Jos rulla-iso jumittaisi

NiksiPekko

Itselläni ei ole ollut ongelmia, mutta tämä mainitaan usein rulla-ison ongelmaksi. Ongelma vältetään huolellisella sisäänrullaksella, mutta kuvitellaanpa tilanne jossa näin kävisi eli purjetta ei saisi maston sisään jostain syystä. Mitä tekisit?

Oma niksini olisi päästää skuuttikulma vapaaksi ja niputtaa purje mahdollisimman pieneen nippuun mastoa vasten ja sitoa nippu esim. kieputtaen vapaata genoa/spinnu-fallia alas juureen asti . Nättiä nippua ei siitä saa mutta ehkä sellaisen että kestää siirtymisen suojaisampaan paikkaan selvittelemään jumittamisen syitä.

22

1106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noproblemo

      Itse vain löysäisin skuutin ja muuten toimisin samoin. Näin Seldenillä muistaakseni neuvottiin. Itsellä nyt seitsemäs vuosi rullaison kanssa ja ongelmat nolla. Kun muistaa laittaa puomin vaakatasoon ja pitää pieni veto purjeessa sisään kelattaessa - ei ongelmia tule.

    • hurjalta.näytti

      Miten käytännössä spinnufalli kieputetaan maston ja purjeen ympäri? Luulisi vanttien ja saalinkien estävän varsinkin jos homma on tarkoitus yrittää tehdä kovassa tuulessa. Meinaatko, että on kiivettävä ensin saalinkien yläpuolelle pujottelemaan spinnufallia lepattavan purjeen ympäri ja siitä sitten alaspäin saalinkien alapuollele? Vaikutttaa liian vaaralliselta yritykseltä. Jos on tarkoitus kiertää falli vanttien ulkopuolelta, fallin pituus ei riitä kuin muutamaan kierrokseen. Silläkö purje tulisi jollain tavalla hallintaan? Suo anteeksi, mutta epäilen koko ajatusta.

      Toissa vuonna seurailin Funchalin satamassa erään rullamastoveneen puuhia, kun tuulta oli n. 12 m/s ja isopurje oli jumittunut lähes auki. Isopurje lepattaen vene saatiin onnellisesti laituriin, mutta paukkuvaa purjetta ei onnistuttu kesyttämään. Yksi mies vedettiin puosuntuolilla toppiin ja kolme oli kannella. Parin tunnin uurastaminen päättyi siihen että purje hajosi. Riekaleet paukkuivat ja ravistivat venettä. Lopulta purje leikattiin puukolla irti topista puomiin saakka - se oli sen isopurjeen loppu, mutta myös pauke ja ravistus loppui. En tiedä oliko rullamekanismi hajonnut. (Sellaistakin on tapahtunut, mm. Rolf Bjelken ja Deborah Shapiron Northern Lightsin uudessa Seldenin rullamastossa mekanismi katksesi foilin alapuolelta).
      Samanlainen jumittumistilanne avomeren aallokossa olisi varmasti ollut vaikeampi kuin Funchalin aallonmurtajan suojassa.

      • seppomartti

        Olen nähnyt vastaavan tapauksen kuin "hurjalta näytti". Iso itänaapurin vene. Fallin "kieputtamisen" sijaan luultavasti toimisi paremmin veneen pyörittäminen kunnes rullapurje kiertyy rullalle. Genoa menee siististi jos rulla on rikki tai jumissa mutta isosta ei saa hyvää pakettia millään koska saalingit ovat tiellä. Ehkä isostakin jokin mytty syntyy ja sen jälkeen falleilla paketti kiinni.


      • klklklklkkqq

        >>Suo anteeksi, mutta epäilen koko ajatusta.
        Epäile vaan. Mitä sinä sitten tekisit , jos tilanne iskisi päälle?


      • hurjalta.näytti
        klklklklkkqq kirjoitti:

        >>Suo anteeksi, mutta epäilen koko ajatusta.
        Epäile vaan. Mitä sinä sitten tekisit , jos tilanne iskisi päälle?

        "Ennakoi tuleva tilanne" oli aikanaan liikenneturvallisuuden motto. Se sopii mainiosti tähänkin tilanteeseen. En halua rullamastoa omaan veneeseen. Rullapuomi saattaisi kenties olla harkinnan arvoinen yli 45-jalkaisessa veneessä. USA:n itärannikolla toimivan East Coast Yacht Salesin dirikka, joka oli vaimonsa kanssa purjehtinut islannin kautta Norjaan esitteli Hoodin uutta rullapuomia ja väitti rullamastojen suosion hiipuvan USA:ssa ja rullapuomien kysynnän lisääntyvän. Aika näyttää, mikä tulee olemaan eurooppalainen trendi. Ainakaan rullapuomiin ei liity samaa jumittumisen riskiä kuin rullamastoon ja painon jakaantuminen on edullisempi.
        Itse olen tyytyväinen perinteiseen isoon, jossa on laakeroidut vaunut. En keksi syytä, miksi edes haaveilisin muusta. Se mitä ei ole, ei voi mennä epäkuntoon.


    • näinKäydäVoi

      En osaa neuvoa, mutta tuon mahdollisuuden takia ostaisin puomille rullautuvan ison, en maston sisään. jos nyt pitäisi sellainen ostaa.

      "- ei ongelmia tule."

      Niinhän sitä voi ajatella, mutta totuus on se että kaikki voi hajota. Ja mitä hienompi, mutkikkaampi systeemi, niin sitä helpommin.

      Perinteinen ei-rulla iso on paljon varmempi kuin rullaiso, harvoin hajoaa. Eikä moottoritkaan usein hajoa.

      Vaan kävipä kerran niin, että yksinpurjehdusretkellä Porvoon saaristoon hajosivat samalla reissulla molemmat. Moottori pyörittänyt potkuria. Isopurje jumittui nostaessa puoliväliin mastoa eikä liikkunut ylös eikä alas.

      Ainoa mikä toimi oli fokka. Odotin 3-päivää saaressa, että vastatuuli kääntyisi myötäiseksi ja pääsisin kotisatamaan Helsinkiin. Olin yksin saaressa, kun oli jo syksyn puolta ja keskellä viikkoa. Poimin turhautuneena varmaan joka ikisen sienen siitä saaresta. Tämä oli aikaa ennen kännyköitä, eikä minulla ollut VHF:ää.

      Neljäntenä päivänä sitten nilkutin pelkällä fokalla kotisatamaan. Kustaanmiekassa tuuli tyyntyi täysin, taivaanranta oli mustana lähestyvästä ukkoskuurosta ja oli 20 min aikaa ennen ruotsinlaivojen tuloa salmeen. Sukellusvene Vesikon lahdessa pyörin ja katselin kun raekuuro ja ruotsinlaivat menivät vierestä.

      Kuuron jälkeen tyyntyi taas aivan täysin. Kustaanmiekasta meni 2 tuntia Merisatamaan (noin 2 mpk matkaa).

    • Miten rullaiso reivataan myötäisellä? Onko pakko kääntää keula tuuleen, vai onnistuuko reivaus vedossa? Ja jos onnistuu, onko sillä merkitystä kummalla puolella puomi on, eli onko purje kelattavissa maston sisään sekä myötä- että vastapäivään?

      Nyt minulla on läpilattaiso veneessä, mutta seuraavaan veneeseen mietin rullaisoa. Läpilatoitetun reivaus myötäisessä on "helppoa" koska latat estävät purjeen painumisen saalinkien väärälle puolelle.

      Niinä kahtena kertana kun myötäisellä ison reivaus on ollut pakko tehdä, ei kääntyminen vastaiseen olisi ollut enää oikein mahdollista. Ensin Portugalin pasaatissa ja sitten välillä Menorca-Sardinia ja tietenkin yksin ja yöllä, kuinkas muuten.

      • Oc_46

        Aika mukavasti rullaison reivaus onnistuu tuli tuuli mistä vain. Purjeesta otetaan ensin veto valtaosin pois, sivumyötäisellä puomia löysätään ja jos tuuli tulee takaa, puomin voi vetää veneen keskilinjalle. Jonkin verran purjeeseen kannattaa jättää vetoa, jotta rulla kelautuu riittävän tiukaksi. Tätä voi kelatessa säätää outhaul-köyttä sopivasti löysäämällä.

        Ainakin Seldenin rullamastoissa rullan tulee sisään rullatessa kiertyä vastapäivään, mastolla olevaa vinssiä kelataan myötäpäivään. Avoin purje kelautuisi sisään myös toiseen suuntaan, mutta voi aiheuttaa myöhemmin ongelmia. Seldenin ohje ja kuvat selvittävät jutun:
        http://www.seldenmast.com/files/1426855955/595-059-E.pdf

        Maston sisällä oleva rulla pyörii tietysti paremmin, jos masto ei ole kaarella, siis on suora. Siksi ennen rullaison reivausta tai avausta peräharusta kannattaa operaation ajaksi löysätä. Yksi yleinen virhe ja syy purjeen jumiutumiseen on juuri rullan jumittaminen maston ollessa taakse taivutettuna. Tämä muodostuu helposti ongelmaksi varsinkin löysälle rullalle kelattua purjetta avattaessa tai reivattaessa.


      • Oc_46 kirjoitti:

        Aika mukavasti rullaison reivaus onnistuu tuli tuuli mistä vain. Purjeesta otetaan ensin veto valtaosin pois, sivumyötäisellä puomia löysätään ja jos tuuli tulee takaa, puomin voi vetää veneen keskilinjalle. Jonkin verran purjeeseen kannattaa jättää vetoa, jotta rulla kelautuu riittävän tiukaksi. Tätä voi kelatessa säätää outhaul-köyttä sopivasti löysäämällä.

        Ainakin Seldenin rullamastoissa rullan tulee sisään rullatessa kiertyä vastapäivään, mastolla olevaa vinssiä kelataan myötäpäivään. Avoin purje kelautuisi sisään myös toiseen suuntaan, mutta voi aiheuttaa myöhemmin ongelmia. Seldenin ohje ja kuvat selvittävät jutun:
        http://www.seldenmast.com/files/1426855955/595-059-E.pdf

        Maston sisällä oleva rulla pyörii tietysti paremmin, jos masto ei ole kaarella, siis on suora. Siksi ennen rullaison reivausta tai avausta peräharusta kannattaa operaation ajaksi löysätä. Yksi yleinen virhe ja syy purjeen jumiutumiseen on juuri rullan jumittaminen maston ollessa taakse taivutettuna. Tämä muodostuu helposti ongelmaksi varsinkin löysälle rullalle kelattua purjetta avattaessa tai reivattaessa.

        Kiitos! Selvensi hyvin. Kun purjeen takaliesma pysyy koko reivauksen ajan kireällä, voi puomin keskittää eikä purje painu löysänä saalingeille, vaan pysyy kireän siipimäisenä ja puomin suuntaisena reivauksen ajan. Ajattelussani oli geometrinen virhe.

        On selvä rullaison etu että sitä reivattaessa vedetään kauttaaltaan reivimekanismissa kiinni olevaa purjeen pitkää mastoliikkiä maston sisään. Perinteisessä puomille reivauksessa reivivedot ovat vain kahdesta kohtaa puomille ja löysää tulee oikastaan purjekolmion jokaiselle sivulle.


    • murmeliapina

      Eikös tuo rullaiso ole enemmänkin aloittelijoiden ja laiskojen ihmisten väline? Hintava, muttei kallis.

    • lyytityyti

      Puomille rullautuvan minäkin voisin veneeseeni huolia, mutta en maston sisään rullautuvaa. Puomilla olevan saa aina alas vaikka väkisin.

      • Oc_46

        "Puomilla olevan saa aina alas vaikka väkisin." Vaikeaa tuo voi joskus olla.
        Muutama vuosi sitten Gomeralla marinaan tuli vene, jonka perinteinen isopurje oli jumittunut auki. Olivat lähdössä Teneriffalta Atlantin yli ja yrittivät Gomeran lähellä reivata, kun ison nostin jumittui, purjetta ei saanut laskettua alas.
        Myöhemmin selvisi, että mastohuipussa ison nostimen kehrä oli haljennut ja jumittanut nostimen.
        Yhtä hyvin tuossa olisi jumittunut puomille rullattava iso kuin se perinteinen. Vain rullaiso olisi toiminut.
        Toinen perinteisen isopurjeen jumi (jota en tosin nähnyt, kuulin) johtui mastoon laakeroituja vaunuja varten ruuvattujen kiskojen yhdessä osassa yläpään ruuvin irtoamisesta ja kiskon taipumisesta, ei päästänyt enää yläpuolella olevaa vaunua tulemaan alas. Purje jumissa.
        En yritä sanoa, etteikö rullaisokin voisi jumiutua tai aueta kontrolloimatta. Yksi näkemäni tapaus johtui rullan hammaspyörien lukitussokan pettämisestä. Se tavallisin juttu lienee liian löysä rulla ja turhan reilu in/out- reiviköysistä purjeen ulos avustaminen.


      • kolme.erilaista
        Oc_46 kirjoitti:

        "Puomilla olevan saa aina alas vaikka väkisin." Vaikeaa tuo voi joskus olla.
        Muutama vuosi sitten Gomeralla marinaan tuli vene, jonka perinteinen isopurje oli jumittunut auki. Olivat lähdössä Teneriffalta Atlantin yli ja yrittivät Gomeran lähellä reivata, kun ison nostin jumittui, purjetta ei saanut laskettua alas.
        Myöhemmin selvisi, että mastohuipussa ison nostimen kehrä oli haljennut ja jumittanut nostimen.
        Yhtä hyvin tuossa olisi jumittunut puomille rullattava iso kuin se perinteinen. Vain rullaiso olisi toiminut.
        Toinen perinteisen isopurjeen jumi (jota en tosin nähnyt, kuulin) johtui mastoon laakeroituja vaunuja varten ruuvattujen kiskojen yhdessä osassa yläpään ruuvin irtoamisesta ja kiskon taipumisesta, ei päästänyt enää yläpuolella olevaa vaunua tulemaan alas. Purje jumissa.
        En yritä sanoa, etteikö rullaisokin voisi jumiutua tai aueta kontrolloimatta. Yksi näkemäni tapaus johtui rullan hammaspyörien lukitussokan pettämisestä. Se tavallisin juttu lienee liian löysä rulla ja turhan reilu in/out- reiviköysistä purjeen ulos avustaminen.

        Tietysti merellä voi joskus kaikki mennä päin helvettiä. Kysymys on kai siitä, missä isopurjeen reivausjärjestelmässä on vähiten ongelmariskejä ja missä järjestelmässä purjeen muoto reivaamattomana ja reivattuna on paras.
        Se kai on itsestään selvä asia, että järjestelmä, jossa isopurje rullataan maston tai puomin sisään on kallis. Kumpaakin mainostetaan. Kumpikin vaatii erilaisen purjeen. Normaali isopurje ei käy.
        Luulisi, että sekin on fakta että maston sisällä oleva rullalaite sekä rullattupurje lisäävät maston painoa. Purjeessa ei ilmeisesti voi myöskään olla täyspitkiä lattoja ahvenselkää lisäämässä eikä "fat toppia".
        Puomin sisään rullattavassa isossa taas on täyspitkät latat ja rullamekanismin rikkoutuessa isopurjeen saa myös alas.
        Purjefirmat mainostavat kumpaakin systeemiä, mikäli valmistavat kumpaakin. Tämä purjemaakarin juttu vaikutti asialliselta. Ei ollut pelkkää yhden järjestelmän ylistämistä.
        http://www.doyleaustralia.com/assets/Uploads/Mainsail.pdf

