Puolukoiden elinikä?

poiminkoliikaa

Kauanko mustikan tai puolukan varpu tuottaa marjaa ennen kuin se kuolee vanhuuttaan? Jos joka kautena vie tietyltä alueelta kaikki marjat jotka sisältävät uuden varvun siemeniä, niin käykö lopulta niin että varvusto ja samalla marjasato alkaa alueelta harvenemaan.
Olen ihmetellyt puhetta että "marjat mätänee metsiin jos niitä ei kerätä" mutta eiväthän kasvit huvikseen tuota marjoja, vaan lisääntyäkseen?

1

308

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • romualdo2

      käsittääkseni sieltä varvustosta nousee aina uusista silmuista uusia versoja joten ei hätää, kasvusto on tavallaan ikuinen ellei paikalle eksy moto... niitä on taas järkyttävän paljon (ollu) liikkeellä... riistokapitalismin mylläyksellä ei ole juuri mitään rajoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      486
      751
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      721
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe