Luin juuri eräästä teoksesta, että Leonardo ei ollut ainoa keksijä Da Vincin suvussa. Hänellä oli veli Umperto, s.1454. Lyhyt biografia merkittävimmistä saavutuksista tässä.
1465 Umperto tekee ensimmäisen keksintönsä työpajassaan Firenzessä. Hän sekoittaa rikkiä, hiiltä ja salpietaria ja tuikkaa seoksen tuleen. Tuloksena toisen ja kolmannen asteen palovammoja kuudelle ohikulkijalle.
1490 Umperto meni naimisiin Maria Luccan kanssa, häämatka suuntautui Alpeille, sillä Umperto haluaa kokeilla tuhannetta keksintöään riippuliidintä. Koelentäjänä on Maria-nuorikko. "Liian nokkapainoinen", toteaa leskimies aikanaan Firenzeen palattuaan.
1495 Umperto tuuraa ruhtinas Orgian hovi-insinööriä vuoden ajan, minkä jälkeen hän pelastautuu Venetsiaan. Raivoisan ruhtinas Orgian lähettämät ratsujoukot haavoittavat Umpertoa pahoin vasempaan olkapäähän. Vamman vuoksi Umperto ei voi itse testata riippuliitimensä uutta versiota, vaan pyytää serkkunsa Luigi Grappan apua. "Pyrstöpainoinen", toteaa Umperto lennon jälkeen. Umperto perii sievoisen maaomaisuuden Lago di Grappan seudulta.
1501 Umperto rakentaa 40 metrisen käkikellon kauppiaiden rahoilla. Syntyneeseen kohuun tympääntynyt Umperto matkaa Roomaan Paavin pakeille.
1505 Umperto päättelee opiskelee tähtitiedettä ja tulee lopputulokseen että maa kiertää Neptunusta.
1508 Umperto poistuu vauhdilla Roomasta vihkiydyttyään magiaan ja taikatemppuihin. Ensimmäinen "kahtia sahattava nainen laatikossa" temppu epäonnistui pahoin vain viisi tuntia aiemmin.
1510 Umperto ripustaa metalliavaimen roikkumaan leijaan ja vetää sen ukonilmalla taivaalle. Salama lyö leijaan ja koko komeus karkaa. Umperto joutuu värjöttelemään lukitun ulko-oven takana koko yön vesisateessa, kunnes aamulla talonmies päästää hänet sisään. Umperto menehtyy keuhkokuumeeseen.
Umpertto testamenttasi suosikkimaalauksensa Mona Luccan Milanon yliopistolle. 1524 Milanon yliopisto sai pitkällisen oikeusprosessin jälkeen kumottua testamentin. Taulu siirrettiin viljapellon laitaan hätistelemään variksia.
Tarinan opetus: Veljekset eivät aina ole kuin ilvekset.
Umperto Da Vinci
3
72
Vastaukset
- MikaelAnkelo
Umperto Da Vincin elämänkerta on todella mielenkiintoinen.Varsinkin loppuosa sai minut miettimään erästä mahdollisuutta.
Siinähän mainitaan Umperton testamentanneen suosikkimaalauksensa Mona Luccan Milanon yliopistolle,josta se muutaman mutkan kautta päätyi variksenpelättimeksi viljapellon laidalle.
Entäpä jos tämä maalaus pihistettiin ja varkaat myivät sitä jatkuvasti eteenpäin sillä seurauksella,että se lopulta päätyi jemmaan jonnekin,vaikkapa Englannin,viljapeltoon.
Sitten itse asiaan eli onko Umperto maalannut tähän Renessanssi-ajan maalaukseensa jotain sellaista,mitä humikset eivät haluaisi ihmisten näkevän.Ja niinpä he edelleenkin syksyisin etsivät tätä maalusta viljapelloista saaden näin aikaan viljapeltokuviot. - okkigaam
Asiallisesti.
Kipaise kirjastosta lainaamaan Leonardo da Vincin työpäiväkirjat. Siellä lopussa on hänen visioitaan tulevasta. Ne on kuin tätä päivää. Maailmanhistoria on täynnä ihmisiä, jotka olivat melkein oikeassa, melkein kuuluisia ja melkein menestyivät.
Kuuluisuus ja menestys ovat monen asian summa. Ihminen voi olla hyvin kuuluisa, vaikutusvaltainen, menestynyt ja silti väärässä.
Oikeassa oleminen ei ole mikään menestyksen tae, pikemminkin päinvastoin, jos aika ei ollut ajatukselle otollinen.
Kertomasi perusteella Umpertto kokeili asioita ja ne jäivät kokeilun asteelle. Hän kenties keksi ruudin sattumalta ja onnistui siinä hyvin, ikävä kyllä keksintö johti onnettomuuteen monestakin syystä. Ruuti nimittäin oli Umperton aikana Euroopassa hyvin tunnettu asia ja sitä käytettiin aseissa.
Riippuliidin putosi liitämättä, oli sen kyydissä kuka tahansa. Tiedämme nykyään, että riippuliidin voi toimia ja jättää käyttäjänsä henkiin vielä toiseenkin käyttökertaan. Olisi ollut kohtuutonta, että umperto olisi lähettänyt sukulaisiaan prototyyppien kanssa kallionkielekkeeltä alas enemmissä määrin ja kehittänyt liitimestä toimivan. Paperilla oleva keksintö ei välttämättä toimi oikeasti.
Leonardon riippuliidinkään ei toimi sellaisena kuin se paperilla on. Sitä ei voi ohjata mitenkään. Käytännössä se on kuin paperiliidokki, jonka kyydissä roikkuu ihminen. Onneksi kukaan ihminen ei sitä testannut Alpeilla tai missään muuallakaan. Se kun jäi rakentamatta niin kuin oikeastaan kaikki muutkin Leonardon hahmottelemat keksinnöt.
Leonardo oli taitava maalari ja hän pääsi hallitsijoiden suosioon. Oikeastaan kaikki hänen maalauksensa jäivät keskeneräisiksi. Hän menetti suosionsa yhden hallitsijan silmissä ja hakeutui toisen suosioon.
Menestys ei siis välttämättä liity yksilön kykyihin niinkään, vaan kenen vaikutusvaltaisen suosiossa hän kulloinkin sattuu olemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410