Kesä tulee, purjehdukset mielessä ja suuta napsaa - mitä teillä yleensä nautitaan reissussa rantautumisjuomana?
1) Kuohuvaa
2) Gin tonic
3) Keppana
4) Muu
Meillä on 1!
Kesän juomagallup, lyhyet vastaukset
29
105
Vastaukset
- CocaCola_lasipullosta
Cuba Libre, Havana clubista, jäillä ja limellä. Ihan vaan juomana
- Parempaa_elämää
4) Kunnon punkkua, esim Coma Vella tai vaikkapa Salmos Priorat
- Syysveneilijä
Hyvää olutta, joskus kuohuvaa. Muumi-limsa tosin maultaan paras, sokerinen ja pyöreä.
- nuurdikki
1) Kuohuvaa
2) Keppanaa
3) Marlin sekamehu
4) Gin tonic -- purkista - rooom
Kyllä tummaa rommia pitää olla mukana.
Pecuel on maultaan tiukinta Suomesta saatavaa.- pecou
Tarkoittit varmaan Pecoul, jota Suomesta ei ole saanut muutamaan vuoteen ;(
- amiraali_H
Me tehdään kerran kesässä 4 miehen äijäpurjehdus, viikko tai kaksi. Minut on nimitetty amiraaliksi. Tärkein ja ainoa velvollisuuteni on avata kouhuviinipullo heti rantautumisen jälkeen.
Kouhuviiniä varataan matkan alussa niin että sitä riittää varmasti jokaiseen rantautumiseen. Mutta ei ole kertaakaan jäänyt yhtään pulloa ylikään.
Joskus on jouduttu tulkitsemaan rantautumiseksi myös se, että irroitetaan keulaköydet laiturista ja kiinnitetään uudelleen samaan paikkaan. - TS36
Kepua, Jallua, Kossua, Viskiä, Viiniä ja Shamppanjaa (jos voitetaan). Oikeastaan kaikki käy.
- SirDD
Kaikki käy ja menee myös! Loman loputtua katkon kautta töihin. Ja herneet pulloon.
- niiinsemenee
aina aloitetaan kaljalla!
- namnam123
Olut on sopiva purjehdusjuoma, sitä on hyvä tissutella pitkin purjehdusta eikä mene aivan nakit silmille. Toki jos on oikein jyrkkä darra, niin muutama lasi valkkaria korjaa tilanteen kivasti kesähelteillä. Jallu on tiukoista ehdoton, sitä kelpaa laittaa kaffen joukkoon tai naukkailla sellaisenaan, lämmittääkin kivasti koleina öinä. Punkkua tulee harvemmin lipitettyä purkkarissa sen värjäysominaisuuden puolesta, toki leka pohjassa tai laiturissa pihvin kera muutaman putelin saa nielaistua.
Myös klo 12.00 GT:t ovat tärkeässä roolissa, satoi tai paistoi. Aikaisemmin ajattelin ettei mitään tuotteita ennen klo 12.00, mutta sittemmin olen luopunut siitä, koska aina se kello on jossainpäin yli 12.00.
Alkaa oikein suuta napsaamaan kesää odotellessa.- Jabadadoo
1!!
- Kuohuvaa
Jos siltä tuntuu ja sopivassa paikassa missä toimenpide ei aiheuta pahennusta avataan miekalla - tässä tapauksessa pitkällä veteraanipuukolla...
- ljhkjhkjh
Jallua on pruukattu juoda
- Kille-Kalle
Kiljua tietty! Ei mene septivehkeet tukkoon perinteisellä päärynämehukillellä nesteytettäessä.
- Kokenutkippari
Rantautuessa ollaan jo siinä kunnossa, että ei juoda mitään. Matkanaikana kaikki nestemäinen mitä veneestä löytyy jäähdyttäjän nestettä myöden.
- Hffgygg
Tarjoan lapsille lasilliset raikasta luomumaitoa.
- vastasitte
Kun päästään veneeseen, otetaan oluet, kun köydet irtoaa, otetaan oluet, kun purjeet ylhäällä, otetaan oluet. Vendan jälkeen otetaan oluet. kiinnittymisen jälkeen aloitetaan ryyppääminen.
- SiisKoskasOlette
Kustavissa?
- Gasti-Irmeli
Spinnukaljat otetaan meillä aina. Muutoin kippari hermostuu...
- Captain_Morgan_
Olutta ja tummaa rommia kuluu kauden aikana. Captain Morgan on rantautumisnapsu.
- CapteeniMorgan
No löytyhän täältä yksi oikea purjehtia.
- CMgold
Oletko kokeillut CM:n gold Spiceä?Se vasta herkullista on,vähän liiankin..
- OpelKapitän
Vanhana Dönitzin matruusina otan
vain Steinhägeriä muistaen sen käyttöohjeen: Trink es mässig, aber regelmässig! 1st growth ranskalaisia kuten Ch. Latour tai Ch. Margaux.
Näitä jatketaan tietysti kossulla jotta tultaisiin paremmin känniin.- Vesilinja
Mihin kossuvissy on unohtunut. Sitä otetaan kun vene on irti, tasaisesti siihen asti kunnes rantaudutaan. Sen jälkeen vissy jätetään pois
- Normaalikäyttöä
Onko täällä noin paljon alkkiksia vai onko joku deegu taas vastaillut itselleen? Meillä juodaan shampanjaa juhlissa ja viintä juhla-aterioilla, ja kulussa juodaan raikasta vettä. Rantautumisiltana saatan sihauttaa yhden keppanan.
- Kuivis
1) Novelle
2) muita makuvissyjä
3) Coca Cola
4) jääteetä
Aklomaholit jäi pois valikoimasta v 1998. Tosin juhannuksena tulee otettua Aalborgin Jubileumsaqvaviittiä kalan kanssa muuten mennään alkoholittomia juomilla. - muhvipannu
Ystäväni on ns "pro-denso". Hänellä perusjuoma on karpalomehu-kossu. Sitä menee ja paljon, kellonajasta viis.
Itse olen enemmän noita kaljan lipittelijöitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873237
- 622947
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322465- 802283
- 742199
- 952026
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j361693- 121626
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201613Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301450