Lempinimi virolaisille

Potrapossu

Taannoin Helsingin Sanomat järjesti lempinimikilpailun jossa virolaisille piti keksiä osuva lempinimi. Kilpailu keskeytettiin jostain syystä, mutta asiaa ei kannata unohtaa.

Jos ajatellaan jotain yleisnimitystä kaikille IVY -yhteisön maille, kuten balteille, venäläisille ja keski -aasialaisille olisi kuvaavin sana "Ryssä". Ryssä -nimitys on jo vakiintunut Suomessa kun puhutaan esimerkiksi virolaisista.

Ryssä -sanalla on hieman negatiivinen kaiku, mutta runsaasti käytettynä siitä tulee hyväksytympi ja neutraali, kuten rasisti -sanasta.

Galluppi: Mitä mieltä olette? Virolaiset saavat myös vastata. Onko parempia ehdotuksia?

7

1173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velirand

      "IVY -yhteisön maille" Kas sa purjus peaga kirjutad siin või? Eesti, Läti ja Leedu ei kuulu SRÜ-sse.

      • reindeer1

        Entiset sosialistiset Neuvosto-valtiot olisi oikea termi. Onko mielipidettä lempinimeksi? Suomalaisia kutsutaan poroiksi Virossa, niin olisi aiheellista saada joku nimitys myös virolaisille. Pelkkä "virolainen" kuulostaa vähän pliisulta.


      • eimittaaeimäärää
        reindeer1 kirjoitti:

        Entiset sosialistiset Neuvosto-valtiot olisi oikea termi. Onko mielipidettä lempinimeksi? Suomalaisia kutsutaan poroiksi Virossa, niin olisi aiheellista saada joku nimitys myös virolaisille. Pelkkä "virolainen" kuulostaa vähän pliisulta.

        Viroloinen on ehkä käytetyin ja sangen kuvaava. Suomessa oleskelee noin 150000 virolaista joista kirjoilla vain osa. Luku on siis arvio, todennäköisesti lyhytaikaisesti oleskelevien määrä nostaa luvun noin 200000:een. Eli melkoinen määrä imemässä voimavaroja maasta.


    • Kansaloinen

      Villisika olisi hyvä. Virossa on niitä paljon ja yhdyssana eroteltuna sanoiksi "villi sika" kuvaa heitä paremmin kuin hyvin.

    • yksiehdotus

      Luin joskus jonkun paikallislehden mielipidepalstaa, missä virolaisia kutsuttiin "sekundasuomalaisiksi". Ei sekään huono lempinimi olisi.

    • aikuistenoikeasti

      Viroset tai Muruset <3

      • Kkkkufgkikfdhj

        Vähän sama kuin Paholaista kutsutaan Vanhaksi vihtahousuksi ja näin saadaan se vaikuttamaan harmittomalta tyypiltä. Nimityksen pitäisi kuvata kohdetta kaunistelematta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe