Jos saa sadan tonnin perinnön pitääkö siitä ilmoittaa liittoon?
Vaikuttakaa perintö ansiosidonnaiseen päivärahaan?
Kuka.tietää
134893
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Entä kun tippuu työmarkkinatuelle, pitääkö silloin Kelalla kertoa nollakorkoisella tilillä olevasta sadasta tonnista? Saako asumistukea vuokra-asuntoon vaikka tilillä olisi sata tonnia?
Kiinnostaisi myös tietää.
Nollakorkoisella tilillä olevat varat eivät vaikuta työmarkkinatukeen ja asumistukeen. Vain varallisuuden TUOTTO eli korkotulot vaikuttavat.
Minullakin pari milliä tilillä lojumassa, sillä en viitsi laitttaa niitä minnekään rahastoon josta saisi tuloa sillä haluan saada täydet yhteiskunnan tuet.
Olen ainakin itse harkinnut perintövarallisuuden siirtämistä Viroon ja sitten sossun asiakkaaksi ryhtymistä. Onko kokemuksia tuollaisesta?
Ei tarvitse muuttaa Viroon. Laitat ne pari miljoonaa ns. vakuutuskuoren sisään. Niin kauan kun nostat pääomaa et maksa pääomaveroa ja saat työmarkkinatukea ja asumistukea. Asumistukea saa omistusasuntoonkin. Helsingissä työmarkkinatuki ja asumistuki on suurimmillaan noin tuhat euroa puhtaana käteen.
Pari miljoonaa riittää loppuiäksi ja perinkuntasi perii mitä pääomasta on jäljellä sekä pääoman tuoton. Niistä he joutuvat maksamaan vain perintöveron, eivät pääomaveroa.
Tietenkin kaikki taloudelliseen tilanteeseen tulevat muutokset pitää ilmoittaa Liittoon, Kelaan ja sossuun. Laskevat siellä sitten uudet arviot tukitarpeestasi.
Ei tarvii ilmoittaa liittoon eikä kelaan mutta toimeentulotukea ei tietty makseta.Uskokaa nyt hyvä hyssykät että korkotulot vain vaikuttavat.
Siellä kelassa ollaan niin sadistisia, että ne kaivaa joka ainoan kiven ylös. Ne varmistaa, että asiakkat ovat aina pahalla mielellä, ne ilkkuu "mitäs olet työtön". minkäs sille mahtaa jos on työtön, eikä ole haluttua työvoimaa. Olen tämän kokenu jo 27v aikana. Sortoa sorron perään. Mut tää loppuu 1.5 kun pääsen pienelle eläkkeelle, hurraa ,hurraa, hurraa. Sitten niiden ei tarvitse nuuskia.
Onko se liitto jokin taikasana, jolla voidaan ohittaa muut?
Totta kai vaikuttaa tukiin. Ansiosidonnaiseen päivärahaan perintö ei vaikuta mutta Kelan maksamiin etuuksiin kuten peruspäivärahaan, työmarkkinatukeen ja asumistukeen ne vaikuttavat. Niitä et saa euroakaan ennen kuin perintörahat on käytetty viimeistä euroa myöten. Tietenkään et saa myöskään toimeentulotukea koska sinulla on rahaa. Omat varat on ensin käytettävä.
Höpö, höpö. Suuretkaan säästöt eivät vaikuta työmarkkinatukeen tai asumistukeen, koska niille maksettava korko on niin pieni. Ainoa, mihin vaikuttaa, on toimeentulotuki.
Totta kai vaikuttavat. Jos tilillä on sata tonnia ei mitään asumistukea tai työttömyyskorvausta tarvitse.
ei anssilla mitään asumistukia tarvi...anssiin ei vaikuta mitkään muut, perinnöt tai voitot, oli vaikka miljoonia.