        Skip Novak ei suosittele kumpaakaan (in-mast, in-boom), vaan pitää perinteistä slab-reefingiä parhaana vaativiin avomeriolosuhteisiin. Hänellä jos kellään ainakin on avomerikokemusta, koska ammatikeen purjehtii Etelämantereen ja Patagonian väliä ja muuallakin tuulisilla vesillä.
        http://www.yachtingworld.com/video/skip-novak-storm-sailing-part-5-reefing-411


    • Jopukka

      Rullaisossa voi olla täyspitkät latat. Itselläni on sellainen rullaiso Elwströmin tekemänä. Pisin pystylatta on vähän pidempi kuin 38-jalkainen purkkarini. Rullaiso voi kyllä jumiutua. Liian löysästi sisään reivattuna saa kyllä jumiin. Jos näin käy niin oikea tapa saada purje auki on rullata purjetta sisäänpäin eli kiristää sitä eikä pyrkiä väkisin repimään sitä auki.
      Toinen mahdollinen purjeen jumiutuminen voi johtua liian löysästä isopurjeen etuliesmasta jolloin purje ei välttämättä mene sisälle kun se alaosastaan pääsee ruttaantumaan ja purje jumiutuu sen seurauksena. Näin kävi ekana kesänä (v2008) kun tuulta oli 14 m /s ja piti reivata isopurjetta. Ei kun saaren suojaan vikaa selvittämään. Tämän jälkeen ei ole jumiutumisia tapahtunut kun on pitänyt huolen että isopurjeen etuliesma ei ole löysällä.
      Rullaison voi hyvin reivata sisään 10m/s myötäisellä tavitsematta kääntyä vastaseen. Pitää vain sisään reivattaessa pitää isopurje kireänä niin ettei se pääse pusittamaan ja makaamaan saalinkeja vasten. Rullaisoa voi suositella. Helppo käsitellä ja toimii luotettavasti. Miinuksena voidaan pitää hintaa.

      • 36ft

        Samat kokemukset kuin jopukalla jumiutumisesta. Kertaalleen pitänyt kantapään kautta oppia. Sen jälkeen ei ole ollut ongelmia rullaison kanssa.


      • virheitä.tekevä
        36ft kirjoitti:

        Samat kokemukset kuin jopukalla jumiutumisesta. Kertaalleen pitänyt kantapään kautta oppia. Sen jälkeen ei ole ollut ongelmia rullaison kanssa.

        Noin yhteenvetona ylläolevista voi todeta, että rullaiso ei jumitu, jos ei rullaa löysästi, ei mastoliikki löysällä, ei masto taivutettuna ja pitää puomin oikealla korkeudella. Siis pomminvarma vehje, kunhan ei tee yhtään virhettä. Taidanpa itse vielä pitäytyä perinteisessä ja tarkistaa topin kehrän keväisin. Käytännössä juuri mikään muu ei voi normaalia isoa jumittaa.


      • 36ft

        Puomin korkeudella sisäänrullatessa en ole todennut olevan kovin suurta merkitystä. Z-sparsin masto.


      • onko.kallista.huvia
        virheitä.tekevä kirjoitti:

        Noin yhteenvetona ylläolevista voi todeta, että rullaiso ei jumitu, jos ei rullaa löysästi, ei mastoliikki löysällä, ei masto taivutettuna ja pitää puomin oikealla korkeudella. Siis pomminvarma vehje, kunhan ei tee yhtään virhettä. Taidanpa itse vielä pitäytyä perinteisessä ja tarkistaa topin kehrän keväisin. Käytännössä juuri mikään muu ei voi normaalia isoa jumittaa.

        "Rullaison voi hyvin reivata sisään 10m/s myötäisellä.." kirjoitti Jopukka.
        Skip Novak mainitsi in-mast rullaisosta: “a nice idea for inshore sailing in benign conditions”. Sitähän lenssi 10 m/s tuulessa on, hienoa menoa benigneissä olsosuhteissa, virsarilla tai vaikka spinnulla.
        Ainakaan omassa veneessäni ei ole tarvetta laittaa isoon reiviä 10 m/s myötäisillä. Isopurjeen alasotto avomerilenssillä tulee aiheelliseksi, jos kolmosreivikään ei riitä.
        Jos mastokiskossa on laakeroidut vaunut, perinteiset reivaamiset ja lopulta purjeen alasotto onnistuu myrskyisessäkin täysmyötäisessä – ja on pakko onnistua. Kääntäminen murtuvia aaltoja päin ei ole järkevä vaihtoehto.

        Olisi kiinnostava kuulla kokemuksia, miten nopeasti ja helposti isopurje rullataan maston sisään, kun myötätuulta on vaikkapa 20 m/s. Ukkospuuskat ovat toisinaan aika rajuja jopa Itämerellä ja reivaamisella voi olla kiire.
        Doyleaustralian kirjoituksessa Andy Pilcher totesi, että rullamastossa isopurjeen latat ovat aiheuttaneet jumittumisia. Jopukka kuitenkin kehui rullaison lattoja. Hän myös mainitsi menneensä 14m/s tuulessa saaren suojaan selvittämään rullapurjeensa ongelmaa. Entäpä, jos tuulta on 24 m/s ja lähin saari on yli 1000 mpk päässä?

        Rullaison ja rullalaitteiston (in-mast tai in-boom) hinnoista tässä keskustelussa ei ole kerrottu. Minkälaisissa summissa liikutaan, jos veneeseen vaihdetaan rullamasto ja siihen isopurje tai jos vanha puomi korvataan in-boom rullalla varustetulla puomilla? Ilmeisesti tarvitaan lisäksi foili mastoon, jos asennetaan in-boom rullapuomi.
        Mikä on lisämaksu, jos uuteen veneeseen tilaa rullaison?
        Ymmärrän kyllä, että super-jahtien kokoluokassa rullaiso voi olla luonnollinen ratkaisu.


      • todellako_
        36ft kirjoitti:

        Puomin korkeudella sisäänrullatessa en ole todennut olevan kovin suurta merkitystä. Z-sparsin masto.

        Tarkoitatko, että takaliikin tai alaliikin kieryksillä ei ole merkitystä sisään rullatessa?


      • tilastollisesti

        Kun katsoo, miten paljon rullaisojen jumituksista kirjoitellaan verrattuna niiden osuuteen purjeveneissä, on vaikea pitää ratkaisua kovin luotettavana. Jos on nähnyt yhden jumittuneen normaalin ison ja yhden rullaison, on jo todennäköisyys rullaison saamisesta jumiin jotakuinkin satakertainen.


    • NiksiPekko

      Kiitoksia kaikille neuvoista ja myös mielipiteistä!

      Kuten sanottua kovin nättiä nippua jumittuneesta isosta ei saa ( ei liene eroa onko in-mast vai tavallinen). Falli lähinnä muodostaa yhdessä saalinkien ja vanttien kanssa "häkin" jonka sisällä purje pysynee. Toki ottaa kiinni tuleen ja saattaa koko pakka purkautuakin, mutta toimintaa hätätilanteessa siis hain.

      • koettu.ratkaisu

        Kotona tietsikan ääressä on helppo kuvitella mitä vaan.
        Hortan satamassa Azoreilla (kesäk. alussa -05) tapasin kokeneet brittipurjehtijat, joilla oli ollut juuri tuo sinun kuvaamasi hätätilanne. Rullaiso oli jumittunut kovassa tuulessa Keski-Atlantilla. Sitä ei saatu ulos eikä sisään. Ainoaksi toimivaksi ratkaisuksi oli jäänyt se, että isopurje oli leikattu puukolla irti ylhäältä puomiin saakka. Ei varmastikaan ollut helppo manooveri korkeassa aallokossa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe