Sertralin ja puutumisoireet

Onko kukaan saanut mielialalääkkeestä puutumisoireita raajoihin? Sain lieviä oireita käytön aikana ja nyt vähentäessä aivan selkeitä. Annos on ollut pieni, 25 mg ja käyttöä 3 kk takana.
2120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Puutuminen on ihan tyypillinen seuraamus SSRI-käytöstä, joka voi jäädä osaltaan pysyväksi. Tuntoaistimusten muutos kattaa koko kropan päästä varpaisiin, mutta se on helpoiten havaittavissa genitaali- ja muilla erogeenisilla alueilla.

Äänestä

Psykiatri ei tunnistanut oiretta, mutta oli kanssani samaa mieltä, että lääke kannattaa lopettaa. Ei nimittäin löytynyt muutakaan syytä ja kävin toisella erikoislääkärillä. Puutuminen alkoi lääkkeen käytön aikana. Ei olisi ikinä pitänyt aloittaa, kun kyseessä oli uupuminen alunperin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Puutumista kirjoitti:

Onko kukaan saanut mielialalääkkeestä puutumisoireita raajoihin? Sain lieviä oireita käytön aikana ja nyt vähentäessä aivan selkeitä. Annos on ollut pieni, 25 mg ja käyttöä 3 kk takana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu