Mikä oli muuten tämän TM:n testin tulos, voittiko Skoda vai saksalaismerkki Wartburg?
Muistin virkistykseksi:
http://www.warreteam.com/TM_1986.htm
Skodan suorituskyky ei ole juuri muuttunut vuodesta -86.
Skoda, Lada vai Wartburg
41
348
Vastaukset
- warreonhurja
Kyllä tuo warren mutkakäyttäytyminen on parasta. Ottaisin sen heti parhaana. Hyvin näyttävää, kun 2 renkaalla ujelletaan menemään. Naisetkin tykkää arjen sankareista ...warrekuskeista!
- Räntätäntä
Jos on mopoiässä syntynyt fiksaatio 2t käryyn, niin warre on oikea valinta.
- hyvä-artikkeli
Näyttäisi, että warre kiihtyykin parhaiten. Siinä jää skodukat ja ladukat pystyyn!!!
- NiinSeVainOn
Joo. Faktat netistä ja Googlesta kertovat totuuden: Skodan suorituskykyongelmat ovat ennallaan. Edes 1.8 TSI moottorilla Skoda ei tavoita länsimaista 80-luvun suorituskykyä. RS Octavia ei etuvetoisena pysty hyödyntämään edes alitehoista ruohonleikkurin moottoriaan.
Esimerkiksi Ford Sierra 1.3 L 80-luvun laatulänsiautoista kyykyttää takavetoisena myös naurettavan Räsä Skodan. Etuveto jää AINA. - sku.daa
Mukavaa saada tuulahdus historiasta 30 vuoden takaa.
Vaan juuri mikään ei ole muuttunut ihmisten ajatusmaailmassa "Moni hyväksyy mieluummin ajokikseen läpiruostuneen mersun kuin uuden skodan"- niinsevainon
Juu. Automiehen tyhmyys on ikuista.
- skodajulli
Pakko hyväksyä läpimätä Mersu, kun ei ole rahaa ostaa uutta Skodaa. Sitten lässytetään jostain imagosta..haha..
- Nuolemunpers
Kyllä mersulla imagoa on, tosin kuin jollain itälavetilla jolla vaarit ajelee prum prum...
- warreonaudi
Inflaatio on kuitenkin tuota Skodan hintaa nostanut, ei saa enää puoleen hintaan verrattuna kunnon autoihin. Pyydetään jos samaa! Toki VW-mafia oli jo syntymässä 80-luvulla kun warreen istutettiin VW:n moottoria - ilmeisesti wartburgista on jalostunut nyky Audi.
- saksalaisella
Ottaisin warren. Aito saksalainen premium.
- rin_-tin_-tin
Unohdat että Warre oli aito itä-saksalainen. DDR:n lahja maailman autoilulle. Paino sanalla OLI, sillä eihän sitä mistään enää saa. No onhan niitä pari käytettyä nettiautossa. Revi siitä.
- Niipä_Nii
rin_-tin_-tin kirjoitti:
Unohdat että Warre oli aito itä-saksalainen. DDR:n lahja maailman autoilulle. Paino sanalla OLI, sillä eihän sitä mistään enää saa. No onhan niitä pari käytettyä nettiautossa. Revi siitä.
Eihän nämä hörhöt ole mitään unohtaneet, ovat kaivaneet kolmen vuosikymmenen takaisen jutun esiin, jotta voisivat lässyttää typeryyksiä ja tuoda tietämättömyytensä ja tyhmyytensä vielä enemän esiin, ei ymmärrä, miksi.
- pähkinänakkeli
Niipä_Nii kirjoitti:
Eihän nämä hörhöt ole mitään unohtaneet, ovat kaivaneet kolmen vuosikymmenen takaisen jutun esiin, jotta voisivat lässyttää typeryyksiä ja tuoda tietämättömyytensä ja tyhmyytensä vielä enemän esiin, ei ymmärrä, miksi.
Kyllä minä ymmärrän, miksi. Kun surkealla trollilla ei ole muuta elämää, niin se on keksinyt yhteyden ulkomaailmaan tämän sivuston kautta. Voimakas narsisimi on osallisena tilanteessa, sillä trolli on luonteeltaan hiljainen ja syrjäänvetäytyvä, mutta kuitenkin sisimmässään huutaa "huomatkaa minut, olen täällä". Siksi nämä kaikki sairaat ja typerät pelleilykirjoitukset.
Ymmärrän hyvinkin näitä jenkemilapsukaisia, mutta en toki hyväksy heidän päättömiä kirjoituksiaan. Siksi kehotan olemaan kommentoimatta heidän pulautuksiaan, jospa siirtyisivät "totuuskirjoitteluineen" jollekin muulle palstalle. - alferdopellenen
Ei juma - taas joku kotikeittiöpsykologi. Toivottavasti naapurin setä (skodamies) ei hyväksikäytä sinua enää. Täällä pitäisi keskustella autoista ja ei ole aikaakaan kun Skoda oli todellakin Mossen, Warren ja Ladan kilpakumppani.
- TerveyttäJaElinvoimaa
Kannattaa ostaa fillari. Sen suorituskyky kasvaa koko ajan, mitä enemmän pyöräilet.
- historia_kunniaan
Fillari, Mosse, Skoda jne. Näillä nostettiin aikoinaan Suomi pyörille.
