eikö rakkaasta suomenmaasta löydy töitä. Olen ammattitutkinnon suorittanut ja 20 vuotta alalla ollut rehellinen suomalainen 50-v siivousalan ammattilainen ei 2- 4h pätkiä niillä ansioilla ei hengissä pysytä.
ei kiitos pätkätöitä
soosi
5712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
olen samaa mieltä.nyt vaan jonkun tahon täytyy lopettaa tuollaiset pätkätyö hommat. en tiedä missäpäin suomea olet mutta tampereella ainakin on kokopäivä siivoustakin tarjolla. meillä ainakin on järjestetty luotettaville siivoojille kaikille kokopäivätyö. pula on juuri sinun ikäisistä vastuuntuntoisista ammatilaisista. valitettavasti en voi laittaa tähän firman nimeä kun en itse päätä hakijoista.
hei.ikäväkyllä melkein kaikki siivouskohteet on pätkitty.ja näiden takia me työnantajatkaan emme tahdo saada työntekijöitä.
mutta hyvin heikosti kyllä löytyy hakijoita vaikka tuntimäärät olisivatkin 7h-8h.
Teen itse pätkätöitä, enkä omasta tahdostani. Alanvaihto on pakosta edessä, jos en pian saa tunteja lisää, mistä tosin on pieniä toiveitakin.
Olen aina ollut työssäni tunnollinen ja ahkera, siksi pistääkin vihaksi nämä töiden pätkimiset. Haloo!!! Ei kukaan tule toimeen neljän tunnin työllä! Muutenkin siivoustyön palkat ovat onnettoman pieniä. Ei siis ihme, ettei tunkua alalle ole.
se ole työnantajalle järjestely kysymys. Meillä on pätkätyössä vain muutama opiskelija joka haluaa tehdä muutaman tunnin illassa. Aamu kohteisiin on vaikea saada opiskelijoita. Olemme järjestäneet kaikille halukkaille kokopäivätöitä alkaen 6.00- . Asiakkaiden kanssa on neuvoteltu heille sopivista työajoista ja he ovat ymmärtäneet että on parempi työllistää kokopäiväisiä siivoojia, ovat olleet tosi joustavia.Järjestelyä ja joustoa niin moni tunnollinen siivoustyön ammattilainen saa töitä. Mahtaakohan pätkimiseen vaikuttaa työntekijästä aiheutuvat kulut. Nyt käsi sydämmelle ja miettimään.
ottaisin itse omaan firmaan mielummin kunnon alueita.palkkaisin mielummin kokopäiväisen,kuin monta pätkä.ei ainakaan pienemmillä firmoilla ole kiinni muusta kuin siitä,että kokopäiväsiä alueita on vaikea saada.ja jos sitten saa on firmalle laskettuna niin huono hinta ettei sillä voisi ketään palkata.
isot siivousliikkeet on tietenkin toinen asia.