Inksan Mamula

kyse30032016

Inksan Mamula Kantrissa laittomasti maahan tulleille maahantunkeilijoille:
Meille kylän asukkaille kun ei mitään kerrota julkisesti, ketä keskuudessamme asuu,
niin taas kyseltäisiin, kun mitään arvoa kantaväestölle nykyjään ei anneta, eikä kertoilla, että:
Olisikohan kellään parempaa tietoa siitä, mitä porukkaa siellä Kantrissa nyt majailee?
-Ovatko jo turvapaikan saaneita tai ei?
-Minkä maalaisia nämä teillä kuljeskelevat ja kylillä oleskelevat ovat?
-Perheitä, yksintulleita, lapsia, partalapsia, koijareita?
-Ovatko todella turvapaikkaa hakevia ja tarvitsevia, vaiko vaan elintasopakolaisia?
-Venäjältä Sallan kautta laittomasti loikanneita elintasopakolaisia?
-Irakilaisia jätkäkoijaritulijoita vaiko ihanko oikeita Syyrian pakolaisia?
-Mitäköhän muita...?

Koska osaltaan jokainen kantainksalainen veronmaksajana osallistuu näiden loisien kustannuksiin,niin eikö olisi aiheellista meidänkin hiukan tietää, mitä porukkaa kylällämme majailee. tietäisimme edes tarvittaessa vähän noita varoa!
Usko viranomaisiin alkaa meillä jo mennä!!

8

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menejatiedä

      voi olla, että on mahdollisuus päästä tutustumaan Kantrin asukkaisiin ja oloihin, jos vaikka tiedustelet tuota mahdollisuutta.

      • hoit_su

        Ei kun parempi on vinkua täällä, eihän nyt asioista voi ottaa selvää paikan päällä. Mv-lehteä lukemalla pysyy väärät tiedot mielessä☺


    • kotimaaviety

      Avoinmuuden aika loppui oikeistokepuun. Tosin noin tyhmää ja kallista pelleilyä ei monikaan ilkeä jutella. Siis "vapaassa" valtiossa, hyi hitto. Tosi vapaata.

      • totuusesiin0

        Valehtelua ja peittelyä. Lue Mv lehteä se kertoo totuuden


    • orgmummeli

      Olen törmännyt yhteen perheen jotka ovat tulleet Venäjältä. Mitä he meiltä hakee? Onko Venäjä jotenkin turvaton maa.He olivat oikein fiksua väkee ja varmaan mies on työkelponen. Me saamme 5 koulutettavaa ja rouvan elätiksi ja mitä se maksaa meille? Ei ole muuta kysyttävää.

      • kuultutyöntekijältä

        Salakuljettaja luvannut raukoille et täältä saa helposti ilmaista rahaa.


      • 0204edelleen

        Meijän mamuista
        Oikeastaan on järkytävää lukea näitä laittomien haastatteluja. Näillä yleensä ei ole minkäänlaista koulutusta, ei osata lukea ja kirjoittaa, eikä mitään. Edes äidinkieltäänkään eivät osaa ..
        Haave, kun Suomeen tulevat: Hammaslääkäriksi., lääkäriksi. Voi voi näitä raukkoja, tämmöisiäkö haaveita on joku näille luvannut? Ei kai muut kuin roistosakki , jotka näitä salakuljeittavat meille Suomeenkin asti?
        Kuitenkin ainakin Irakin pakolaiset on nyt jo todettu umpilailaiskoiksi työmiehiksi ja monessa mediassakin jo todettu: 'Anna melile meidän rahat', meidän rahat kuuluu meile'! Aikoinaan Vietnamista tullet pakolaiset olivat oikeita pakolaisia. Nämä eivät todellakaan ole!


    • kyse30032016

      Eräs lainaus jostakin:
      "On mielestäni erittäin tärkeää,että tekijöiden taustat kerrotaan: Ihmisten on tiedettävä vaaran paikat! Sitä varten tiedotusvälineet lähtökohtaisesti ovat! Valtamediat ovat (tarkoituksellisesti?) unohtaneet tämän historiallisen merkityksensä,mikä on anteeksiantamaton virhe! Onneksi Suomessa on vielä sananvapaus."

      Kukaan muu Suomessa ei surkuhupaista kansliapäällikköä Päivi Nerg'iä lukuunottamatta tiedä, että mitä nämä ihmiset ovat. Hän tietää kaikkien taustat!
      Inksan Mamut vain nyt kuitenkin kiinnostavat. Oisko infoa kellään, mitä sakkia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      176
      2135
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      38
      1483
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1174
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      932
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      866
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      252
      845
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      802
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      735
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      723
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      202
      679
    Aihe