Haluan tietää, Jäppinen

Pölinä60

Kolme vuotta sitten kesäteatteriisa olk eräs näyttelijä, jolla oli autistinen täysi-ikäinen poika huollettavana ja mukana. Kyseinen näyttelijä on poikansa omaishoitaja. Kesän ajaksi(näin tapahtui useampana kesänä) Jäppinen palkkasi pojalle täysipäiväisen hoitajan 10 euron tuntipalkalla. Palkatuksi tuli hyvä kaveri koulutoimen puolelta. Ei siis ollut edes haussa kuseinen paikka. Monta epäkohtaa löydät tekstistä? No minä löydän aika monta, joihin Saijan vastauksen haluan: Miksi Saija palkkaa omaishoitaja-isälle työntekijän ja maksaa palkan kulttuuritoimen rahoista?. Voinko kinäkin omaishoitajana mennä töihin ja maksaako Saijaa omaishoidettavalleni hoitajan, edes kesäksi jooko? Voin ottaa sen saman koulunkäyntiavustajan, joka kyseisellä pojallakin oli, sen kaverisi. Näyttelijä-isä sai kuitenkin helsingin kaupungin maksaman omaishoitajan korvauksen ja lisäksi Kelan maksaman vammaistue. Miksi isää ei velvoitettu maksamaan näitä rahoja takaisin tai edes kulttuuritoimen kassaan? Heinolan omaishoitajan kitkuttelevat muutaman satasen veronalaisella korvauksella ja käyvät välistä kädenvääntöä, että josko vaikka korvausta alennettaisiin. Jäppinen oli kuitenkin avokätinen, 10 euroa/tunti lisät, ts. Esim. Pyhänä 20euroa. Voisiko tästä ottaa mallia seuraavaan keskusteluun, joka koskee maishoitajien tukea? Omaishoitajille 10 euroa/tunti, eikö niin Saija? Saija ei taida tietää, että lähihoitajilla, koulutetuilla lähihoitajilla, tuo palkka olisi realistinen. Voinko laittaa kulttuuritokmelle hakemuksen, kun olisin ensi kesänä menossa heinolan kaupungille kesätöihin, että josko saisin miehelleni tätä kautta hoitajan siksi aikaa? Kun palkkaahan kultturitoimi muillekin ja llisi nimittäin aika tasapuolista.

19

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäilevä1

      Voiko olla totta?

      • Kenkälaatikkokassa

        Kun kyse on Heinolasta ja kesäteatterista mikään ei ole mahdotonta.
        Kuka olisi uskonut kaupungin organisaatiossa tehtävän kuititonta väliaikatarjoilua. Ei kukaan. Niin vaan kävi nolo käry ja alkoi 'kassajärjestelmien kehittely'.

        Tämä kesäteatterin ympärillä vellova keskustelu nolaa kaikki heinolalaiset. Ratkaisu on helppo, tilit julki. Loppuu paskanjauhanta kun on kovaa tietoa.


    • Titatakas

      Onko tämä tarina tarua?

      • VäittämäVarmastiTotta

        Jos tämä tarina olisi tarua, niin äiteen lakimieheltä tulisi kiireesti kutsu oikeuteen väärän tiedon levittämisestä On tuo väittämä sen tasoinen, että asian käsittely tapahtuisi oikeudessa.
        Jos jollakin toisella on tiedossa samanlaisia tapauksia, niin toivoisin, että toisi asian tiedoksi tällä palstalla. Kuten lehdestä olemme saaneet lukea, on palstan lukijamäärä aika suuri, joten tieto leviäisi hyvin kaupunkilaisten tietoon, jotta osaisimme tehdä oikeat valinnat vaaleja ajatellen.


    • Pölinä60

      Tämä tarina on täysin totta. Senhän voi tarkastaa vaikka palkkatokmistosta kysymällä, että kenelle kaikille on maksettu kesällä 2013 klttuuritoimesta palkkaa. Tämä on täysin julkinen tieto ja sittenn voi kysyä sen kälkeen, että kuka näistä on koulunkäyntiavustaja. Sekin on julkinen tieto. Sitten laskee yhteen yksi plus kaksi ka tuloksena voi kysyä, että millainen työsopimus näiden kahden sopijaosapuolen välillä on tehty.
      Tämä ei siis ole mitään arvailua. Puntti Valtonen, poika Aku -94, kehityvammainen ja autistinen. Puntti on omaishoigaja pojalleen.

    • Jhcffdgh

      Jos noin on tehty, reilua se ei ole oman kunnan omaishoitajia kohtaan.

      Ihmetyttää myös toimivalta, jos näin on tehty. Miten kunta voi palkata toisessa kunnassa asuvalle vammaiselle hen.koht. avustajan. Eikös jokainen kunta huolehdi omistaan.

      • omaishoitajienpuolesta

        Palkatkaa kaikki omaishoitajat kesäteatterin piikkiin, nyt on väylä avattu


    • Laituri_on_kadonnut

      Missä on Sulkavankosken betoniponttoonilaituri? Laituria ei ole nähty omalla paikallaan, se on kadoksissa.

    • downbythelaituri

      Taitaa olla kesäteatterilla

    • Verotmaksettuna

      Jos kunta palkkaa omaishoitajana toimivan henkilön ja samalla kustantaa hänen hoidettavalleen avustajan, jotta henkilö voi käydä töissä, onko kyseessä verotettava tulo? En tiedä. Kyse ei kuitenkaan ole vammaispalvelulain määräämistä etuuksista, jos sekä kunnan palkkaama henkilö että hänen hoidettavana oleva vammainen asuvat toisella paikkakunnalla. Verottaja hoi, ...

    • tutkintaan

      onko kellään kansalaisrohkeutta toimittaa asia revisorille tai tilintarkastajille?

    • Rhjuiokhffd

      Eikös Hepo-oja ollessaan kaupunginjohtaja ehdottanut omaishoitajien tukien karsimista?

      Reilua olisi ollut kertoa, että ehdotus koski vain heinolalaisille sosiaalitoimen kautta maksettavia etuuksia, ei sivistys toimen kautta maksettavia ulkopaikkakuntalaisten etuuksia.

      Kesäteatteri on haiseva tunkio.

      • JokoTapaustenVyöryAlkaa

        Tässäkin on hyvä esimerkki siitä, miksi Hildenille tuli oikein raivo saada Rinnevaara ulos virastaan. Kuinkahan paljon samanlaisia tapauksia Rinnevaara olisikaan kaivannut esille, jos olisi saanut jatkaa virassaan?


    • Titatakas

      Tita takas ja heti, niin saadan jokin roti täjän ksupunkiin. Toivoo huolestunut veronmaksaja

    • Mullekinavustaja

      Koulunkäyntiavustaja keskellä kesää ja viikonloppuisin, häh..

      Eihän tää voi olla totta?

      • Hukkakaura4

        Idiootti, onhan se koulunkäyntiavjustaja, vaikka olisi kesälomalla...tässä tapauksessa vain ei ole ollut ammattiaan vastaavassa tehtävässä.


    • Lnbjhgg

      Jaa, mikäs se tehtävän kuva on ollut. Henkilökohtainen avustaja?

    • TunnetaanSakki

      Nyt on rinevaaralaiset hörpännet todella vahvaa ainetta, niin pöllöjä juttuja on tällä palstalla. Kukahan auttaisi heitä hoitoon. Surullisen
      pöljää sakkia.

      • Kummallisiaasioita

        Ei kuitenkaan niin pöljää sakkia eikä niin pöllöjä juttuja kuin sinun juttusi tällä palstalla arvoisa nimimerkki "Tunnetaan Sakki". Toivottavasti aloituksessa esitetty asia selvitetään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9297
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8202
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6053
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2467
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2167
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1799
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1744
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1619
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1525
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1422
    Aihe