Päiväkodeissa taidetaan aika lailla kertoa uskonnosta.
Miten paljon kerrotte siitä, miten kirkko esim. Suomessa on suh. koht. paljon riistänyt köyhiltä viimeisetkin pennit? Kirkon mailla torppaansa pitäneet ovat menettäneet usein satonsa, kun piti tehdä kohtuuttomat tingit kirkolle. Ja jos joku saikin jotain aikaan, nostettiin maan vuokraa, jolla torppa oli.
Varmaan myös tällaiset asiat tulevat siellä esille?
Kirkon oppeja
3
209
Vastaukset
- kouluunKuuluuTuo
Kirkkohistoria varmaan kuuluu enemminkin koulun puolelle, että josko siellä sitten käsiteltäisiin kaikki poliittiset ja muut vääryydet, mitä minkäkin uskomusjärjestelmän varjolla on tehty. Luulempa vaan, että kaiken sen käsittelemiseen ei riitä oppitunnit, kun tälläkin hetkellä eri uskontojen nimissä tehdään väkivaltaa mielinmäärin. Kristityt taitavat tällä hetkellä johtaa tilastoja ollen vainotuin ihmisryhmä maailmassa. Vastahan tosta oli uutisissa.
- Uttra
No eipä oo käsitelty muutoin kun käymällä joulukirkossa ja täti seurakunnasta käy pitämässä pääsiäishartauden. Jos joku lapsi juttelee ääneen ajatuksiaan, täytyy vastata neutraalisti. Kyl nuo politiikat kuuluuu sinne koulunpuolelle.
- nyt_ihmetyttää
Politiikat? Mitkä ihmeen politiikat? Onko esim. kirkkoherra poliitikko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172423
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42786
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44755Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694