Missä Windows 10:n asennustiedostot?

löytyvätkö.levyltä

Löytyvätkö kovalevyltä, miten ne tunnistetaan? Entä poistetaan, voiko?
Kavereilla netti on ollut hidas läppärikäytössä (vuosia vanha Win7-mikro) yhtäkkiä pitkään, ehkä oli ladattu jotain.

6

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katso ensin Windows Update ja siitä vasemmalla alhaalla Asennetut päivitykset ja poista sieltä paketti KB3035583.
      Tarkista sitten päivitykset ja klikkaa oikealla napilla sitä pakettia ja piilota päivitys.
      Jos päivitys on ladattu valmiiksi ja ilmoitella asentamista, sitten sitä on hankala peruuttaa.

    • Jalaa

      Löytyy kyllä, ja voi poistaa. Poiston voi tehdä Levyn järjestä uudelleen toiminnolla. Tähän toimintoon pääsee käsiksi, kun klikkaa hiiren oikealla Windows asennuksen sisältävää levyosiota, ja valitsee Ominaisuudet. Varsinaisen poiston pääsee tekemään Järjestä järjestelmätiedostot kautta. Mikäli asennuspaketti on lataantunut, niin se löytyy muistaakseni nimellä Ladatut Windows asennukset. Mikäli asennuspaketti löytyy, niin sillä on kokoa noin 5 Gt.

    • eipoistetamitään

      Oikea tapa on päivittää windows 10

      • windows________kymppi

        Mikäs siinä jos tykkää vakoilusta. Se kun tulee siinä windows 10:ssä sisäänrakennettuna kylkiäisenä kaupanpäälle.


      • NoWin10

        Tai sitten koneessa on tärkeitä ohjemia, joilla ei ole Win10 tukea eikä tule.


    • kaikki_yhdessä

      Oletko kuullutkaan käsitteestä "Windowsin rekisteri"? Tämän rekisterin taitamaton muuttaminen (puukottaminen) varmasti aiheuttaa sen, että Windows ei enää toimi.

      Kaikkien Windowsien perusominaisuus on se, että rekisteri pikku hiljaa täyttyy kaikenlaisella roskalla ja sitten se Windows alkaa ensin hidastuu (ähkymään) ja lopulta tukehtuu omiin roskiinsa.

      Tämä vuoksi ajottain on pakko sorkkia rekisteriä käsityönä koska mitään kunnon rekisterin korjaustyökalua ei ole eikä tule. Aina on riskinä se, että rekisteri vaurioituu niin pahoin, että Windowsista tulee toimimaton ja edessä on pakollinen uudelleen asennus.

      Tämä on täyttä faktaa, itse olen taistellut kolmen (3) Windowsversion kanssa ja kaikissa on tullut vastaan tämä sama rekisterin täyttymisongelma. Kaikissa kolmessa versiossa on ollut edessä pakolliset käsityöt eli rekisterin puukotustoimet.
      Joidenkin suosittelemat "siivousohjelmat" voiavt tuottaa enemmän haittaa kuin hyötyä.
      Itselläni ainakin CCleaner teki enemmän vahinkoa kuin kunnon korjausta.

      Työuupumus voitti ja siksi oli pakko luopua kaikesta Windowsin käytöstä.
      Nyt ei ole rekisterihuolia lainkaan kun käyttelee varmasti toimivia bsd-unixeja ja linuxdistroja.
      Windowsien rekisteriin perustuva arkkitehtuuri on huono ratkaisu. Ei kaikkia virheitä ja tiedostoroskia kannata koota yhteen suureen massiiviseen paikkaan ei edes paikkaan jonka nimi on keskitetty rekisteri.

      Mitä ihmettä käyttöjärjestelmä tekee keskitetyllä virheiden ja roskien suurvarastolla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5145
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3678
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1524
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1411
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1302
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1208
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1127
    Aihe