Me kirjoittajat

ruunemanni

Ajattelin kirjoittaa jotain mikä mieleen juolahtaa, tehkää niin muutkin!

Ellei mikään juolahda mieleen, jota kovin epäilen, niin pankaa pännä pois!

Eilen kerrottiin televisiossa syöksyvirtauksesta ja siitä mitä se saa aikaan
Kyse on maapalloa kiertävästä, ikään kuin jokena kiertävästä ilmavirrasta, joka tyynten säiden vallitessa kääntyy mutkille. Mutkat yltävät silloin myös napa-alueelle, tuoden sieltä kylmää virtausta muassaan. Kun tällainen virtaus osuu vaikkapa Suomen kohdalle, on meillä kylmää.
Tuollaiset ilmavirtojen mutkat ovat siis tyynen, eli tuulettoman ilman seurausta. Kuin sattumalta, tuo virtaus kulkee Suomen ja brittien saarten kautta. Meillä on ikään kuin yhteinen kylmyys.
Kun olen vähän yli olkani noita säitäkin seuraillut, olen todennut tyynten säiden aikana kylmyyden pysyvyyden. Pysyvyys liittyy nimenomaan kylmiin säihin. Olen joskus näillä palstoillakin kertnut käsityksenäni, että kylmä ilma ikään kuin makaa paikallaan. No, onhan se kylmä ilma raskastakin ja ellei ole tuultakaan niin mikä sitä liikuttaisi.

Onhan niitä pitkään kestäviä helteitäkin, muutta silloin tuon syöksyvirran mutkat vievät kylmän muualle.

Loput säiden selittelyt jätän teille muille. Pitää teidänkin saada sananne sanoa!

14

236

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jj:tä myötäillen.

      Taisi mennä vähän oudoksi. Englannissa on tutkittu noita syöksyvirtauksia ja niiden vaikutusta lämpötilaan. Kun olen jotain vastaavaa todennut elinikäisissä pohdinnoissani, niin päätin taas jotain sanoa.

    • kuka.tietää

      Katsoin ohjelman, sääilmiöihin vaikuttaa monet tekijät. Muutaman viikon ennustus on epätarkka, ilmastomuutos mitä se tuo tullessaan tänään oli uutinen etemantereen sulaminen tulee nostamaan metrin vuosisadan loppuun mennessä vähintään, meren lämpeminen vaikuttaa sää tilaan. Jos Golfvirta pysähtyy joka on mahdollista niin meillä ilmasto kylmenee.

      • Ihan samaan estottomuuteen et taida ihan yltää, kuin jjoutavan mielen juolahdukset, mutta hyvä on antaa pännan raapustaa ajatukset esille.

        Täytyy myöntää, etten noiden ilma/vesimassojen liikkeiden mekanismia ymmärrä, e Nino'n ja elNina'n karkelot hieman paremmin.

        Golfvirran lämpimän virtauksen ehkä jotenkin, upeat pasaatituuletki, mutta en ilman kylmyyden vaikutusta Golfvirran syvällä oleviin liikkeisiin. Onkohan se edes niin syvälläkään, enpä sitäkään tiedä. Kyseistä ohjelmaa en tullut katsoneeksi, mutta muuten on mukava vastata heittämättä pännaani

        Kaikessa on varmaan omat lainalaisuutensa luonnossa, tutumpaa on nyt saunailtani löylyn raukaisu,.... ja pienoinen jano.


    • jjoutava

      Olin joskus -80 luvulla matkalla Bulgariaan kun kapteeni kuulutti oltavan myöhässä vasta tuulen takia ja kyseessä oli suihkuvirtaus. Nimi jäi mieleeni kun kuulin sellaisesta ensimmäisen kerran.

      Silloin oli juhannuskesää ja Varnan lähistöllä oli kylmää, vain 14 astetta päivälämpötila ja uimarannassa jatkuvasti musta lippu mikä kieltää menemästä uimaan vaarallisten virtausten takia. Onko syöksyvirtaus uudempi nimitys samasta ilmiöstä?

    • Tataa olla kyse samasta ilmiöstä. Tuo ilmiöhän esiintyy ilmakehän ylemmissä kerroksissa . Stratosfääri on tuon kerroksen nimi ja etäisyyttä maan pinnasta n. 50 km. tuohan on muistini mukaan tyypillinen lentokorkeus. On varmaan tuttu ilmiö lentäjille.

      Teen nyt vielä arvion ensi kesän säästä, vaikkapa Suomessa.

      Jos on tyyntä ,mtulee kylmä kesä.,jos myrskyisä, kuuma. Edellinen perustuu arvion syöksyvirran vaikutuksesta. Jännää on nähdä koska Thames joki Loontoosa jäätyy.

    • en.tiedä

      Sään muutokset, jääkaudesta on aikaa vain reilu 10 000 vuotta se on lyhyt aika. Olosuhteet voivat muuttua hyvinkin nopeasti ihmisen toimesta kasvihuoneilmiöön, kasvihuoneilmiö alkaa jossain vaiheessa viilentämään maanpintaa jos golfvirta tulee kuvaan voi olla edessä jääkausi hyvinkin nopeasti silloin ihminen on pulassa.

