Onko olemassa Lada Samaraa huonompia autoja?

orwellslave

Autokuumeen vallattua ajatusmaailman lähdin innokkaana katsomaan jotain näppäränkokoista pikkuautoa. Koeajoin Ford Fiesta 1.3 2005 mallin kulkuvälinettä.
Kyllä oli laiska ja meluisa kiesi. Lada on tunnettu äänekkäänä autona, jossa stereota
pitää soittaa todella kovaa, mutta Fordi melusi vielä enemmän.
Lada on suorastaan tykki tähän verrattuna . Ladan käypä hinta on noin 400 euroa ja tästä 7 vuotta nuoremmasta nelipyörästä pyydettiin 3600 euroa. Palasin kotiin ilman Fordia ja päätin kiillottaa Ladan ja laittaa uudet pölykapselit somisteeksi.

9

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hullunpiili

      Järkevä päätös ja jos haluat itsellesi vielä ennemmän mieliharmia kuin mitä lada aiheuttaa osta italialainen auto.

    • Fiestamenettelee

      On olemassa, monet saksalaiset ja japanilaiset ovat jo huonompaa laatua kuin Venäläinen perseensuristin. Mutta fiesta, vaikka pikkukinneri onkin, ei mielestäni kuulu näihin huonompiin vaan on itse asiassa ihan kiva pkkkuauto. Ford ja PSA tekevät länsi-euroopan parhaat autot.

      • NoNever

        HAHHAHHAHHAHHAHHAHAAHHAHHAHAHAHAAHAHAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!


      • orwellslave

        Varmaan tämä Fiesta oli harvinainen maanantaikappele, ajettu oli vain 140000 km, mutta tuuletin huuti hirveästi ja melu hieman heikkeni, kun kytkin sen pois päältä.
        Sitten kokeilin ilmastointia ja alkoi katkonainen kamala älämölö. Kaiken tämän lisäksi moottori alkoi 1 km ajon jälkeen nykiä. Ehkä valitsemalla 1.4 tai isompi moottori, Fiesta voisi jotenkin kilpailla Samaran kanssa, mutta sitten nousee ongelmaksi hinta. Kuka viitsii maksaa autokaupassa 3000-6000 euroa välirahaa, jos saa samanlaisen tai huonomman kiesin. Fiat Punton saa puolet halvemmallla kuin Fiestan, joten siinä voi olla Ladalle järkevä vaihtoehto. Ajattelin ostaa auton, jossa ei ole jakohihna vaihtoa, siksi tuo 1.3 Ford kiinnosti enemmän kuin Fiat. Nyt on kuitenkin Corsan vuoro päästä koeajoon, Opel on sentään Saksan mosse ja 8v kone tai se moderni ketjukone on ongelmaton.


    • Kanto_komukka

      Aika vaikeaa on löytää Samaraa huonompaa autoa. Ensin tulee mieleen Lada 110, mutta onhan Mossetkin huonoja. Katse itään, kyllä se löytyy.

    • mikävaanparempi

      Valitettavasti Ladaa huonompaa autoa ei löydy.

    • Toyootti

      Tohjo, ruostuu nopeammin kuin Lada.

      • Runko

        Kyllähän se niin on että margariini ei ole voita ja voortti ei ole auto. Yleensäkkin ottaen kaikki länsirotiskot muuttuvat lähes heti uudesta ooppeleiksi eli yleiskunto romahtaa ja Kuusakoski odottaa. Onneksi on varmatoiminen Lada, AvtoVaz ja sen nerokkaat/kaikkitietävät insinöörit ja näin meillä kaikilla on mahdollisuus parempaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe