opelin kone

bascona

kestääkö opel basconan 2.0l cih kone ahtamista. tietenkin mukaan laitettaisiin uudet mukit sun muut. ja onko jollain kokemuksia sellaisesta projektista, että mitä maksaisi kokonaisuudessaan suunnilleen. ja mitä ahdinta suosittelisitte, kun auto tulisi kadulle ja rata päiville.

11

2062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opelisti

      kestä ahtamattomanakaan saati ahdettuna!!!!!!

      • Peksi

        On niistä sellaisia 500hv:n tehoja aina silloin tällöin otettu, tietty männät joutuu vaihtamaan mutta aika hyvin ovat nipussa pysyneet. Paremmin kuin nuo Ooppelin uudemmat myllyt.


    • ====>

      sutii oy:ltä ne tekee ooppelien virityksiä

    • Valmis

      paketti josta kaikki lastentaudit jo poistettu ja johon käytetty rutkasti rahaa ja aikaa. B-Ascona 650 hv! Laita e-mail niin pölistään lisää jos kiinnostaa

      • bascona

        en ihan noin tykkiä oo ajatellu ja hieman pienemmällä budjetilla oon liikkeellä. ja mahtaako toi kyseinen bascona soveltua kovin hyvin tavalliseen ajoon?


      • tehot
        bascona kirjoitti:

        en ihan noin tykkiä oo ajatellu ja hieman pienemmällä budjetilla oon liikkeellä. ja mahtaako toi kyseinen bascona soveltua kovin hyvin tavalliseen ajoon?

        on max. mitä irti on revitty. Normaalisti käytössä on 450 hv. Mitä käyttöön tulee niin mitenkään koneen viritysastetta ei huomaa "normaaliajossa". Kulutuskin on vakio-Asconaa hieman pienempi! esim. 100 km/h n.8 l/100 km.


      • pate.s

        mitähän ascolla olis hinta..tai jokin suuntaa antava hinta josta aletaan keskustelemaan?


      • Valmis
        pate.s kirjoitti:

        mitähän ascolla olis hinta..tai jokin suuntaa antava hinta josta aletaan keskustelemaan?

        se ykkösellä alkaa ja nummeroita on viisi...


    • Manta 2.4

      Onhan noita cih koneita ahdettu mut kannattako? alakerran joutuu tekee uusiks jos haluaa et kestää, laatikko ei kestä ja mitäköhän siihen ei tarvis laittaa. kytkin, kansi, perä(jos ei lukko), kardaanin jatke. mulla on mantassa 2.4 vapari cih n.250hv koneesta(200pyöristä) ja nyt jo tuntuu paikat hajoitevan,joutunu tekee "pieniä vahvisteluja". Tosin kone tuli tehtyä kuunnolla (painaa kaasun pohjaan hesas ja hellää kotkas, samalla tyylillä porvooseen tallille. vauhtia motarilla n.240km/h ja matkaa ihan tarpeeks... kaikki koneet ei kestäny sitä kisaa. Tosin koneen/auton osat on tullu aika kalliiksi.
      Voihan tollasen turbotus projektin tehä mut ei mikään halpa paukku (ahdin dumppi lisäsuutinten ohjaus n.1300e, alakerran laakerit joutuu kattomaan ja melkein vaihtaa punametallisiksi n.100e ja jos tarvii kiillottaa kampuran lakrupinnat n.150e, pakosarja kannattaa tehä ite et toimii kunnolla TAI TEETTÄÄ JOS EI TIEDÄ MITÄ TEKEE, cuuleri n.200e) jos sanois hinta haarukan johonkin 3000-4000euroon. Tietty aina tulee yllätyksiä jotka ei oo halpoja.
      Voi kysellä lisää [email protected]

      • unatco

        Oletko porista? meinaan kaverini tuntee sut hyvin jos siinä sun asconassa on ite tehty 16v kansi..
        olen nähny valokuvia siitä.. mutta.. jos olet se sama henkilö...


      • äö
        unatco kirjoitti:

        Oletko porista? meinaan kaverini tuntee sut hyvin jos siinä sun asconassa on ite tehty 16v kansi..
        olen nähny valokuvia siitä.. mutta.. jos olet se sama henkilö...

        kyllä olen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      363
      3739
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1383
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1247
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1024
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      13
      861
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      58
      847
    7. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      840
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      829
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      821
    10. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      11
      817
    Aihe