tämän olisivat voineet kertoa aikaisemmin

paniikkia

Miksei ne koulussa tai jossain pelotelleet jo että naisia vaivaa moninaiset taudit ja niiden hoidot ovat melkein eläinrääkkäystä.
Kaiken maailman papa kokeita seulontoja, koepaloja, värkin ronkkimista jne..
Sen ne muisti kertoa että kaikki on naisten vikaa ja vastuulla niin sukupuolitaudit kuin ehkäisy ja muut.
Olisivat voineet kertoa jossain seksivalistuksen välissä mitä gynekologi tekee, ja mitä kaikilla seulonnoilla tehdään.
Ja tiedän eipä se olisi teininä kiinnostanut yhtään, mutta ehkä sinne takaraivoon olisi jäänyt jotain.
Tai ehkä kyse onkin huonoista kokemuksista huonoilla lääkäreillä ja hoitajilla, en tiedä.

1

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdgggdsgdsgdsgds

      Ilmeisesti olet kokenut paljon ja ikäviä? Eipä se tieto tosiaankaan viisaammaksi siinä iässä tee, taitaa kavereiden jutut olla päällimmäisiä, mitä uskoa.

      Itse olin suhteellisen välinpitämätön nuorena kondomin suhteen, ihme, ettei ole pahemmin käynyt. Kondomin käyttö on lienee se, jonka tärkeyttä ei voi liikaa korostaa.

      Eli kaksi raskautta, ensimmäinen keskeytys ja toinen keskenmeno, ei lapsia (onneksi). Keskenmeno niin alussa, että jouduin kärvistellä kuukauden ennen kaavintaan pääsyä. Sen jälkeen infektio. Infektion jälkeen vuosikausien bakteerivaginiitti - hiivaoireilua. Yksi hemmetin kierukan laitto, jossa gynekologi oli kuin teurastaja, ja sain pysyvän kammon toimenpiteitä kohtaan. Yksi sairastettu klamydia. Muutama vuosi sitten todettu herpes - ties kuinka vanha tartunta.

      Aika vähällä olen kuitenkin päässyt. Hormonikierto yhä pelittää keski-iässä, papa-kokeet kunnossa jne. Eli huonomminkin olisi kaikin puolin voinut käydä. Henkilökunnassa on ollut mukavia ja ikäviä. Tietysti huonot kokemukset muistaa, kun makaa suojattomana jalat levällään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2120
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      292
      1907
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1741
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1594
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      102
      1593
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1301
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1079
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe