Typeryyttä tatuoinnit ja v.sanat, samoilla henki-

löillä-useinkin-

Jos minun pitäisi esittää havainnollisesti typeryyttä, esittelisin tatuoituja ihoja ja v-alkuisia voimasanoja.



Nykyisten voimasanojen takia joudun usein sulkemaan TV:n kun en vain halua kuulla niitä. -

Ja sama juttu on tatuoitujen käsivarsien tai muun ihon katselu.

.

Jos minun pitäisi esittää havainnollisesti typeryyttä, esittäisin juuri niitä.

Mutta ei tyhmyyttäkään aina jaksa kuunnella.

1

158

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HÖTTÖruoka

      HÖTTÖRUUAlla karmeat seuraukset!! Myös ihmisillä.



      Karkit ja limsat ynnä muu sellainen on höttöä, niissä ei ole mitään oikeaa.

      ........

      IL-media:

      Ihmisen höttöruuillla ruokkimilla linnulla on on havaittu epämuodostumia ja luustovaurioita.

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014040118154510_uu.shtml

      Tämä varis on kuvattu Porvoon kaatopaikalla jo vuonna 2006. Normaalisti variksella ei ole valkoisia sulkia tai höyheniä. (ARTO JUVONEN)

      Yksipuolista ravintoa saaneilla nuorilla kanadanhanhilla oli viime kesänä luuston epämuodostumia siivissä. Ihmisten puistoissa ruokkimat linnut eivät kyenneet syksyllä nousemaan siivilleen ja lentämään kylmää pakoon.

      Pian alkaa pullasorsien sesonki: puistot ja rannat täyttyvät pullanpaloja ja leivänkänttyjä jakavista ihmisistä ja niitä kerjäävistä siivekkäistä. Sinisorsanaaraan ympärillä voi aukoa nokkiaan jopa 10 hellyttävää palleroista, joille ihmisen tarjoamat herkut maistuvat. Mutta eipä tiedä sorsaemo sen enempää kuin jälkikasvuaan vartioiva kanadanhanhi tai kyhmyjoutsenkaan, että ihmisen tarjoama herkkupala on todella epäterveellinen sen pilteille.

      Ei leipää!

      Normaalisti sinisorsa puolisukeltaa vedestä kasvinosia, etsii siemeniä ja jyviä ja nappaa silloin tällöin jonkun selkärangattoman, eli lintu syö monipuolisesti ja saa tarvittavan määrän proteiineja. Kun hyvää tarkoittava ihminen tarjoilee linnulle mahan täyteen pullamössöä, ei terveelliselle ruualle ole tilaa. Ja kuka viitsii etsiä arkiruokaa, jos herkut kannetaan nokan alle?

      Varsinkin kasvavalle poikaselle sopimattoman ravinnon seuraukset voivat olla kohtalokkaat: sen luusto ei ehkä kehity normaalisti tai linnun sulkien väritys on poikkeava.

      Lintujen poikaset löytävät ravintonsa luonnosta, BirdLife Suomi vakuuttaa. Sen nettisivuilla kehotetaan välttämään lintujen leipäruokintaa.

      - Poikaset tarvitsevat kasvuvaiheessa enemmän proteiinipitoista ravintoa, ja sitä on vaikea tarjota, sanoo järjestön vt suojelu- ja tutkimusjohtaja Tero Toivanen.

      Jyvät maistuvat

      Viime kesinä pääkaupunkiseudulla havaittiin nuoria kanadanhanhia, joilla oli siivessä lentämisen estänyt luuston kehitysvaurio. Vaurio ei parane, ja ilmeinen syy sen kehittymiseen oli poikasvaiheen aikainen yksipuolinen ja väärä ravinto. Vaurioituneet linnut olivat saaneet ruokaa ihmisiltä rannoilla ja puistoissa.

      Roskaruuan syöminen on siis todella vaarallista linnuille.

      - Jotkut viljanjyvät voisivat olla parempia, vaikka kaura, Toivanen vastaa harkittuaan hetken kysymystä, mikä olisi linnuille leipää parempi puistoruoka. Hän toivoo ihmisten luopuvan ruokinnasta, mutta aina on joka tapauksessa heitä, jotka haluavat ruokkia lintuja.

      Variksilla värimuutoksia

      Toivanen kertoo, että vuosien mittaan lintujen sulissa on havaittu erilaisia värimuunnoksia.

      - Kaupunkivariksilla, jotka syövät ihmisiltä jäävää ravintoa, ovat siivet osin valkeat. Se voi johtua puutteellisesta ravinnosta.

      Poikkeavan värinen lintu saattaa jäädä muita helpommin saalistajan kynsiin, koska sillä ei ole lajikumppaneiden tapaan normaalia suojaväriä. On myös mahdollista, että epänormaalisti kehittyneet sulat ovat normaaleja heikompia.

      Osa sinisorsista muuttaa syksyllä kanadanhanhien tapaan Länsi-Eurooppaan. Lentokyvytön lintu ei pääse matkaan.

      - Lentokyvyttömän linnun ennuste on melkoisen huono.

      SOILA SARONIEMI

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      88
      882
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe