Kirkonpolttaja yksinäinen mies

Taitaa olla melko yksinäinen ja huomaamatin tyyppi, kun kukaan ei tiedä tyypin nimeä. Jos vähääkään joku tuntisi, niin nimi olisi ollut koko kylän tiedossa jo paloyönä. Useampi kuitenkin nähnyt sen, kun poliisit ottivat kiinni ja tyyppi hihitti paloa katsellessa ennen kiinniottamista
12171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Totta kai nimi tiedetään. Se että sitä ei julkaista kertoo ainakin, ettei kyseessä ole mikään "rajat kiinni" tms tyyppi. Todennäköisesti islamiin kääntynyt suomalainen.

Sama juttu tapahtui Helsingissä, kun Pitäjänmäen vastaanottokeskuksen lähellä mies "esitteli" sarjatuliaseita. Ensin oli valtava natsikouhotus ja noin tunnin jälkeen tuli aivan täydellinen radiohiljaisuus (johtui siitä, että tekijä oli maahanmuuttaja).

Äänestä

Ei välttämättä paikallinen.....kaikki aiemmat lirkonpolttajat on tulleet kohteeseensa kauenpaa...teko on mietitty etukäteen ja kohde..

Äänestä

Oulaisissa ja haapaveellä on paljon sekasin mennyttä nuorisoa.

Äänestä

Älkääpäs syyttäkö ketään, kukaan ei ole nähnyt että joku sytytti kirkon. Onhan se voinut syttyä muustakin syystä.

Äänestä
  • Se että palo oli räjähdysmäinen kyll
    Kertol että sytykettä on ollut......palovaroitus olisi ehtinyt reagoimaan nopaemmin pienempään kytemiseen.

    Äänestä

  • Niin olisiko sähkövika syy palon syttymiseen?

    Äänestä

  • j-jussiW-T on aivan sakastiin paskojan näköinen juntti.

    Äänestä

Mies ei ole tunnustanut.3 päivää voidaan pitää pidätettynä.
Sen jälkeen vapautus tai vangitseminen.
Voidaan vangita jos riittävät todisteet syyllisyydestä.

Äänestä

Ei taida olla oikea pidätetty kun ei ole tunnustanutkaan sanoo Poliisi? olihan niitä Olof Palmenki tappajia joka puolella eikä ole tänäpäivänäkään saatu kiinni.

Äänestä

Esitetään vangittavaksi, sanoi polliisi tievotus tillaisuuessa

Äänestä

Kertokaa te pohjalaaset kun hyvin sen tunnette, mitä on se uho ja hulluus?

Ihailette niitä häijyjäkin.

Ennen poltitte työväentaloja nyt kirkkoja.

Äänestä
  • Ylivieska on Pohjois-Pohjanmaata. Uho kuuluu Etelä-Pohjanmaalle ja ne Häjyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kfbjchbvv kirjoitti:

Taitaa olla melko yksinäinen ja huomaamatin tyyppi, kun kukaan ei tiedä tyypin nimeä. Jos vähääkään joku tuntisi, niin nimi olisi ollut koko kylän tiedossa jo paloyönä. Useampi kuitenkin nähnyt sen, kun poliisit ottivat kiinni ja tyyppi hihitti paloa katsellessa ennen kiinniottamista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu