Koiralle pidemmäksi aikaa väliaikainen koti/hoitop

Helppp

Oma elämäntilanteeni muuttui varsin yllättäen ja tästä seuranneen masennuksen takia oma jaksaminen ei tällä hetkellä riitä koiralle. Siksi pitäisi nyt väliaikaisesti koiralle löytää joku muu koti tai hoitopaikka.

Koira on muita koiria kohtaan pelokas, johtuen huonosta sosialistamisesta pentuna ja huonoista koirakontakteista (koira hyökkäsi kimppuun). Tulee kuitenkin toimeen muiden koirien kanssa ja esim. toko-treeneissä ei mitään ongelmaa ole ollut. Lähinnä koira vain välttelee muita. Lenkeillä sitten taas voi rähistä muille koirille.
Kissoista ei välitä (antaa haistella yms).
Ihmisten kanssa tulee hyvin toimeen ja hoitotoimenpiteet onnistuvat hyvin. Pienet äänekkäät lapset hieman pelottavat, muttei niitäkään kohtaan agressiivinen.
Yksinolo onnistuu tutussa paikassa, mutta vieraassa paikassa eroahdistusta ilmenee. Eli totuttamiseen tarvitsisi aikaa. Vieraassa paikassa koira on alkuun myös varsin jännittynyt, ja haukahtaa/murahtaa äänille. Nukkuessa koira pidättää koko yön, mutta voi aamulla herättää pissalle. Aktiivisena ollessa olen taas huomannut, että lenkki pitää tehdä noin 4h välein.

Koira on 6 vuotias kääpiörotuinen narttu (leikattu), eli hyvinkin 10 vuotta elämää voisi olla edessä. Nyt kuitenkin pitäisi väliaikaisesti löytää joku vaihtoehto todennäköisesti useammaksi kuukaudeksi. Itse olen miettinyt lähinnä sijaiskotia, mutta en sitten tiedä haluaisiko kukaan koiraani vaivakseen. Koirahoitola olisi koiralleni varmaankin ympäristöltään liian stressaava ja pidemmän päälle liian kallis. Minkälaisia ideoita teillä olisi?

4

2224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksiraukkaa

      Jos jaksat kirjoittaa noin pitkästi ja käydä töissä, jaksanet hoitaa myös koiraa. Eiköhän se ole kuitenkin se paras kaverisi tässäkin tilanteessa. Paitsi jos ei ole rahaa hoitaa ja ruokkia, paras antaa kokonaan pois eikä pitää heittopussina säikähtänyttä eläintä. Sitten on olemassa koiranulkoiluttajia en tiedä miten ottavat rahaa siitä.

    • Kfkfkkfkkxxkckxk

      Onko tuttavapiirissäsi esimerkiksi vanhusta, joka kaipaisi kipeästi itselleen seuraa muttei uskalla ottaa omaa koiraa?

      Ihan sivumennen; koirasta kannattaa kirjoittaa Kennelliiton mukainen sijoitussopimus ja pyytää satanen tai kaksi pantiksi. Raha annetaan takaisin sijoituksen päättyessä. Onhan se sirutettu?

      Joskus hoitokoiria katoaa. Hoitopaikaksi kannattaa valita tuttu ihminen, joka ei myy koiraa eteenpäin.

    • onneaetsintään

      "huonoista koirakontakteista (koira hyökkäsi kimppuun)" tuo kiinnitti huomion, oman koirani kimppuu on useampi tullut eikä edelleenkään pelkää toisia koiria, toki meillä on uros todella itsevarma, nytkin parantelee yhtä haavaansa, isompi aggressiivinen koira kävi päälle. Oikeassa elämässä moni ottaa koiran mielelläänkin hoitoon pidemmäksikin aikaa, kunhan kyselet ja älä missään nimessä nuorille anna sitä, eivät kuitenkaan jaksa. Esim. vanhempi eläkkeellä oleva kävisi hyvin, eivät useinkaan halua enää pentua.

    • KatsoKontaktoi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      27
      5504
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3603
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3522
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3407
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      2996
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      22
      2413
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2390
    9. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2230
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    Aihe