Minkä Ruotsalaiset tekee paremmin?

khafhlghksg

Tuossa 14-17-vuotiaina suomen pojat ovat vielä ruotsalaisia edellä. sitte ruotsalaiset ajaa kirkkaasti ohi 17-25 ikäisinä. miksi?

kattokaa ny vaikka 23v EM-tuloksia

8

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallafakta

      Ei ne kaikki ruotsalaiset, katsokaa tosiaan tuon kisan tuloksia.

      Mutta mutta, Ruotsalaiset leireilevät aktiivisesti ja usein ympäri maapallon....EIKÄ MUUTEN LEIREILE OMAKUSTANTEISESTI.

      Kun liitto ei satsaa rahaa urheilijoiden leirityksiin on tuloksia turha ihmetellä.

      • Ihmetyss

        Ruotsi kyllä menestyi joukkueena taas kerran paljon paremmin. Kun Suomessa liitolla ei ilmiselvästi ole rahaa nuorten lahjakkuuksien leirityksiin, niin miksi ei näiden painijoiden vanhemmat kääri hihoja ja ala keräämään sitä rahaa? Sen sijaan, että vain valitetaan ja se on surkutellaan joka vuosi?


      • Pekka62

        Ei pelkällä leirityksellä pystytä korvaamaan niitä normaalien arki-iltojen treenikaverien puutteita. Karu totuus on, että vielä 2-3 saman kokoisen kaverin olo treeniringissä ei takaa mitään osaavasta valmentajasta huolimatta.
        Siitä kun ruvetaan laskemaan lomat, lentsut, mahataudit, rippikoulut, sienet, olkapäävammat, nilkannyrjähdykset, kokeet, luokkaretket ja rannekivut pois joka pojalta, niin liian harvoin pystyy valmentaja vetämään haluamansa laisia treenejä.
        Ja kun aina on se 1-2 kriittisesti sopivan kokoista poikaa pois, niin ensin kipinät katoavat. Niin valmentajalta kuin painijoilta.
        Ainoa ja järkevin (myös taloudellisesti) tie matkalla menestykseen on tehdä yläasteen jälkeen sellaisia valintoja, että totinen harjoittelu mahdollistuu. Valitettavasti se tarkoittaa monen pojan kohdalla lähtöä muualle päin Suomea harjoittelemaan.
        Jos tuo kotoa lähteminen onnistuu jääkiekossa, niin miksei se onnistu painissa? Toki jääkiekossa odottaa se siellä sateenkaaren päässä kulta-aarre ammattilaisuuden merkeissä, mutta kyllä siinä alkuvaiheessa lätkävanhemmat sijoittavat vähintään samoja summia jälkikasvunsa harrastukseen kuin painissa laitetaan.
        Jos olen ollut eri mieltäkin, mutta vuodet ovat opettaneet siinä, että meidän omalta salilta voi kovalla työllä päästä Suomen parhaaksi, mutta maailman parhaaksi pääsemistä saa haaveet heittää, jos lähtö kotoa ei houkuta.


      • hihat-alhaalla
        Ihmetyss kirjoitti:

        Ruotsi kyllä menestyi joukkueena taas kerran paljon paremmin. Kun Suomessa liitolla ei ilmiselvästi ole rahaa nuorten lahjakkuuksien leirityksiin, niin miksi ei näiden painijoiden vanhemmat kääri hihoja ja ala keräämään sitä rahaa? Sen sijaan, että vain valitetaan ja se on surkutellaan joka vuosi?

        Mitä varten liitto on ?


      • Håkans

        Ruotsin liitto ei valitettatavasti kyllä juniorien leirityksiä korvaa


      • vad_sa_du
        Håkans kirjoitti:

        Ruotsin liitto ei valitettatavasti kyllä juniorien leirityksiä korvaa

        Riippuu juniorista, osan korvaa liitto osan seura.


    • Molskimake

      Suomalaisen painin suurin ongelma on painijoiden vähäinen määrä.Painia harrastetaan yli15v. hyvin harvassa paikassa,ja niissäkin vain murto-osassa on osaava valmentaja ja riittävästi harjoituskavereita.Ruotsissa paini on paljon suositumpi laji,kuin Suomessa ja lajin markkinointi on onnistunut.Ei meillä lajin taso nouse niin kauan,kun lahjakkaimmat urheilijat lopettavat liian aikaisin tai siirtyvät muihin lajeihin.Lajin pariin jää yleensä sellaiset,joilla on omassa seurassa hyvä meininki ja treenikavereita,toki näistäkin tulee jonkin tason molskijyriä,mutta kansainvälisiä urheilijoita tulee ainoastaan valtavan suuresta massasta seulomalla parhaat ja antamalla näille paras mahdollinen valmennus ja oppi välittämättä,minkä seuran tai kenenkä isän poika on.

      • Turkkiin

        Totta puhut, monellako salilla suomessa edes 4 saman kokoista/tasoista treenikaveria? 20v ikäisissä

        Kilometrejä kertyy ja ilmasto lämpenee kun suomessa painia harrastaa, ja sekin työ riittää ehkä nippanappa ruotsalaisia vastaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      97
      4806
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      205
      4645
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      117
      3134
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      22
      3097
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      98
      3013
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2288
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      92
      2231
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      34
      2193
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2148
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      2075
    Aihe