunan, nyppii kesällä jopa kukat sekä hoitelee niiden kastelun. Liinavaatteet mankeloidaan ja kerran viikossa vaihdetaan lakanat sun muut vuoteisiin. Tiskikoneiden tyhjennyskin sujuu häneltä mallikkaasti. Pitää vain muistaa kummassa koneessa on puhtaat ja kumpaa täyttää:). Pölyt saavat kyytiä. Välillä hänen kauttaan saadaan myös pitopalvelua.
Hän tekee varmaan paljonkin sellaista mitä en huomaa, mutta pidän itsestäänselvyytenä. Käy kahdesti viikossa ja tekee täyden päivän. Ikinä mitään ei ole hävinnyt ja työn laatu on ok. Hän ei ole maahanmuuttaja mutta asuu kylläkin vuokralla.Tyhjentääkö siinä ohessa pikaisesti sinunkin kassisi?
- pörröröör
vai.sillai kirjoitti:
Tyhjentääkö siinä ohessa pikaisesti sinunkin kassisi?
Ei. Se on vaimon ja tyttöystävän homma :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418