transeksuaali joka elää

ilman operointia ,joko miehenä tai naisena.transsukupulinen nainen jos omaa naisen luonteen ja piirteet pärjää hyvin ilman leikkauksia jotka voivat vahingoittaa tunne elämää.
8226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miten genitaali- tai muut leikkaukset vahingoittaa tunne-elämää? Eihän transhoidoissa tehdä mitään aivoleikkauksia.
Kyllä, todellakin pärjää ilman leikkauksiakin, mutta ei aivan täydellisesti. Joillekin se voi olla henkisesti raskasta.

Äänestä

Kaikkeetontuu ja mikseilemiseen toise. nkin sukup, uolensnakansa.

Äänestä
  • Olipas todella sekava viesti. Tuollaisia ei pitäisi julkaista.

    Äänestä

siitä olen kyllä yhtämieltä.Toisia varmasti häiritsee jos on tunne,että kokee sen raskaaksi ja varmasti moni kokeekin.Hankaloittaa se elämää jos ei muiden naisten tavoin voi olla yleisillä uimarannoilla tai muualla,missä ei ole hame suojana.Mutta pahin juttu on jos kokee vauva kuumetta.No tietysti voi adoptoida lapsen.Kertokoon joku joka kokee eritavalla.

Äänestä
  • Hame suojana - miksi vain se? Suurin osa cis-naisistakin käyttää nykyisin pitkiä housuja.

    Äänestä

se on monelle operoimattomalle hyvä ratkaisu,koska jos on vielä operoimaton transnainen ei päällepäin näy hameenalta todellinen sukupuoli.Ja onhan se naisen luonnollinen vaate muutenkin.Ajattele jos on muuten naisen näköinen ja alapäästä huomaa eron ,voi ihmisten reaktiot varsikin kadulla pyörivän nuorison tai jengiläisten olla arvaamattomat.Olen joutunut muutamaa kovanaama jotka hakkasi transsukupuolista kouluttamaan.Koskahan ohmiset oppivat antamaan toisten ihmisten elää rauhassa omaa elämäänsä?

Äänestä
  • Operoimattomalle hame on melkein pakollinen varuste. Housuista voisi näkyä liikaa. Tiukosta housuista puuttuisi se kamelinvarvas, olisi vaan vähän liikaa tavaraa.

    Äänestä

no kysymykseesi on jo vastattu.Ei kakilla ole neutraalia alapäätä ja peppua joka on naiselle enemmän kuuluva.Minulla ei ole väliä kumpaa käytän,mutta olen enemmän hame ihminen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


arvokassinäjaminähyvätul kirjoitti:

ilman operointia ,joko miehenä tai naisena.transsukupulinen nainen jos omaa naisen luonteen ja piirteet pärjää hyvin ilman leikkauksia jotka voivat vahingoittaa tunne elämää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu