Miten voin avoimesti, virallisesti poliisin silmissä rikollisena, huumausaineiksi luokiteltavilla aineilla itselääkitsevänä, vapaana ja yksityisenä kansalaisena luottavasti ottaa yhteyttä poliisiin, kun epäilen itseenikin kohdistunutta rikosta?
Luottamus poliisiin
lainsuojaton
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Uh...? Aivan samalla tavalla kuin ketä tahansa muukin. Menet asemalle tekemään rikosilmoituksen, tai raapustat sen netissä.
Jos asiasta alkaa rikostutkinta, ehkä minunkin taustojani katsottaisiin. Tulisin poliisilla esille tällaisena. Mistä tietäisin, ettei toimenpiteitä tehtäisi minua vastaan, yksityisyyttäni loukkaavasti?
Mieti kaksi kertaa, voiko asian hoitaa muuten tai otatko takkiin. Poliisiin en luottaisi edes ns. puhtain taustoin.
Eräs tapaus jossa poliisi ajautui teki titensä ja siten tahallaan erityisen törkeän rikoksen henkilöä kohtaan olessaan ajautuneena vastakkain tämän kanssa ja näin päätyi "poliisn kirjoihin aivan syytön henkilö" tästä seurasi suorastaan jatkuva ongelmien vyyhti sekä poliisien kolektiivinen asenne vammaisuus, vuosien myötä tilanne vain paheni olihan henkilölle helppoa kerryttää aivan mitä tahansa ja "poliisien merkinnät sen kuin paisu" asiaa tarkasteltiin puolesta ja vastaan periaatteen mukaisesti jolloin kävi ilmi jo muutoikin havaitut rikolliset virka toimet.
joistakin asioista laadittiin rikosilmoituksia sekä tutkintapyyntöjäkin. mutta kuin seinä olisi nousut eteen, ei mikään virka tie toiminut. joolloin kävi ilmi viranomsiten kolektiivinen militarismi jossa hekilöt suojelevat toisiaan kuten kansan viisaus ( ei korppi korppia noki) on siis kenekään turhaa naivisti väitttää etteikö suomi olisi korputoitunut maa, asiasta on myöskin vaasan yli opiston teettämiä tai tekemiä tutkimuksia sekä paljon muutakin aineistoa joilla ei ole merkitystä asian tilan korjaamisen kannalta, eihän korppi korppia noki.
En uskalla edes arvailla, miten paljon rikoksia on on jäänyt ilmoittamatta tästä syystä.