Oululaisille Jumalan sanaa...
K_Okija
24.3.2016 9:01
Lainaus toiselta palstalta:
K_Ohtalo
24.3.2016 8:43
Joidenkin palstalaisten kauhea kohtalo?
Palstoilla oli hiljattain kysymys, miten olisi ymmärrettävissä heprealaiskirjeen kohta:
"4 Mahdotontahan on auttaa niitä, jotka kerran ovat päässeet valoon, maistaneet taivaan lahjaa ja tulleet osallisiksi Pyhästä Hengestä,
5 nauttineet Jumalan hyvää sanaa ja kokeneet tulevan maailman voimia
6 mutta luopuneet uskostaan. Ei heitä voi toistamiseen johdattaa kääntymykseen -- niitä, jotka nyt itse ristiinnaulitsevat Jumalan Pojan ja nostavat hänet kaikkien pilkattavaksi."
TÄHTIRYHMÄ vastasi tähän Ryhmä vetosi nuoruuteensa ja ilmoitti, että ei ymmärrä kaikkia asioita. TÄHTIRYHMÄ arveli, että ei ihminen voi jatkuvasti seilata edestakaisin, olla vuoroin Jumalan valtakunnassa ja vuoroin ulkopuolella. TÄHTIRYHMÄn mukaan Jumala ehkä 2-3 kertaa kutsuu ihmistä luokseen.
Asia ei ole aivan noin. Jumalan valtakunnassa on julkaistu kirja "Katsokaamme uskon alkajaan ja täyttäjään". Kirjan on kirjoittanut tohtori Keijo Nissilä. Hän on puhuja, jonka melperikin on tavannut suviseuroissa. Melperi pitää Nissilästä. Kirjaan voi tutustua tässä:
http://www.teologinenkirjakauppa.fi/product/433/katsokaamme-uskon-alkajaan-ja-tayttajaan
Kirjassa selitetaan heprealaiskirjettä. Tuo edellä mainittu lainaus ehkä tarkoittaa sitä, että ne jotka ovat olleet uskovaisia ja sitten luopuneet uskostaan, ovat saattaneet tehdä Pyhän Hengen pilkan, jota koskaan ei voi saada anteeksi. Asianomaiset eivät koskaa saa edes synnintuntoa.
Palstoilla on mainittu esimerkiksi tohtori Risto Leppänen, joka sittemmin on julkisesti luopunut uskostaan ja eksynyt omaan järkeensä. Myös hänen vaimonsa Mari Leppänen on mainittu. Niin ikään tohtori Johannes Alaranta. Edelleen Tuomas Palola, jonka ansiokkaan väitöskirjan SRK on julkaissut. Tohtori Johanna Hurtig on julkisesti noussut raatelemaan Jumalan valtakuntaa. Kirjailija Pauliina Rauhala on kritisoinut asioita kirjassaan, josta on tehty suosittu teatterikappalekin. Vuokko Palola. Meri-Anna Hintsala. Vuokko Ilola. Onhän näitä paljonkin. Olisikohan tässä joukossa niitä, joita heprealaiskirjeessä tarkoitetaan? Niitä, joita on enää mahdotonta auttaa?
Palstoilla monesti esiintyy nimimerkkikirjoittajia, jotka mainitsevat tässä mediaryöpytyksessä ja vaikkapa tämän palstan kirjoituksia lukiessa tulleensa "totuuden tuntoon" ja havainneensa Jumalan valtakunnan viallisuuden. Heilla on paljon sanottavaa Jumalan valtakuntaa vastaan. He pilkkaavat uskovaisten talostelua ja kästyksiä. Jumalan lapsia pilkatessaan he pilkkaavat Jumalaa. Etteivät he vain syyllistyisi Pyhän Hengen pilkkaan? Huolestuttavaa...
Palstoilla esiintyy myös uskovaisia, jotka tuntevat itsensä heikoiksi ja lankeilevaisiksi. Eivät aina tiedä, ovatko uskomassa vai eivät. Sellaisille totisesti kuuluu Jumalan armo. Sellaisista huonoista ihmisista koostuu Jumalan valtakunta.
Palstoilla ovat myös kuuluisat nimimerkit melperi (heinolalainen eläkeläinen Kalevi Laakso) ja Kesitas (kempeleläinen kunnanvaltuutettu Jussi Pellikka). He eivät ole koskaan saaneet edes maistaa Jumalan suloisuutta. He tosin haluavat pilkata Jumalaa ja huitovat kiivaasti, mutta Pyhää Henkeä he eivät ole voineet pilkata, koska eiväthän he Pyhästä Hengestä mitään edes tiedä.
Joskus tälläkin palstalla käy Jumalan lapsia. Palstalle on kopioitu kirjoituksia Päivämiehestä ja Siionin Lähetyslehdestä. TÄHTIRYHMÄ laittaa seurapäivinä linkin nettiseuroihin. Tuo kaikki vaikuttaa asialliselta, koska palstoille saattaa eksyä satunnaisia kävijöitä, joilla on synnin hätä ja jotka etsivät Jumalaa. Anonyymistä palstasta on myös varoitettu. Uskovaisten ei ole hyvä olla täällä pilkkaajien keskellä. Parempi on mennä Jumalan valtakunnan seuroihin ja viettää aikaa siellä uskonystävien kanssa. Tuhannet nuoretkin joka viikko tekevät näin. Jumala on antanut heille hyvän osan.
Koko vaikuttavan heprealaiskirjeen voi lukea tästä:
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Hepr. 1:1&rnd=1458801020266
Kun on lukenut yhden raamatunpaikan, saattaa syttyä rakkaus Jumalan sanaan ja tulee halu lukea sitä enemmän.
Toivotan kaikille palstalaisille Hyvää Pääsiäistä! Jeesuksen veriset haavat ovat vieläkin auki. Sieltä vuotaa meidän syntiemme sovitus.
Luetaanko Kempeleessä Oulu-palstaa?
L_Ukija
0
94
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382699- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41817
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238805- 127793