Miten tämä on mahdollista

Aloitin Thyroxinin syönnin kun arvo 6 ja oireet täsmää. Hidas sydämenlyönti jne.
Nyt olen syönyt pientä annosta 50 mikrogrammaa ja arvo laski 2,80
mutta THSRab lähti nousuun tosin vain 1,1 asti mutta kuitenkin lukee, että lievästi kohonnut ja sehän taas on liikatoimintaa. Vajaatoiminnan oireita yhä on jäljellä!

Miten näin voi käydä?!
4214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

THSRab on jokin vasta-aine ("antibody"). Jos verikokeisiin haluaa luottaa vajaatoiminnan näyttäjinä ( http://bit.ly/1RUrPGD ) niin THS, T4v, T3v ja TPOab. Ensialkuun voi toimia näiden mukaan. Lääkityllä TSH menee paljonkin alle ykkösen. Sitten jos oireet jatkuvat, lisätoimia: http://bit.ly/1mKHqvP

Äänestä

Ilmeisesti sinulla on alunperin ollut TSH 6 eli vajaatoimintaa ja lääkityksen myötä se on alkanut laskea. Niin pitääkin tapahtua. TSH voi laskea lääkityllä 1:een ja jopa sen alle ilman, että on kyse liikatoiminnasta. TSHRab on todellakin vasta-aine eikä sitä tietääkseni käytetä liika- tai vajaatoiminnan seurantaan. T4V-arvo sen sijaan tulisi ehdottomasti mitata jo ennen lääkityksen aloittamista. Sen ja olon perusteella lääkeannosta säädetään myöhemminkin eli sitä pitää mitata. Lääkityllä T4V:n pitäisi lähteä nousuun. TSH:ta ei tässä vaiheessa kannata enää hirveästi tuijottaa, mutta lääkitsemättömällä hyvin alhainen TSH kielii liikatoiminnasta. Silloin on todennäköisesti liikaoireitakin jo päällä. Eli sinun tapauksessasi T4V:n mittauksia, olon seurantaa ja tarvittaessa annosnostoja.

Äänestä
  • > TSH voi laskea lääkityllä 1:een ja jopa sen alle
    Jep. Synteettinen tyroksiini hämää aivolisäkkeen alentamaan TSH:ta vaikka muu kroppa kärsii T3-vajauksesta. Syynä on muista kudoksista poikkeava kolmen dejodinaasientsyymin määrien suhde. Brittiendot tutkivat laajaa joukkoa ja TSH 0.04 oli vielä turvalinen eli viitalueen alarajan voisi laskea kymmenesosaan.
    T4v-viitealueen alaraja tuntuisi perustellulta nostaa esim. 15:een päätellen nettikeskusteluista parin viime vuoden aikana. Jos luotettavaa vuorokausivirtsan T3-mittausta ei saada käyttöön, pitäisi ainakin mitata T3v ja todeta suhdeluku T4v-per-T3v. Tutkijoiden mukaan n. 3...3,3 on hyvä

    Äänestä

Koholla oleva TSHRab viittaa Basedowin tautiin. Nyt se oli vielä aivan vähän koholla, mutta se pitää mitata aika pian uudestaan. Basedow voi alkaa vajaatoiminnalla (ja voi aaltoilla liika- ja vajaatoiminnan väliä puhjettuaankin). Hashimoto taas voi alkaa liikatoiminnalla. Tiukka tarkkailu pitää olla, sillä jos on Basedow niin pitää lähettää jatkotutkimuksiin erikoissairaanhoitoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittajathyroxin kirjoitti:

Aloitin Thyroxinin syönnin kun arvo 6 ja oireet täsmää. Hidas sydämenlyönti jne.
Nyt olen syönyt pientä annosta 50 mikrogrammaa ja arvo laski 2,80
mutta THSRab lähti nousuun tosin vain 1,1 asti mutta kuitenkin lukee, että lievästi kohonnut ja sehän taas on liikatoimintaa. Vajaatoiminnan oireita yhä on jäljellä!

Miten näin voi käydä?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu