Luonto, taimien kasvu, pensaiden kukkiminen, metsä

Suojelkaamme_luontoa

kaikki luonnossa, puiden upea suuruus, metsä, linnut ja metsän eläimet, joki, järvi, meri...

Suurimman vaikutuksen täällä maan päällä on tehnyt aina luonnon ihmeellisyys.

Nyt kun kevät taas lähestyy, on monta kuukautta edessäpäin luontoa.

Miten sitä useimmin lähestymme?

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jakolasku

      Kuvaamalla mobiililla että saa jakaa ja katsella talvella kun hanki kimmeltää.

    • Ramoona_

      Pienuutemme ja vastuumme tuntien lähestykäämme luontoa , siitä lopulta elämme ja sen tahtiin hengitämme. Aistit avoinna vastaanottamaan kaikkien vuodenaikojen anti ja ilmiöt, etuoikeus kokea vuodeaikojen rytmi .

      Keväällä Suomen luonnon herääminen saa ihmisenkin heräämään aina uudelleen uusiutuvaan luonnon elpymiseen, hennot hiirenkorvat ja uutterat muurahaiset kanssamme . Vaikka keväällä räntää tai rakeita sataisi ja kura roiskuisi, valoon voi luottaa. Jakaminen moninkertaistaa ilon - kokijana , näkijänä, tallentajana. Tänään kännykästäni on lähtenyt pääsiäistervehdyksiksi tienposken suloisten pajunkissojen kuvia. Viime keväänä osui samaan kuvaan auringossa paistatteleva muhkea kyy ja jo kukkivat pajunkissat .

    • jakolasku

      Luonto onkin se johon uskon. Luonto näyttää voimansa aika ajoin, myrskyää, ukkostaa, tulee vedenpaisumuksia, tsunameja, irtolumet vyöryy alpeilta vauhdilla alas. Ihminen on aika pieni kun luonto näyttää hurjemman puolensa. Siksipä kaikki kunnioitus mitä me saadaan luonnosta ammentaa. Kaikkea ei pidä turmella rakentamalla ja hävittämällä.

    • Luonnonrakkaus

      Nykyisin ole alkanut jättää luontopolulle lähtiessäni kaikki härpäkkeet kotii, kamerat ja puhelimet, sillä haluan olla kokonaisena kokemassa kaiken.
      Valokuva-albumini ovat täydet.
      " Vaikka keväällä räntää tai rakeita sataisi ja kura roiskuisi, valoon voi luottaa." Näin sanoit Ramoona. Lisään siihen, että paitsi valoon, myös iloon voi luottaa ja lämpenemiseen voi luottaa.

    • himmeä-halava-

      Pajut tuovat kevään
      Suomeen – mutta mikä oli Aleksis Kiven ”himmeä halava”?

      Pajunkissat hiipivät nyt esiin. Pian raidat ja raidat ja kiiltopajut hehkuvat keltaisina kalpeassa maisemassa. Suomessa kasvaa 21 pajulajia ja vielä enemmän niiden risteymiä.

      Tiede 24.3.2016 2:00 Päivitetty: 24.3.2016 15:52

      Arja Kivipelto

      Helsingin Sanomat
      Kimmo Taskinen / HS

      .....

      Puiden ja pensaiden leikkuuaika alkaa olla käsillä
      Kevätleikkuun voi tehdä muille puille paitsi koivulle, kirsikalle ja luumulle.

      Ainakin Etelä-Suomessa alkaa olla aika tarttua saksiin puutarhassa. Puiden ja pensaiden kevätleikkauksille otollinen aika on käsillä, kun kovat yöpakkaset ovat takana. Maaliskuu on parasta aikaa ennen kasvukauden alkua, sillä kun silmut alkavat turvota, on jo myöhäistä.

      • Ramoona_

        Ja kumpua
        ei haudallein kohokoon koskaan,
        vaan multa kedoksi kamartukoon,
        ettei kenkään tiedä,
        että lepokammioin
        on halavan himmeän alla.

        Näin Aleksis Kivi runossaan Ikävyys kertoo halavasta.

        On arveltu, että Aleksis Kivi sekoitti pajulajit, himmeänharmaat karvapeitteiset lehdet sopivat hopeapajuun. Halavan lehdet ovat kiiltävän vihreät, mutta syksyisessä emihalavassa olevat hahtuvapallot voivat antaa mielikuvan himmeydestä. Halavasta on koetettu tehdä puuvillaakin.

        Pajut ovat runsas ja mielenkiintoinen kasvisuku, jota voisi hyödyntää nopeakasvuisuutensa ja tehokkaan lisääntymisensä ansiosta paljon enemmänkin. Energiapajua jo viljelläänkin, salisyylihappoa saa lääkkeeksi, pajusta on helppo punoa koreja ja muuta hyödyllistä. Itsekin olen tehnyt pajuista kasvimaalle matalia raja-aitoja.

        Terijoen salava on suosittu koristepuu, sen pallomaiset latvukset ovat näyttävät. Hyvin kauniita nämä pajujen nimet, salava toiselta nimeltään piilipuu. Raita on kaunis naisen nimenäkin.
        Uinu, paju pieni...


      • pajun.kissa

      • Hopeapojut reunustavat meillä mökkirantaa, vain laiturin vieressä on riippakoivu.
        Puut näyttävät kauniilta järveltäkin päin koska ovat vihreänharmaita ja siten antavat uuden sävyn kesän vihreyteen. Ihmetellä on pitänyt vihreän eri sävyjen runsautta kesäisin.

        Aleksis Kiven hämärässä ikävyydessä on haikeansurullinen tunnelma. Vaikka toisaalta, emmehän me ihmiset itse niitä hautakummpujamme näe, mutta jälkeenjäävien olo voi hiukan lohduttaa sen kummun hoitaminen ja kukkasien istuttelu.

        Minä vein heti silloin alussa mieheni ja hänen vanhenpiensa, myös isovanhempien
        haudalle bergenioita sieltä asuntomme pihalta, nehän ovat kestäviä perennoita. Kesäisin orvokkeja useimmiten, joskus muitakin kesäkukkia.


    • Elellään-ja-toivotaan

      lämmintä kesää, vaikka lämpimän Golf-virran peittyminen sulamisvesillä huolestuttaakin hiukan.
      Jos se viilentää tulevaa kesää, niin sille ei sitten voi mitään, iloa täytyy saada sitten vaikka saunasta rannalla. tai ihan vain kotisaunasta.

    • Miten lämpimän merivirran päällä voi pysyä kerroksena sulamisvedet

      ja vähentää lämpimän Golf-virran ilmastoa lämmittävää vaikutusta?
      - - -
      Eikös aina lämmin nouse ylemmäksi,

      ainakin lämmin ilma nousee ylemmäksi kuin kylmä, koska on kevyempää.
      - - -
      Lämpimän merivirran , Golf-virran ja Atlantilta puhaltavien läntisten

      ja lounaisten tuulten ansiosta meillä on lämpimämpää kuin muualla yhtä kaukana

      päiväntasaajasta olevilla alueilla.

      - - -
      Mutta ei vielä siitä huolestuta! - Iloista pääsiäistä kaikille!

      • kiin-nostunut

        kuukeloitua
        "Tutkijat arvelevatkin, että syynä merivirran muuttumiseen on ilmaston lämpeneminen, jonka seurauksena Grönlannin jäätiköt ovat alkaneet nopeasti sulaa. Makea vesi on suolaista kevyempää, joten tästä syystä viilentynyt vesi ei painu pohjaan entiseen tahtiin."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      115
      2971
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1351
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1217
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      865
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      693
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      642
    Aihe