      • jääkausi

        Sitten alkaakin kansainvaellus toiseen suuntaan kun Afrikkaan on suunta täältä pohjoisesta. Onneksi olen silloin mullan alla.


      • Käsitteet-sekaisin

        Niin joillakin 70-plussalla aina.


      • On hyvä vetää linkki aiheesta, kuin referoida kerran telkkarista kuulemansa asia.


      • HYVÄ_niin-se-on__

        Totta, jos lukee itse jonkun asian "sisäistäen" sen,

        kuten täällä eräs henkilö kerran neuvoi, niin asia voi tulla väärin tai väärin ymmärettynä tänne.


        Laita linkki, silloin tulee vääristelemätön asia tänne,

        ja siitä voidaan sitten keskustella.


    • Ramoona_

      "Ilmatieteen laitoksen tutkijan Anton Laakson väitöskirjassa tarkasteltiin ilmakehän pienhiukkasten kykyä viilentää ilmastoa, sekä niiden aiheuttamia seurauksia globaalien ilmastomallien avulla. Tutkimuksessa tarkasteltiin niin sanottuja ilmastonmuokkausmenetelmiä, joilla pyritään tarkoituksellisesti viilentämään ilmastoa kasvattamalla ilmakehän hiukkaspitoisuutta keinotekoisesti."

      Uunituore väitöskirja selvittää, miten tarkoitukselliset pienhiukkaspäästöt voivat heijastaa auringon lämpöä takaisin avaruuteen. Tähän olisi apuna mm. rikkipäästöjen lisääminen, mutta niitähän juuri ollaan laivaliikenteessäkin rajoittamassa. Tulivuorenpurkausten hiukkaset ovat suurempia, eivätkä niin tehokkaita. Pienhiukkasia voisi levittää erikoislentokoneilla ja valtavan korkeilla piipuilla. Alailmakehään kohdistetut hiukkaset vaikuttaisivat valkeaan pilvimuodostelmaan, joka heijastaa lämpöä pois, mutta hallitsemattomat sateet saattaisivat olla seurauksena. Tieteiskirjallisuudessa on ehdotettu myös hirmuista määrää peilejä avaruuteen samaa tarkoitusta ajamaan.

      Nämäkään konstit eivät kumoaisi sitä, että kasvihuonekaasuja on pakko vähentää radikaalisti . Vähentäkää te toisetkin punaisen lihan syöntiä, varsinkin sademetsiltä vallatuilla alueilla laidunnetun pihvikarjan lihaa . Puuvillaa korvaamaan soisi tulevan nimenomaan puusta saatavaa kuitua ja pelloilla voisi viljellä ruokaa ihmisille, joita tosin on jo nyt liikaa maapallon kantokykyyn verrattuna. Montako puuvillaista teepaitaa, lakanaa ja pyyheliinaa ihminen oikeasti tarvitsee...tätä mietin minäkin, kun tein kevätinventaariota vaatekaapeissani. Pellavaiset vilpoisat kesävaatteet , pellavapyyhkeet ja -kylpytakit saivat jäädä, niistä en luovu ja ne vain paranevat ahkerassa käytössä. Puuvillafroteinen pyyheliina kovettuu pesussa, vaatii huuhteluaineita, mutta pellavainen ihanasti pehmenee pesusta pesuun. Uffin laatikkoon lähti taas monta muovikassillista käyttökelpoista vaatetavaraa. Niin, se muovijäte...siitäkin iso miinus ihmiskunnalle.

      Huhtikuu alkaa sumuisena. Pitääpä lukea Hesari sillä silmällä, löytyykö arillipilaa. Joskus on lintubongareita narrattu ampaisemaan liikkeelle ilmoittamalla jokin harvinaisuushavainto. Kerran Turun kirjasto aprillasi tiedottamalla, että siellä jaetaan täytettyjä lintuja. Ovella oli lappu, että menkää luontoon tekemään lintuhavaintoja. Töyhtöhyyppiä eilen näin rantapellolla, pian ne aloittavat äänekkäät ja näyttävät kevätkarkelonsa.

      Kivaa aprillipäivää , ei pilata päivää, vaikka pilailtaisiinkin. Illallahan sen vasta näkee, menikö päivä pilalle.

    • 1-1.nolla

      Perhosvaikutus voi lyhyellä aikavälillä tehdä säämuutoksia.
      Onko maapallo liian pieni, ei ole vaikka olisi kymmenenkertaa isompi ei se muuttaisi tilannetta.

    • jjoutava

      Harmittaa kun en Äitini tietämystä sääasioissa pannut muistiin. Allakkaa silmäillessään hän osasi sanoa ohjeet työnsuunnitteluun. Jos oli jollakin viikolla rykelmä erilaisia taivaanmerkkejä Venusta Jupiteria sun muita, niistä hän pystyi päättelemään tulevat säät. Kukaan ei koskaan pannut eholle hänen ennustuksiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1316
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      313
      1128
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      939
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      301
      924
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      781
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      125
      722
    7. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      193
      672
    8. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      46
      659
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      605
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      536
    Aihe