Onko olemassa Lada Samaraa huonompia autoja?

orwellslave

Autokuumeen vallattua ajatusmaailman lähdin innokkaana katsomaan jotain näppäränkokoista pikkuautoa. Koeajoin Ford Fiesta 1.3 2005 mallin kulkuvälinettä.
Kyllä oli laiska ja meluisa kiesi. Lada on tunnettu äänekkäänä autona, jossa stereota
pitää soittaa todella kovaa, mutta Fordi melusi vielä enemmän.
Lada on suorastaan tykki tähän verrattuna . Ladan käypä hinta on noin 400 euroa ja tästä 7 vuotta nuoremmasta nelipyörästä pyydettiin 3600 euroa. Palasin kotiin ilman Fordia ja päätin kiillottaa Ladan ja laittaa uudet pölykapselit somisteeksi.

9

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hullunpiili

      Järkevä päätös ja jos haluat itsellesi vielä ennemmän mieliharmia kuin mitä lada aiheuttaa osta italialainen auto.

    • Fiestamenettelee

      On olemassa, monet saksalaiset ja japanilaiset ovat jo huonompaa laatua kuin Venäläinen perseensuristin. Mutta fiesta, vaikka pikkukinneri onkin, ei mielestäni kuulu näihin huonompiin vaan on itse asiassa ihan kiva pkkkuauto. Ford ja PSA tekevät länsi-euroopan parhaat autot.

      • NoNever

        HAHHAHHAHHAHHAHHAHAAHHAHHAHAHAHAAHAHAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!


      • orwellslave

        Varmaan tämä Fiesta oli harvinainen maanantaikappele, ajettu oli vain 140000 km, mutta tuuletin huuti hirveästi ja melu hieman heikkeni, kun kytkin sen pois päältä.
        Sitten kokeilin ilmastointia ja alkoi katkonainen kamala älämölö. Kaiken tämän lisäksi moottori alkoi 1 km ajon jälkeen nykiä. Ehkä valitsemalla 1.4 tai isompi moottori, Fiesta voisi jotenkin kilpailla Samaran kanssa, mutta sitten nousee ongelmaksi hinta. Kuka viitsii maksaa autokaupassa 3000-6000 euroa välirahaa, jos saa samanlaisen tai huonomman kiesin. Fiat Punton saa puolet halvemmallla kuin Fiestan, joten siinä voi olla Ladalle järkevä vaihtoehto. Ajattelin ostaa auton, jossa ei ole jakohihna vaihtoa, siksi tuo 1.3 Ford kiinnosti enemmän kuin Fiat. Nyt on kuitenkin Corsan vuoro päästä koeajoon, Opel on sentään Saksan mosse ja 8v kone tai se moderni ketjukone on ongelmaton.


    • Kanto_komukka

      Aika vaikeaa on löytää Samaraa huonompaa autoa. Ensin tulee mieleen Lada 110, mutta onhan Mossetkin huonoja. Katse itään, kyllä se löytyy.

    • mikävaanparempi

      Valitettavasti Ladaa huonompaa autoa ei löydy.

    • Toyootti

      Tohjo, ruostuu nopeammin kuin Lada.

      • Runko

        Kyllähän se niin on että margariini ei ole voita ja voortti ei ole auto. Yleensäkkin ottaen kaikki länsirotiskot muuttuvat lähes heti uudesta ooppeleiksi eli yleiskunto romahtaa ja Kuusakoski odottaa. Onneksi on varmatoiminen Lada, AvtoVaz ja sen nerokkaat/kaikkitietävät insinöörit ja näin meillä kaikilla on mahdollisuus parempaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2922
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      32
      2748
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      47
      2393
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      42
      1979
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      1974
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1740
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      40
      1624
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      36
      1506
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1423
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1281
    Aihe