MIstä löytyisi pieni DTV 12V neneeseen ?
TV veneeseen
19
174
Vastaukset
- Porilain
Typo virhe : tietenkin veneeseen.
Suomen ensimmäinen telkkari sisäänrakennetulla digiboksilla oli 17" Humax. Tehty toimimaan 12voltilla ja syöttää myös antenniliitäntään virtaa vahvistinta varten.
Tuli ostettua venettä varten mutta jäi kotiin kakkostelkkariksi. Laatu ilmeisen hyvä koska toimii moitteetta vieläkin jokapäiväisessä käytössä. Maksoi 10vuotta sitten tasan 1000€!
Ei varmaan ole enää myynnissä mutta käytettynä voisi löytyä koska niitä kuulemma silloin myytiin satoja.- TV-matkailija
Meillä on finlux merkkinen tv. Näkyvyyden kanssa on ollut vähän ongelmia, vaikka on vahvistinantenni. Ainakin Taalintehtaalla on singnaalit hukassa. En tiedä miten järvialueella näkyy. Onhan siitä sadepäivinä iloa.
- Glomexplusfinluxrocks
Äkkiseltään tämä näyttää ainoalle asialliselle kommentille ketjussa. Finlux on halpa ja meillä malli jossa DVD soitinkin samassa. Taitaa olla jo kohta 5v ollut käytössä. Kuva näkyy glomex:in ufolla hyvin ja yleensä maksukanavia myöten. Liikumme pääasiassa tosin rannikolla, joten en tiedä mikä tilanne jos reissut suuntautuu ihan ulkosaaristoon.
- Ainatv
Itse ostin clas ohlsonilta, tosin pieni ja ohut digitv n.7". Maksoi n. 120€. Laite yllätti positiivisesti toimivuudellaan ja näkyy hyvin Suomenlahden rannoilla.
- VaikeaaOn
Tämä mahdollisestikin sivuaa aihetta, mutta mistä pirusta toinen teräväpiirtonäyttö tutka/plotteri/kaiku-monitoiminäytölle, siis monitori jossa olisi erotuskykyä ja terävyyttä, sekä mahdollisesti myös WiFi mahdollisuus. Sitten se vaikein osa, edullinen !
Saman sortin ongelmaa pukkaa, tämän Furunon apunäytöksi ala-ohjaamoon. Nyt on 9,7" Androidi tabletti, joka kai välttää ensialkuun, mutta kyllä kunnon n. 10-12" monitori kiinnostaisi.
- teevee24
Itse huomasin että netin kautta (puhelinverkko) tulee paremmin kuin TVsignaalin kautta. Tabletilla näkee hyvin kun ottaa jonkun TV palvelun (saahan sen kuvan tietysti tabletista sitten telkkariinkin jos sellainen on, mutta tosiaan puhelinverkon kautta parempi signaali saaristossa. Eroja tietysti voi olla paikasta riippuen). Onhan noita 13" tuuman tablettejakin. Itsellä 24" tuuman 12v telkkari ja 10" tabletti.
- Pixelöintiä
teevee24 kirjoitti:
Itse huomasin että netin kautta (puhelinverkko) tulee paremmin kuin TVsignaalin kautta. Tabletilla näkee hyvin kun ottaa jonkun TV palvelun (saahan sen kuvan tietysti tabletista sitten telkkariinkin jos sellainen on, mutta tosiaan puhelinverkon kautta parempi signaali saaristossa. Eroja tietysti voi olla paikasta riippuen). Onhan noita 13" tuuman tablettejakin. Itsellä 24" tuuman 12v telkkari ja 10" tabletti.
Terve , kerro enemmän tuosta vastaanotosta puhelinverkon kautta. Mitä pitää mennä ostamaan?
Minulla on 19 inch TV ja Glomex, mutta joskus täytyy sitä herkkyys säätöä ruuvata tarkasti, jotta saisi sen näkymään. - netti_TV
No tablettiin lataat jonkun TV palvelun (Itsellä DNATV, mutta Elisalla ja Soneralla lienee vastaavat joissa voi tallentaa ohjelmia ja katsoa suoria lähetyksiä, sitten on myös Watson, booxtv ja eri kanavien omat palvelut), useimmat toimivat varmaan myös läppärissä (en noista kaikista ihan varmasti tiedä). Toi DNA maksaa 6,5 euroa/kk, hinnat varmaan suunnilleen samoissa noilla muilla.
Tabletissa tai kännykässä täytyy tietysti olla nettiliittymä (4G:ssä olisi hyvä olla tuki 800Mhz taajuudelle)
Kuvan voi sitten tabletista toistaa myös telkkarissa (näytöllä), siihenkin on monia tekniikoita, itsellä MHL HDMI kaapeli. - Pixelöintiä
Kiitoksia tiedoista. Tuota täytyy kokeilla, jos vaikka se pätkiminen jäisi pois :)
- Tvonvainmonitori
Ei taida olla järkeä hankkia digiteeveetä kun digiboxi riittää. Sitä voi käyttää kotona ja veneess tai mökillä kortilla tai ilman
- töllöttelijä
joo,
Mikä tahansa läppäri on telkkari niin veneessä kuin kotonakin. Jos ruudun koko ei riitä, sitten vain viereen niin iso monitori ku veneeseen mahtuu ja kaapelilla kiinni.- Onsevaikiaa
Ei se ihan noin auvoista ole. Ihmiset mielellään katsovat sitä ohjelmaa , joka juuri nyt tulee televisiosta, eikä mitään vanhoja tallenteita. Yritin juuri katsoa nelosen "Joanna Lumley" -ohjelmaa (alkoi klo 11). Mutta ei onnistu. Nelonen Ruutu rupeaa mainostamaan jotain ilmaista kokeilua ja pitäisi kai rekisteröityä, että pääsee eteenpäin. Kuitenkin siinä sanotaan , että tämä kuuluu maksulliseen Ruutu -palveluun. Eli en pystynyt katsomaan sitä.
- nuurdikki
Kai siitä läppäristä tai tabletista voi katsoa suoranakin lähetystä. Ainakin YLE:n ohjelmilla toimii ihan hyvin.
- boksion
Onsevaikiaa kirjoitti:
Ei se ihan noin auvoista ole. Ihmiset mielellään katsovat sitä ohjelmaa , joka juuri nyt tulee televisiosta, eikä mitään vanhoja tallenteita. Yritin juuri katsoa nelosen "Joanna Lumley" -ohjelmaa (alkoi klo 11). Mutta ei onnistu. Nelonen Ruutu rupeaa mainostamaan jotain ilmaista kokeilua ja pitäisi kai rekisteröityä, että pääsee eteenpäin. Kuitenkin siinä sanotaan , että tämä kuuluu maksulliseen Ruutu -palveluun. Eli en pystynyt katsomaan sitä.
Anysee digiboksilla näkee suoraan tv lähetykset
- ta-vu-vii-voil-la
lue kirjaa tai aku ankkaa
- RillitHuurussaMerelläkin
Finlux 22" sisäänrakennetulla DVD:llä löytyy ainakin Expertiltä. Ihan laatupeli, ostin viime vuonna ja maksoi reilut 200€. Jos on signaalin kanssa ongelmaa niin se on käytännössä aina antennissa/kaapelissa, TV:den herkkyys kyllä riittää.
- vatsouevöri
Itellä on mukana uistellessa tabletti johonka tökkään kiinni Elgato EyeTV Micro palikan. Hyvin näkyy telkkarikanavat, nou proplem vatsouevör
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän552767Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1002411Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on71738En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa551284Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.2861208On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi711124- 201032
- 74978
Ikävä edelleen sinua
Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja23885Sekaisin ihastuksesta
Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m55803