Taannoin Helsingin Sanomat järjesti lempinimikilpailun jossa virolaisille piti keksiä osuva lempinimi. Kilpailu keskeytettiin jostain syystä, mutta asiaa ei kannata unohtaa.
Jos ajatellaan jotain yleisnimitystä kaikille IVY -yhteisön maille, kuten balteille, venäläisille ja keski -aasialaisille olisi kuvaavin sana "Ryssä". Ryssä -nimitys on jo vakiintunut Suomessa kun puhutaan esimerkiksi virolaisista.
Ryssä -sanalla on hieman negatiivinen kaiku, mutta runsaasti käytettynä siitä tulee hyväksytympi ja neutraali, kuten rasisti -sanasta.
Galluppi: Mitä mieltä olette? Virolaiset saavat myös vastata. Onko parempia ehdotuksia?
Lempinimi virolaisille
7
1247
Vastaukset
- Velirand
"IVY -yhteisön maille" Kas sa purjus peaga kirjutad siin või? Eesti, Läti ja Leedu ei kuulu SRÜ-sse.
- reindeer1
Entiset sosialistiset Neuvosto-valtiot olisi oikea termi. Onko mielipidettä lempinimeksi? Suomalaisia kutsutaan poroiksi Virossa, niin olisi aiheellista saada joku nimitys myös virolaisille. Pelkkä "virolainen" kuulostaa vähän pliisulta.
- eimittaaeimäärää
reindeer1 kirjoitti:
Entiset sosialistiset Neuvosto-valtiot olisi oikea termi. Onko mielipidettä lempinimeksi? Suomalaisia kutsutaan poroiksi Virossa, niin olisi aiheellista saada joku nimitys myös virolaisille. Pelkkä "virolainen" kuulostaa vähän pliisulta.
Viroloinen on ehkä käytetyin ja sangen kuvaava. Suomessa oleskelee noin 150000 virolaista joista kirjoilla vain osa. Luku on siis arvio, todennäköisesti lyhytaikaisesti oleskelevien määrä nostaa luvun noin 200000:een. Eli melkoinen määrä imemässä voimavaroja maasta.
- Kansaloinen
Villisika olisi hyvä. Virossa on niitä paljon ja yhdyssana eroteltuna sanoiksi "villi sika" kuvaa heitä paremmin kuin hyvin.
- yksiehdotus
Luin joskus jonkun paikallislehden mielipidepalstaa, missä virolaisia kutsuttiin "sekundasuomalaisiksi". Ei sekään huono lempinimi olisi.
- aikuistenoikeasti
Viroset tai Muruset <3
- Kkkkufgkikfdhj
Vähän sama kuin Paholaista kutsutaan Vanhaksi vihtahousuksi ja näin saadaan se vaikuttamaan harmittomalta tyypiltä. Nimityksen pitäisi kuvata kohdetta kaunistelematta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2024770Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2103531Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1212962Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562942Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis452868Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos532346Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132337Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien742223En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132045Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu562039