- taisiollaeero
Maailma on monessa asiassa niin ennallaan. Ei taida itäauto edelleenkään kelvata tohtorille, apteekkarille, nimismiehelle ja keinosiementäjälle.
- eikelpaaitäauto
Näin on! Jos ei ole pakko skudalla ajaa, niin ei aja. Mieluiten vaikka warre :D
- koskelanakseli
Skodassa oli jo silloin takana heiluriakseli. Onko se sama kuin nykyinen jäykkä taka-akseli?
- tulevaisuudenjousitus
Heiluriakseli on kehittyneempi kuin jäykkä taka-askeli. Skodan tulevaisuutta voisi olla esim. vuoden 1968 Datsun 1600:ssa on Mcpherson jousitus.
- Prööpröpröpröp
No ottaisin minkä tahansa noista ennemmin kuin Datsunin tai tohatsun. Warren jos vielä sais wanhalla korimallilla, nätti auto.
- HOLISTI74.91
Kyllä tuo skoda vaan on tyylikäs noiden itäkippojen joukossa. Eihän kukaan edes aja ladalla.
- nykyäänonparemmin
Muistisairaus on vakava ongelma Suomelle ja muille kehittyneille länsimaille väestön pysyessä pitempään hengissä. Ihmiset haluavat elää menneisyydessä. Vanhat asiat tulevat mieleen, mutta uudet jutut unohtuvat jatkuvasti. Voimia vaan keskustelun aloittajan läheisille, jos niitä on.
- skodaonskeida
Kyllä wartburg on paljon parempi ajaa kuin rupinen kuppanen skeida.
- exitäautoilija
Mistäs tiedät kun et ole ikinä ajanut? Et Skodalla etkä Warturgilla?
- Skodaonskeida
Järki sanoo jorma, järki sanoo.
- setäsanoo
Skodaonskeida kirjoitti:
Järki sanoo jorma, järki sanoo.
Järkesi seisoo, jormasi ei.
- Anonyymi
Kyllä näistä valitsisin Wartburgin mieluiten. Saksaa se on Itä-Saksakin.
- Anonyymi
Warre ehdottomasti voittaja. Se on rehellinen ja konstailematon itäauto toisin kuin samettivallankumouksen näennäisesti kapitalisoima Skoda. Ainoa haitta Warressa on öljyn ja bensan sekoittamisen vaiva. Tosin Skodissa on tuoreöljyvoitelu ja vähän väliä sitä saa olla lisäämässä.
Eli Warre ylivoimaisesti jatkoon! - Anonyymi
Varokas Warren häkäpäästöjä ja Skodan pienhiukkaspäästöjä. Lada on terveydelle turvallisin. Skodassa on noi muut tunnetut oudot kabiinin tuoksahteluongelmat kaiken lisäksi.
- Anonyymi
Skoda nyt kuitenkin jostain syystä myy nykyään parhaiten itäautoista.
- Anonyymi
Warrehan on melkein länsiauto, Skoda taas aito itäkippo.
- Anonyymi
Taitaa Skoda olla ainoa noista itäkipoista joita yhä saa uutena kaupasta.
- Anonyymi
SKOODA HELPPO PURKAA JA KOOTA, OSTA VOLGA TEE VELKA VOLGA LOPPUU ENNEMMIN KUN VELKA, VARRELLA WIRRAN VAI OLIKO VIRRALLA WARREN.
- Anonyymi
Skoda. Siihen saa varaosia vielä.
- Anonyymi
Kyllä warre Skodat hakkaa. Se on rehellinen itäauto.
- Anonyymi
Niin ka onhan se kuitenkin saksalanen niinkuin Trabanttikin vaikka ei sitä testissä ollutkaan? Siitä voidaan kuitenkin olla ylpeitä. Hiljaiseksi vetää ihan pelkästä kunnioituksesta!
- Anonyymi
Skoda oli jo tuolloin kapea, kapeampi kuin jopa Warre.
- Anonyymi
Kaikissa hävetti ajaa, vain skooda on jäljellä jossa edelleen hävettää.
- Anonyymi
EI.
Vaan Trabant.
https://www.youtube.com/watch?v=IqLoX9zSs5U - Anonyymi
Pakko puuttua asiaan, koska samat höyrypäät keskustelevat asioista,
joita elämässään itse eivät ole kokeneet!
Suomessa oli valuutansäännöstely vielä 1960-luvun alussa.
Ns. länsiautoja ei pitkistä jonoista huolimatta saanut edes rahalla.
Siksi ammatti-ihmiset, esim. muurarit, t.m.s.. jotka pelkästään työ-
matkan takia olivat autosta riippuvaisia ja joiden työpaikka töiden
edetessä muuttui milloin mihinkin, joutuivat ostamaan niitä autoja,
joita ylipäätään oli kaupan!
Nämä olivat Skoda ja Wartburg sekä Moskvitsh ja Volga.
Näistä paras oli Skoda.
Kysymys ei ollut siis rahasta, vaan myytävää ei vaan ollut.
Vasta lähempänä 1970-lukua alkoi saada Cortinaa, Angliaa, Dauphineja,
Tipparelluja ja Fiatteja.
Muut autot olivat tavalliselle työntekijälle liian kalliita, esim. Volvo Amazon, Peugeot 403, mersuista nyt puhumattakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192725Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2151129Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701121- 401035
- 61021
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38951- 36926
- 47914
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123883Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36837