Ei se, että on tullut rahat laitettua citikkaan.
Eikä se että auto on aina korjaamolla.
Eikä ainakaan se että naapurit naureskelevat.
Mutta se pistää vihaksi että citikan omistajat jäävät kakkoseksi tietomäärässään kinastellessaan mopopojan kanssa, niin pistää meinaan kiukuttaan.
Kun luulivat että ranskalaisen auton edessä kaikki lakoavat polvilleen.
Niin ei lakoa.
Eikä se että auto on aina korjaamolla.
Eikä ainakaan se että naapurit naureskelevat.
Mutta se pistää vihaksi että citikan omistajat jäävät kakkoseksi tietomäärässään kinastellessaan mopopojan kanssa, niin pistää meinaan kiukuttaan.
Kun luulivat että ranskalaisen auton edessä kaikki lakoavat polvilleen.
Niin ei lakoa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aloittaja on homo?
Ei ole mitään kiukkua... Citikistit ovat rentoja ja leppoisia ja valitsevat autonsa ihan naapurien naureskeluista välittämättä. Luultavasti naureskelevat tuolle itäautolle johon naapurin poika on rakentanut lasikuitulevikkeet ja laittanut karvanopat.
Ehkä tarkoitat sitä kiukkua mitä tohjohiiret ja volkkariveijot tuntevat kun joku uskaltaa valita itse oman autonsa?
Sitikkaomistajat ovat järkeviä ostaessaan hyvillä ajo- ja muilla ominaisuuksilla varustetun Sitikan kuten Citroen C5 on. Viaton auto se ei ole mutta vikojen kanssa tulee toimeen. Satasia joskus tarvitaan auton remppaan luonnollisesti; viatonta autoa tuskin onkaan. Osia saa tarvikkeina edullisesti esim. kytkinpaketin hinta on alta 200 euron. Joitakin osia joutuu hankkimaan marmoritiskiltä kuten takajouset. Hydraulijousitus on kestävä eikä moottorissa tai manuaalivaihteistossa ole lapsenvikoja. Eli jos tarvitset käytetyn auton kohtuuhintaan ilman suurempia yllätyksiä isoista vioista ja arvostat isoja tiloja ja hyviä ajo-ominaisuuksia niin valintasi on silloin Citroen C5 I tai II.
Valitettavasti on käynyt niin että nykyään C5 jousitusosat tulevat Lexuksen tehtailta. Aikaisemmin ajeli ilman vaihtoa helposti 500tkm. Nyt palikat menee vaihtoon vähän ennen 200tkm.
Jos naapurien mielipide kiinnostaa noin kovasti niin varmaan sitten ensimmäisenä tulisi mieleen ostaa maltillisen värinen Toyota, Škoda tai Volkswagen.
Vaikka en minä ole naapureiden autoista mieltäni pahoittanut eikä nekään minun. Ei kai aikuiset sellaisesta?