Rekan perävaunu irtosi kesken ajon Muhoksella
Rekka-auton perävaunu irtosi kesken ajon ja suistui ojaan torstaina aamuyöllä Muhoksella lähellä Oulun ja Muhoksen rajaa.
Oulun suunnasta tulleen rekan vetolaitteisto rikkoutui, perävaunu irtosi ja suistui vastaan tulevien kaistan yli ojaan. Tapahtuma-aikaan kello 4.30 liikenne oli hiljaista, eikä perävaunun irtoaminen aiheuttanut vaaratilanteita.
Valtatie 22 jouduttiin sulkemaan liikenteeltä, kun pyörilleen ojaan jäänyttä perävaunua nostettiin takaisin tielle. Tie oli poikki kolmisen tuntia noin kello yhdeksästä lähtien.
Kaleva 6.01.2005
Rekka-auton perävaunu irtosi kesken ajon ja suistui ojaan torstaina aamuyöllä Muhoksella lähellä Oulun ja Muhoksen rajaa.
Oulun suunnasta tulleen rekan vetolaitteisto rikkoutui, perävaunu irtosi ja suistui vastaan tulevien kaistan yli ojaan. Tapahtuma-aikaan kello 4.30 liikenne oli hiljaista, eikä perävaunun irtoaminen aiheuttanut vaaratilanteita.
Valtatie 22 jouduttiin sulkemaan liikenteeltä, kun pyörilleen ojaan jäänyttä perävaunua nostettiin takaisin tielle. Tie oli poikki kolmisen tuntia noin kello yhdeksästä lähtien.
Kaleva 6.01.2005
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olikohan turveauto???
on suuronnettomuus lähellä kun nuo tappokoneet liikkuu tuolla sinne sun tänne...
Tarkoitit varmaankin sanoa, että kun nuo henkilöautot ajelee miten sattuu ja aiheuttaa noita tilanteita.
juu vai niin pääsi käymään, tänään siis nyt illalla tuossa 23 aikaan yks yritti taas tappaa minut ja vierellään istuneen sekä perässä tulevat autoilijat tekemällä U-käännöksen moottoriliikennetiellä 80km/h rajoitus oli voimassa ja tihkusadetta. siinä sen näkee miten henkilöautot tappaa tai oli suuronnettomuus siinäkin vaarassa, onneksi ison auton kuski havaitsi tämän ja ehti nipin napin jarruttaa ajamatta päälle, ja kukupa olisi ollut aiheuttaja?? niinpä, se tappaja henkilöautoilija.
jossain on mennyt puurot ja vellit sekaisin. siis muuallakin, kuin eilen siellä tapahtumapaikalla!!
tapaus sattui lähellä paltamon ja vaalan rajaa, liminpurolla. en oikein ymmärrä miten se on voinut sattua klo 4.30, eli aamuyöllä? tuohon aikaan tapahtumapaikka oli jo raivattu ja Kaleva jo hyvää vauhtia painossa, varmaan jo jakelussa! ehkäpä 16.30 olisi parempi??
nosto kylläkin oli aloitettu ilta yhdeksän jälkeen ja homma oli selvä puolen yön jälkeen.
tien poikki ollessa kiertotienä toimi kapea kiveslahdentie-manamansalon tie. Liikennettä ohjasi oulun päässä palokunta ja paltamon puolella poliisi, jonka auton tunnuksena oli LI. liikenteen ohjauksessa oli tärkeää ottaa huomioon tien kapeus, eli raskasta kalustoa ei OLISI voinut päästää molemmista suunnista samaan aikaan, mutta molemmissa päissä ja vielä välilläkin liikenteen ohjaus mokasi pahan kerran ja isot joutui sitten kohtaamaan tällä pikkutiellä, kaikkien onneksi juuri sillä ehkäpä ainoalla kohdalla jossa ei ollut ojaa ja paikallisen linkomiehen avustuksella tietä saatiin hieman levennettyä ja liikenne kulki taas. tosin jossain välissä joku oli onnistunut ajamaan henkilöautonsa kyllä siinä ihan lähellä metsään..
mistähän lienee repäisty tuo juttu Kalevaan.. hauska olisi vain tietää =)!
no nythän se selvisi itselleenkin.. samalle yölle sattui siis kaksi lähes vastaavanlaista tapahtumaa samalla tiellä nro 22! tosin tuossa mistä minä paasasin, oli kärrystä löysännyt ilmeisesti kuulakehä. lähtö oli tullut monellekkin tuota väliä työkseen ajavalle tutusta heitosta. ja senpä tietää miten siinä käy kun kuulakehä pettää!
mistä kohtaa lienee pettänyt kytkentä siinä muhoksella, pikkaralassa sattuneessa tapauksessa? tietäneekö kukaan?
On muuten taas tänäkin talvena ollut aika kallis paikka se painauma !
Kumma vaan ettei Tielaitos saa moista korjattua ja talvellakin pidettyä paremmassa hiekassa !
Oottaat taas sitä kunnon rysäystä ,ainekset siihen oli taas aika hyvät !!
Taas eilen siitä heitosta lähti rekka liitelemään.. ja ojaan! luulisi olevan jo oikeasti aihetta korjaustoimenpiteisiin! nyt kyllä näkyy olevan 80rajoitus (muuten 100km/h) ja kuoppaisen tien merkit. mutta moniko niistä välttämättä välittää jää nähtäväksi, ja kun tuo pudotus 100km/h -> 80km/h ei juuri vaikuta raskaan kaluston ajonopeuksiin kun siinä ei sataa ajeta kuitenkaan!
kuormuri aiheutti pahan kolarin ajettuaan ojaan niin,että keula tukki toisen kaistan. Missä on nyky kuskien ammattitaito,kun henkilöautokuskitkin ajavat paremmin...
Se "parhaiten" ajaa joka halvemmalla ajaa, noin kuuluu sanonta nykyään ja sitä hieman muunnellen se sopii nykyään joka ammattiin. piikkarimies piikkasi väärän seinän työmaalla, ja torut saatuaan tokaisi; -no se tuli kyllä tehtyä tosi halvallakin että samalla hinnalla saadaan piikattua se oikeakin.
Etkö sä tosissaan löydä parempaa tekemistä?
Joka ikinen Kalevan reportoima kolari pitää postata ja sisällöltään samat vastaukset perässä...
Ei se ole niin vakavaa jos joku näitä ilmoituksia tänne postaakin. Se on ihan fakta että onnettomuuksia sattuu, tiedän sen kun itsekin ajan. Mutta spekulointi siitä tuleeko suuronnettomuus siitä että tyhjällä valtatiellä (tunnen tuon kakskakkosen kyllä ihan hyvin) aamuyöllä irtoaa vaunu, no voisihan se osua huonolla mäihällä Kajaaniin menevään bussiin, mutta millä todennäköisyydellä. Eikä Kalevan jutussa ainakaan mainittu että olisi ollut vaarallisia aineita kyydissä, joista kyllä muistetaan aina mainita. Siksihän näistä lehteen aina tulee juttua, kun perävaunun irtoaminen on niin harvinaista, eikä lehdet jaksa jokaisesta henkilöauton peltikolarista raportoida.
Kuka näitä jaksaa seurata varsinki kun suurella osalla lehdistä on omat nettisivut jossa voi lukea lööppejä
Joillakin vaan ei ole parempaa tekemistä.. Tylsäähän se on lukea ensin Kalevasta tuo juttu, tai verkkosivuilta, ja sitten vielä täältä.... huoh