Niin meni ettei valtuusto hyväksyny lissää työvoimaa kotihoitoon. Arvostan Hynnisen puhetta samoin Leppäharjun Kuin vasemmiston. On se tuo kepun porukka rikasta . Vanhukset kuolee yksin. Tätäkö haluamme????
Keskustelun kuluessa Mirja Hynninen esitti pohjaehdotusta muutettavaksi siten, että Pyhäjärven kotihoidon palveluihin tulee lisätä kaksi määräaikaista lähihoitajan vakanssia. Määräaikaisuus kestää siihen saakka, kun uusi terveyskeskus otetaan käyttöön. Aimo Karvonen ja Tyyne Tuikka kannattivat Mirja Hynnisen esitystä.
Puheenjohtaja totesi, että on tehty pohjaehdotuksesta poikkeva kannatettu muutosehdotus, joten asiasta on äänestettävä.
Puheenjohtaja teki äänestysjärjestys ja -tapaehdotuksen. Ne jotka kannattavat esittelijän ehdotusta (pohjaehdotusta), äänestävät JAA. Ja ne, jotka kannattavat Mirja Hynnisen ehdotusta, äänestävät EI. Äänestys suoritetaan kädennostoäänestyksen. Kaupunginhallitus hyväksyi ehdotuksen äänestysjärjestyksestä ja -tavasta.
Suoritettiin äänestys, jossa annettiin seitsemän (7) ääntä: neljä (4) JAA-ääntä (Kauko Tikkanen, Paavo Leskinen, Marita Kärkkäinen-Rytkönen ja Asko Kauranen) ja kolme (3) EI-ääntä (Mirja Hynninen, Tyyne Tuikka ja Aimo Kauranen).
Puheenjohtaja totesi, että esittelijän ehdotus on tullut kaupunginhallituksen päätökseksi äänestyksen tuloksena 4-3.
KVALT
Päätös:
Vanhusten kodinhoito
36
269
Vastaukset
- make...vaan
On siinä joutilaalla taas huolen aihe mene töihin siitä!!!Pätöasia vielä!!
- uteliasperäpenkiltä
Virkamiehet Koski/Muhonen vakuuttivat, että lisätyövoimaa ei tarvita. Oli kuulema
viisi hoitajaa palannut sairauslomalta.
Että ketä tässä on uskominen. Poliitikkoja, jotka tietävät kaiken valtuustosalissa vai
virkamiehiä, jotka kertovat tällaista. Jalkautukaa päättäjät noihin työpaikkoihin ja puhukaa sitten. Epämääräistä touhua. Tarvitaan, ei tarvita!!
Vanhukset on hoidettava, mutta kuten kuulimme johtaja Hannele Koski kertoi, että he voivat ottaa tilapäistä apua, jos tarvitsevat. (ettei olisi Paavo 180 astetta propagandaa, jota Koski levitti!!) En tiedä, keneen uskoa.- eiviitsitä
Taitavat olla jo Paavo 180 kierroksessa. Näytti puheet siltä.
- kfkkfwww
Mutta annas olla jos MAMUJA pitäisi hoitaa ja passata kyllä silloin hoitajia palkattaisiin vaikka kymmenen niille kyllä rahaa riittää muuta ei nille jotka on ikänsä tehneet työtä tämän Suomen hyväksi
- Sosiaali-Avustus
kfkkfwww kirjoitti:
Mutta annas olla jos MAMUJA pitäisi hoitaa ja passata kyllä silloin hoitajia palkattaisiin vaikka kymmenen niille kyllä rahaa riittää muuta ei nille jotka on ikänsä tehneet työtä tämän Suomen hyväksi
Mitäs se on pois jos sodan keskeltä tulis valtiotukijaisilla elämään.
- make...vaan
HYNNINEN Pysy Töissä Äläkä Akiteeraa Tyhjää, Kuuntele Mitä Asiatuntiat Sanoo Tyhjää paskanjauhantaa.!
- Jolapati
Kuulehan make-vaan. Hynninen tietää ja tuo kantansa jämäkästi esiin. On oma näkemys. Hyvä nuori valtuutettu.
- kannattasmuistaa
Kepulaiset kusettaa/kyykyttää hoitajia. Vaativat enempää , mihin aika ja etiikka, anta mahdollisuuksia. KYLLÄ KEPUPOLIITIKOT!!! taas lähestyy hoitajia, lämpimästi ja suurella ymmärryksellä, kun tarvitaan äänestyskarjaa seuraavissa vaaleissa.
- make...kentält
EI-ääntä (Mirja Hynninen, Tyyne Tuikka ja Aimo Kauranen).
noh kun kyseiset hölöt tulee ( toki toivotaa ette ei, olkoon kotona hoidossa ) kyseiseen piirin niin vastaus voisi olla toinen...... ei jaksa näitä vitun euronsäästäjiä jotka ei oikeesti tiedä asioista mitään... näin se vaan on katsotaan euroja mitä ennen on mennyt .here all this time. ps kapinaa vaan näihin asioihin- Ei-ääni
Ei-äänet juurikin kannattivat lisävakansseja....
- pahajärvi
Kepulit pettää ainakin täällä kivikaudella elävät kepulit (Jukan ja Askon porukat)Luulevat tietävävänsä kunnallispoliikasta kaiken:Käytäntö osoittaa etteivät ymmärrä edes alkeita!!!
- näkynytkokotalven
Jukka ja asko eivät tee yhteistyötä joka asiassa vaan kilpailevat vallasta se näkyi viime valtuuston kokouksessakin. Eli kaikkea ei voi selittää kepun saunajuonilla.
- OopiumiaKansalle
Byrokratian palveluksesta voisi tulevaisuudessa olla reserviä kasvavaan vanhustyöhön? Evirakin on keksinyt uuden turhakkeen OIVA hymiöt. Tälläisillä konsteilla lisätään tyhjän tahkon pyöritystä. Puhutaan byrokratian karsimisesta, mutta saman aikaisesti ujutetaan mukamas ruoka turvallisuuden valhebropakannalla uutta ja taas uutta valvontaa.
Ehdotankin: Siirretään hyvänsään aikaan "kontrollin palveluksesta väkeä vanhushoitoon". Meidän pitää oppia historiasta, mihin tyhjä brobakanta johtaa. Sanoihan Ljeninkin Venäjällä aikoinaan: SOSIALIDEMOKRAATTIEN BROBAKANTA UPPOAA KANSOIHIN NIINKUIN OOPIUMI.
- akka-alla
Naula lautaan...
- MaunoMuhola_
Matuilla ja vangeillakin on kohtuullisen hyvät olot.
On häpeällistä että vanhusten hoito on tällä tasolla.
Vanhuksille kuuluisi mahdollisimman hyvä hoito nyt elämän viimeisinä vuosina. - Työ
VAnhukset ovat rakentaneet tämän maan sodan jäljiltä jotta meillä olisi parempi elää heille kuuluisi paras mahdollinen apu
- make...vaan
Selemalla on paksut pohkeet!!
- Juoksutyttö
Eikö se Kärkkäinen-Rytkönen ole myös kepulaisia. Työskenteleekö kotihoidossa?
Luulisi hänen tietävän mikä todellinen tilanne työvoimaa ajatellen?
Tai sitten, Kepu pettää aina...- valittaentodettava
Siinäpä se , politiikkaa kaikki. Virkamiehet sanoo (tai kehotettu sanomaan), ei tarvita henkilökuntaa lisää, on tullut 5 hoitajaa sairaslomilta.
Hynninen ym:t valittavat hoitajapulaa. Kepu kieltää lisätyövoiman ottoa. Mikähän tässäkin on totuus. Persuhoitaja sanoo, että on katseltava, mistä voidaan siirtää resursseja kun on tyhjäkäyntiä. Ketä tässä tavallinen päättäjä uskoo, jos haluaa tehdä oikean päätöksen. Sellaisen, että vanhukset hoidetaan.
- kaukaa-viisaat-asialla
Tämän siitä saa kun ppky Selänteeseen liityttiin.
- Politiikotpäättää
Eiköhän se Pyhäjärven kaupungilla ole oma valta ja vastuu sanoa myös Selänteessä kuinka kunnan asioita haluaa hoidettavan. Näyttää vain siltä että kuntapäättäjät, ja Selänteen edustajat täysiä tossuja ja tollukoita.
- lähestulkoon
Valtuusto päätti talousarviokokouksessa, että kodinhoidon työvoimatarve käsitellään selvityksen jälkeen helmikuun valtuuston kokoukseen mennessä, oikeasti mitään ei ole selvinnyt eikä selvitetty, nämä uudet selänteen johtajat mitkä oli valtuustossa asioista puhumassa antoivat ymmärtää miten he on työntekijöiden kanssa yhteistyössä asioista sopinut jne.. se on vaan höpöpuhetta kotihoidon työntekijöistä ainakin osa ei edes ollut nähnytkään arvon johtajia, pitäs nekin laittaa vuoroksi käymään ne parikymmentä asiakas käyntiä
- näinmeneeaina
Kysymys kuuluu. Tietääkö? Kauranen, Tikanmäki, Tikkanen hoitajien tarpeen paremmin, kuin Hynninen. Hänellä on hoitoalan koulutus, ja ammatti. Poliittisia päätöksiä, ja arvovalintoja nämä KEPU:n valtuutettujen , Kauranen, Tikanmäki, Tikkanen. Päätökset. He ohjaavat myös, sitä uutta virkamiestä. Koski, nimeltään joka valittiin selänteeseen johtajaksi. Hänenkin ajatusmaailma on kepulainen. Lue (epäpoliittinen) Muuten virkaura ei olisi auennut.
- kaksikymmentäkäyntiä
Sitä minäkin funtsasin, että Koski vakuutti, kahden viikon kokemuksella, että käsipareja ei tarvita lisää. Viisi sairauslomalta oli tullut työhön. Olikohan tämä Paavo L:n hommelia, sen kun sais tietää. Ihme hommoo...
- yleensänäin
Kaikki työttömät kelpaa.
- faktaafaktaapukkaa
Sen lauluja laulat kenen juurella asunto. Sano vanhakansa. Siellä kodinhoitohommissa, on erittäin suuri johtajapula. Ja siitäjohtuva ongelma, luulen niin. Jonkun pitäisi ottaa homma ns. hanskaan. Johtaa niitä noin 50 naista, johtamiskoulutuksen nykyaikaisilla opeilla. Olla demokraattinen, tasa-arvoinen, oikeuden mukainen,myös tarvittaessa tiukka. tasapuolinen kaikille. Kuunnella, tehdä johtopäätökset. Olla kannustava. Ei missään tapauksessa palkkiovirka. Ammattijohtajan pesti.
- make...vaan
Kumman Sana eniten Painaa Hynnisen Vai Kosken? Väitän että KOSKEN Hän Joutuu vastaamaan Päätöksistä. Mitä Vastuuta HYNNISELLÄ EI MITÄÄN! kunhan räksytää tekis töitä senkinajan.
- PoisTurhuus
Vanhuksista ym. apua tarvitsevista on kiitollista kirjoitella, kun haetaan bropakanta pisteitä. Miettikääpä tosiasioita, miten saadaan turvattua lisääntyvälle vanhusväestölle tulevaisuudessa asiallinen kustannustehokas hoito? Ilman irtopisteiden keräämistä.
Valtakunnan tasolla kaiken aikaa lisätään "tyhjäntahkon pyöritystä". Tarkoituksena on turvata oman palkanmaksun jatkuvuus todistelemalla byrokratian VÄLTTÄMÄTTÖMYYS. Trafikin ottaa uuden tehostetun tarkkailun käyttöön etsiessään pakokaasupäästöjä. Pöhlöt kansalaiset tietenkin tukee, koska eivät huomaa perimmäistä tarkoitusta.
Nyt tarvitaankin kriittistä suhtautumista kaikkeen turhaan ja uusien byrokratiaa lisääviin työpaikkoihin. VAIHTOEHTONA ON TURHAKKEET VANHUSVÄETÖN HOITOTÖIHIN.- make....vaan
Mene Töihin Juuttaan PÖKIÖ
- nykyäänviisauseiolevalt
Kyllähän se vi....a, kun ihminen on ikänsä, jopa yli 50 v tehnyt töitä, maksanut veronsa. Ja jää eläkkeelle , ei tajua hirttää/ampua itseään. Jää roikkumaan, pitelee elämänsyrjästä kiinni. Siinä sivussa auttelee rahallisestikin, tai muuten, tätä "uljasta" uutta sukupolvea (lapsiaan). Jotka pitelevät välivuosia, kuuntelevat itseään/kutsumusta, tai muuten vain eivät tiedä, mihin isona ryhtyä. Sitten kun tämä vanhus ei kuolekkaan nopeast, eikä pysty auttamaan enää. Voi tarvita elämän lopussa jopa 1-2v: tä hoitoa. HÄNESTÄ TULEE YLITSEPÄÄSEMÄTÖN KULU NYKY-YHTEISKUNNALLE. " pikkusen" ihmetyttää.
- vtuttaa
Kodinhoidossa KOSKEN sana painaa " eniten" Hän puhuu päättäjien, ja poliitikkojen ( kepu valtuutettujen työnantajansa) Valittuna. EI AMMATTIDAIDOLLAAN. Täyttä politiikkaa.... Taas... VAALIKARJA EI MUISTA..
- tosionkin
Joo kyllä Koski on Pyhäjärven pätevin.
- niinonkin
Joo kyllä Koski on Pyhäjärven pätevin hakkaa melkein jo Jukan.
- olinsielläminäkin
Hämmästelin, kun Koskea ja Muhosta kehuttiin ihan olan takaa valtuustossa, vaikka nimittäin Koski on ollut Pyhäjärvellä kaksi-kolme viikkoa. Mitä tämä on/oli.
Oli ehtinyt käydä eläkeliiton kerhossa. Onko sillä jotain yhteistä asiassa?
- makevaari
Melkoisia rosvoja molemmat.
- virkeävanhus
Kodinhoidossa autettavienmäärä vain lisäänty, samassa suhteessa, kuin eläkeläisten kasvava joukko. Hoitaviakäsiä tarvitaan enemmän kotihoitoon. Moni vanhus haluaa asua pidempään kotona, kuin laitoksessa. Kotihoito tulee paljon halvemmaksi yhteiskunnalle kuin laitoshoito.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406