Toivomus palstan runoniekoille
T_Oivoja
30.3.2016 10:05
Esitän toivomuksen. Kun sinä olet jo vuosia laatinut pilkkarunoja Jumalan valituista lapsista, voisitko nyt laatia runon Kelperista ja Mesitaksesta, jotka ovat palstoilla kuuluisia? Tässä yksityiskohtaisia vihjeitä, joita voisit hyödyntää.
Molemmat haluaisivat olla helluntailaisia, mutta helluntailaiset eivät heitä huoli, koska helluntaiseurakunnissakin on laadunvalvonta. Kumpikaan ei missään tapauksessa halua tarttua Jumalan armoon ja tulla Jumalan lapseksi. Ennemmin he käristyvät ikuisesti helvetissä. Piru grillaakin heitä vartaassa. Tällöin yli helvetin leviää saatananmoinen löyhkä, niin että iankaikkisesti piinatut sieluparatkin menevät turruksiin ja saavat hetken levätä. Piru itsekään ei voi sietää tuota löyhkää, vaan pakenee hetkeksi raikkaaseen ulkoilmaan, jolloin helvettiin suistuneet paavit, kuninkaat ja muut kuuluisuudet saavat tilaisuuden alkaa järjestellä pimeän helvetin oloja inhimillisemmiksi ja demokraattisiksi. Helvettiin saataneen jopa sähkövalot. Vaalitkin siellä järjestetään.
Kelperi on mieltynyt erityisesti pikkkupilluihin. Fantasioissaan hän ei muista paskannuksen jälkeen pyyhkiä edes persettään, vaan levittelee paskat palstalle. Toisinaan hän nauttii oluisia ja sitten oksentaa palstalle. Kaikki palstalaiset joutuvat tuulettelemaan ja availemaan ikkunoita sekä ostamaan ilmanraikasteita. Usein Kelperi näkee ympärillään - ei pikku-ukkoja -, vaan saastaisia vl-ÖRKKEJÄ. Myrkkyörkitkään eivät ole harvinaisia. Saastaiset raamatunvastaiset vl-opit ahdistavat Kelperiä joka puolelta. Joka aamu Kelperi teroittaa pilkkakirveensä ja käy se sekä tennismaila aseinaan maailman ainoiden oikeiden Jumalalle kelpaavaisten uskovaisten kimppuun, mutta päitä ei putoile, sillä Jumala varjelee omiaan.
Mesitas on persukunnanvaltuutettu, joka yrittää pysyä Kelperin vauhdissa mukana, mutta kompastelee, koska hän ei osaa edes kirjoittaa. Mesitas haaveilee taivaan portista, mutta se jää saavutamatta, koska hän ei löydä portille johtavaa kaitaa tietä eikä ole koskaan lukenut Matteuksen evankeliumin 7. luvusta Jeesuksen opastusta. Onko Mesitas lukihäiriöinen? Joka tapauksessa Mesitas vihaa lestadiolaista pääministeriä Juha Sipilää, joka on hänen valtuustokaverinsa. Mesitas ei lainkaan ymmärrä, että hänen elämänsä viimeinen loistava mahdollisuus olisi nyt myötämäen aikana loikata Sipilän tukijoukkoihin.
Mesitas on paitsi itseoppinut valeteologi myös hieroja. Mesitas on ollut matkoilla silloin kun ruutia keksittiin - ymmärräthän? Onneksi Mesitas ei ymmärrä tähän lausahdukseen sisältyvää komiikkaa, sillä emmehän toki halua loukata häntä. Hänelle ei ole oikein selvinnyt, tulisiko hierojan vai hierottavan olla ilkosillaan, joten tämä arvotaan hierontatunnin alussa. Usein arpa lankeaa Mesitaksen päälle.
Kun Kelperin tennismailasta ja terävästi pilkkakirveestä ei vuosienkaan huitomisen jälkeen näytä olevan apua Jumalan valtakunnan tuhoamisessa, Kelperi ja Mesitas päättävät järjestää seminaarin "Tavoitejohtamisen soveltamismahdollisuudet Jumalan valtakunnan kukistamisessa". Asiantuntijoksi kutsutaan entiset uskovaiset tohtori Juhanna Hurttanainen sekä kouluavustaja Vuokko Iloluontoinen, joilla on ollut raatelumenestystä enemmänkin kuin Kelperillä ja Mesitaksella. He kuuluvat vanhempien naisten ikäluokkaan. Tilaisuus aloitetaan saunaillalla.
Kelperi olisi halunnut kutsua paikalle myös pienempiä pilluja, nuoret sievät papittaret Mari Leppäkerttumaisen ja Meri-Anni Hinttinaisen, mutta Heinolan taksimiehet katsoivat velvollisuudekseen suojella pieniä sieviä pilluja eivätkä suostuneet tuomaan tyttöjä perille vaan viivyttelivät matkalla ja seurustelivat kyydyttäviensä kanssa.
Koska palstoilla on pääsiäisen aikaan intensiivisesti väännetty kättä siitä, onko Heprealaiskirje Kelperin vai Mesitaksen käsialaa, seminaarissa alettiin työstää Heprealaiskirjettä uuteen uskoon. Ainakin vl-PASKAA sinne lisäiltiin runsaasti. Kelperi oli saanut vuotavat peräpukamat istuskeltuaan vuosikymmenen ajan tietokokeen ruudun ääressä kirjoittamassa pilkkaviestejä. Nähdessään vessassa veren tahriman pytyn ja koska elettiin pääsiäisen aikaa Mesitas ehdotti, että punavärillä maalattaisiin munat. Hurttanainen ja Iloluontoinen olivat innolla mukana ideoimassa munanmaalausta. Mesitas oli tottunut ilkosillaoloon, mutta Kelperiä hieman hävetti riisua housut, koska eihän hän homo ollut. Naisten avustuksella housut saatiin pois. Ja arvatkaapa!
Kelperillä ei ollut lainkaan munia! Hän oli leikkauttanut pikkupippelinsä pois ja porauttanut tilalle pissareiän, pikkupillun. Täytyihän hänellä olla lähituntumassa aivan oma pikkupillu, joihin hän oli mieltynyt.
Tässä tätä runoaineistoa sinulle, einoleinolainen, ja muillekin runoniekoille. Elämä on rikas ja sanataiteen voima mahtava. Tästä voi syntyä jopa Välskärin kertomusten veroinen runoelma, jota luetaan kaikkialla maassa vielä kauan sen jälkeen kun Jumala on korjannut valitut lapsensa parempaan talteen.
---
http://keskustelu.suomi24.
Onko Kempeleessä runoilijoita?
R_Unoilija
0
76
Luetuimmat keskustelut
- 1001129
- 50932
- 119903
- 145877
- 70677
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40669Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu187627- 33594
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.102583- 70579
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47568- 80540
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62534- 39509
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35494Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i4483- 45473
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64469Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31466- 42460