VHF maadoitus

maapalloilija

Miten olette maadoittaneet VHF:n ja radiolaitteet? Käsittääkseni sekä antennin suojakuori että vhf:n ground eli laitteen kuori tulee kytkeä veneen maahan. Jossakin neuvotaan kuitenkin, että maadoituspiiri tulisi olla eri radiolaitteille kuin muille maadotettaville metallisille jutuille kuten moottorille peräsimelle ym vedenalaisille metalliulokkeille. Eikö maadoituspiiri tule joka tapauksessa olla yhteydessä akun miinukseen, eli miten tuo maa on ikäänkuin eri piiri jos ovat tuota kautta yhdessä?

Nyt minulla on maadoituspiiri vedetty koneen maanavasta erikseen pontentiaalintasauslevyn kautta, tankkiin, vannasputkiin peräsimeen jne. Koneen napa on taas yhteydessä akun miinukseen samaan napaan starttiakun miinukselta tulevan mustan kaapelin kautta. Voiko tuohon samaan maadoituspiiriin kytkeä surutta myös VHF:n ilman merkittävää häiriöriskiä?

12

2455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kytkentöjä

      Veneen tasajännite piirissä (moottori, akku, vhf yms.) EI ole missään maadoitusta, vaan ja - navat joiden välillä on jännite. Maadoitus, eli suojamaa tarvitaan veneen maasähköjärjestelmässä. Purjeveneessä myös masto on maadoitettu kölin kautta. Tämä maadoitus toimii pääsääntöisesti ukkosenjohdattimena.
      Sitä vaan yritän tässä selostaa, että selvitä itsellesi ensin että mikä se maadoitus veneessä oikeastaan on. Ja sen jälkeen mietit kannattaako VHF antennin kaapelin vaippaa kytkeä akun - napaan.

      • Masto ei välttämättä maadoitu kölin kautta. Maadoitus (mereen) edellyttää, että masto seisoo kölin päällä tai vantit ovat yhteydessä köliin. Jos masto seisoo kannella, niin rakenne voi olla sellainen, ettei suoraa yhteyttä ole.


      • erimaata
        10-14 kirjoitti:

        Masto ei välttämättä maadoitu kölin kautta. Maadoitus (mereen) edellyttää, että masto seisoo kölin päällä tai vantit ovat yhteydessä köliin. Jos masto seisoo kannella, niin rakenne voi olla sellainen, ettei suoraa yhteyttä ole.

        Tässä pitää erottaa toisistaan kaksi eri maadoitusta, ukkossuojaus ja VHF:n kaipaama maataso. VHF-antennin kannalta on samantekevää, onko masto maadoitettu köliin. Antennikaapelin vaippaan kytketyvä masto on se tarvittava, joskaan ei mikään optimaalinen maataso. Optimaalinen maataso olisi reilun kokoinen pelti tai viiksihässäkkä antennin alla. Varsinkaan sitä peltiä ei kukaan halua maston toppiin laittaa. Häiriösuojaustakaan ei köli tai veneen miinus auta. Se suojaus tehdään antennikaapelin vaipalla ja virransyöttöjohtoon laitettavalla ferriitillä.

        Maston maadoittaminen köliin on vain ukkossuoja, luultavasti suositeltava sellainen. Salama purkautuu kokolailla satunnaisia reittejä, mutta hyvä sille on tehdä ainakin yksi helppo ja mahdollisimman vaaraton reitti.


    • maapalloilija
    • Laiska_radisti

      Mulla on ollut VHF useissa veneissä ilman maadoitusta. Tarvittavat puhelut ovat hoituneet ja DSC/AIS -funktiot ovat kutajoinkin pelanneet.

      Kovin runsasta käyttö ei ole ollut. Ennen piti rajanylityksiä ja sivuutusilmoituksia huudella muutaman kerran vuodessa, nyt tahti on rauhoittunut n. kertaan parissa vuodessa.

    • Redillä

      Minkä takia haluat maadoittaa, ukkosen? Ukonilmalla irroitan mastoantennin AIS:sista, jolloin mastoyhteys katkeaa myös VHF:stä ja radiosta. Lisäksi irrotan johdot plotterista ja siirryn IPAD-karttaan.

      • maapalloilija

        Venehän on aina "maadoitettu" veteen joka tapauksessa. Maadoituksen ideahan on vain taata herkkien sähkölaitteiden toimivuus, estää sähköpaloa sekä saada galvaaninen korroosioriski hallintaan.


      • Redillä
        maapalloilija kirjoitti:

        Venehän on aina "maadoitettu" veteen joka tapauksessa. Maadoituksen ideahan on vain taata herkkien sähkölaitteiden toimivuus, estää sähköpaloa sekä saada galvaaninen korroosioriski hallintaan.

        Minun veneessäni on Volvon s-vetolaite, joka on eristetty moottorista. Veneeni 12 voltin sähköpiirit eivät ole maadoitettu veteen. Maasähkön maadoitus on yhteydessä vain maihin, ei veteen eikä 12 voltin miinukseen. Galvaanisen korroosion varalta vetolaitteessa on sinkit. Masto on yhdistetty sähköjohdolla köliin. En näe mitään järkeä lähteä yhdistelemään näitä erillisiä osia toisiinsa. Vhf toimii hyvin ilman maadoitusta.


      • näin.meilläkin
        Redillä kirjoitti:

        Minun veneessäni on Volvon s-vetolaite, joka on eristetty moottorista. Veneeni 12 voltin sähköpiirit eivät ole maadoitettu veteen. Maasähkön maadoitus on yhteydessä vain maihin, ei veteen eikä 12 voltin miinukseen. Galvaanisen korroosion varalta vetolaitteessa on sinkit. Masto on yhdistetty sähköjohdolla köliin. En näe mitään järkeä lähteä yhdistelemään näitä erillisiä osia toisiinsa. Vhf toimii hyvin ilman maadoitusta.

        Kun ei ole vetolaitetta, ei ole eristyskään sellaiseen. Muutoin omat maadoitukset menevät täsmälleen samoin kuin edellä ja mielestäni se on perustellusti oikea ratkaisu. Erityisesti maasähkön haluan pitää erillään veneen 12 V järjestelmästä, sehän on juuri todennäköisin galvaanista korroosiota aiheuttaviin potentiaalieroihin.


      • Pieni_lisäys

        Pitää muistaa vielä lämminvesivaraajan maasähkö. Lämmitysvesivaraajan vaippa on maadoitettu maasähkön PE-johtimeen ja moottorin jäähdytysveden kautta on yhteydessä moottoriin ja mahdollisesti vetolaitteiseen. Tämän takia suositellaan aina irrotettavaksi lämminvesivaraajan pistotulppa, kun ei lämmitetä vettä maasähköllä.
        Jos halutaan olla varma, ettei synny potentiaalieroista johtuvia vuotovirtoja niin pitää asentaa suojaerotusmuuntaja, niin kuin esim. viranomaisten veneissä on.


    • Raidalliseenjohtoon

      Käytännössä kaikki vähänkin isompi ja erityisesti kaikki veden kanssa kosketuksesa oleva metalli on liitetty toisiinsa ja -napoihin. Samaan tulee myös maasähkön maadoituskaapeli ja verkkovirralla toimivien laitteiden maadoituskaapeli, kuten generaattorin. Näin ei synny potentiaalieroa laiturin ja veneen välille ja voi koskettaa laiturin tolppaa ja venettä ilman jännitystä.

      • johto.katki

        Tuosta se potentiaaliero juuri tulee. Laiturilta tuleva suojamaa lähtee sähkökeskuksesta jossain kaukana veneestä ja voi olla aivan eri potentiaalissa kuin meri veneen alla. Muutama voltti on pieni jännite, mutta merkittävä syöpymisen aiheuttaja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      4
      12346
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      4
      11143
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      174
      5064
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      27
      3673
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      195
      3513
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      44
      3027
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      108
      2759
    8. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      34
      2106
    9. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2058
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1925
    Aihe