Genitaaliherpeksen tarttuminen

Herpesläinen

Hei, sain vähän yli kuukausi sitten tiedon että minulla on sukuelinherpes.
Voiko joku kertoa vähän esim tarttuuko genitaaliherpes suudellessa ja miten hyvin kondoomi suojaa tartunnalta.
Luin että suuseksin aikana naiselle olisi oma suuseksisuojaus, onko tämä kuinka turvallinen. Ja jos teillä on jonkinlaisia vinkkejä, ohjeita, neuvoja yms niin _kaikki_ otetaan vastaan:)!!

Vähän hömppiä nuo kysymykset ehkä, mutta olen vasta 15v ja en ole saanut hirveän paljoa tietoa nimenomaan herpeksen tarttumisesta ja miten tauti seksiin vaikuttaa.

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naistenkondomi

      On olemassa naisten kondomi. Sitä voi käyttää, kun mies antaa suuseksiä naiselle. Toki tarkoitukseen käy myös halkaistu miesten kondomi, se vain laitetaan häpyhuulien peitoksi.

      Herpes on tarttuvimmillaan silloin, kun se oireilee. Joskus oireet voivat olla niin pahoja, ettei kerta kaikkiaan tee mieli seksiä, kun alapäähän sattuu.

      Herpes voi tosin tarttua milloin vain. Viisainta on jättää kondomin tuoma suoja pois vasta kun parisuhde on todella vankalla pohjalla.

      Herpes säilyy elimistössä koko lopun elämän ja voi kukoistaa aina esimerkiksi stressitilanteessa.

    • 0997867

      mitään suuseksisuojia ole pakko käyttää. ihmiset uskaltavat pussailla ilman mitään suojia, niin ei mitään eroa pitäisi olla etteikö suuseksissä voisi olla ilman. jos varmemman päälle tahdotte ottaa, niin sitä naisten kondomia voi käyttää, ettet saa lisää tauteja. suuseksiä antaessa miehelle pitäisi silloin myös miehellä olla kondomi. yhdynnässä myös. ette voi tietää onko suussannekin mitä tauteja.

    • xxyyxx

      Kannattaa aina käyttää suojaa siihen saakka kun tietää että on varmasti pitkäaikainen suhde ettei levitä tautia eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2605
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      47
      1795
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      146
      1387
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      344
      1305
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      345
      1254
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      25
      1176
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1113
    8. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1012
    9. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      976
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      893
    Aihe