Hei, sain vähän yli kuukausi sitten tiedon että minulla on sukuelinherpes.
Voiko joku kertoa vähän esim tarttuuko genitaaliherpes suudellessa ja miten hyvin kondoomi suojaa tartunnalta.
Luin että suuseksin aikana naiselle olisi oma suuseksisuojaus, onko tämä kuinka turvallinen. Ja jos teillä on jonkinlaisia vinkkejä, ohjeita, neuvoja yms niin _kaikki_ otetaan vastaan:)!!
Vähän hömppiä nuo kysymykset ehkä, mutta olen vasta 15v ja en ole saanut hirveän paljoa tietoa nimenomaan herpeksen tarttumisesta ja miten tauti seksiin vaikuttaa.
Genitaaliherpeksen tarttuminen
3
225
Vastaukset
- naistenkondomi
On olemassa naisten kondomi. Sitä voi käyttää, kun mies antaa suuseksiä naiselle. Toki tarkoitukseen käy myös halkaistu miesten kondomi, se vain laitetaan häpyhuulien peitoksi.
Herpes on tarttuvimmillaan silloin, kun se oireilee. Joskus oireet voivat olla niin pahoja, ettei kerta kaikkiaan tee mieli seksiä, kun alapäähän sattuu.
Herpes voi tosin tarttua milloin vain. Viisainta on jättää kondomin tuoma suoja pois vasta kun parisuhde on todella vankalla pohjalla.
Herpes säilyy elimistössä koko lopun elämän ja voi kukoistaa aina esimerkiksi stressitilanteessa. - 0997867
mitään suuseksisuojia ole pakko käyttää. ihmiset uskaltavat pussailla ilman mitään suojia, niin ei mitään eroa pitäisi olla etteikö suuseksissä voisi olla ilman. jos varmemman päälle tahdotte ottaa, niin sitä naisten kondomia voi käyttää, ettet saa lisää tauteja. suuseksiä antaessa miehelle pitäisi silloin myös miehellä olla kondomi. yhdynnässä myös. ette voi tietää onko suussannekin mitä tauteja.
- xxyyxx
Kannattaa aina käyttää suojaa siihen saakka kun tietää että on varmasti pitkäaikainen suhde ettei levitä tautia eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393