Senssipalstan kokoontumisajot

Tulevana Lauantaina voi torilla olla kasapäin yli 40-vuotiaita naisia jotka vannovat rajatonta rakkautta:)

Maahanmuuttokriittisyys ei taida olla ihan sama asia mitä rasismi.
Vannoutuneet rakkauden jakajat eivät tätä ole vielä ymmärtäneet.

Torstaina iltapäivällä Rajatonta rakkautta -nimeä kantava ryhmittymä tiedotti, että Joensuun torilla järjestetään antirasistinen mielenosoitus lauantaina kello 12.30.

Tuleekin mieleen miten ja missä olette havainneet rasismia?
Itse asun maahanmuuttajan kanssa Joensuussa eikä ongelmia ole esiintynyt.
8165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

rasismia on elättää näitä tunkeilijoita Suomalaisten turvallisuuden ja talouden kustannuksella,lisääntykööt vähemmän niin ei tarvi tapella alati omissa maissaan.

Äänestä

Et itsekään ole tainnut kaikkea ymmärtää...

Äänestä

"Itse asun maahanmuuttajan kanssa Joensuussa eikä ongelmia ole esiintynyt."

Niin niin, mutta jos tiettyjen, julkisuudessa jatkuvasti itseään esillä pitävien ryhmien taholta on päätetty ettei eläminen ole mahdollista ilman vihapuhetta, rasismia tai muita ongelmia, niin kyllä perkele vie se sillon on uskottava!

Äänestä
  • Moni ulkomaalainen ihmettelee Suomessa esiintyvää rasismikeskustelua. Suomi toteuttaa hyvin tasavertaista arkipäivään liittyvää politiikkaa joka antaa jokaiselle samat mahdollisuudet kansalaisuudesta riippumatta. Lainsäädäntö ei ole rasistinen eikä arkipäivässä kohtaa rasismia kovinkaan usein. Päinvastoin, Suomessa on ulkomaalaisille järjestetty mahdollisuuksia kiitettävästi Euroopan mittakaavan mukaan.

    Nyt jokainen voi kirjoittaa miten rasismi näkyy arkipäivässä kaduilla, kaupoissa tai vaikka pankkiasioita hoidettaessa!

    Kertokaahan missä olette kohdanneet rasistista käyttäytymistä joka olisi haitannut ulkomaalaisen elämää Suomessa.

    Äänestä

  • SeRasistinenJoensuuko kirjoitti:

    Moni ulkomaalainen ihmettelee Suomessa esiintyvää rasismikeskustelua. Suomi toteuttaa hyvin tasavertaista arkipäivään liittyvää politiikkaa joka antaa jokaiselle samat mahdollisuudet kansalaisuudesta riippumatta. Lainsäädäntö ei ole rasistinen eikä arkipäivässä kohtaa rasismia kovinkaan usein. Päinvastoin, Suomessa on ulkomaalaisille järjestetty mahdollisuuksia kiitettävästi Euroopan mittakaavan mukaan.

    Nyt jokainen voi kirjoittaa miten rasismi näkyy arkipäivässä kaduilla, kaupoissa tai vaikka pankkiasioita hoidettaessa!

    Kertokaahan missä olette kohdanneet rasistista käyttäytymistä joka olisi haitannut ulkomaalaisen elämää Suomessa.

    Voin täysin rehellisesti vakuuuttaa ettei minun, tai edes tuttavieni tietoon ole tullut yhtään tapausta, jossa ulkomailta muuttanut olisi kohdannut ns. rasismia tämän maakunnan alueella. Ainoastaan tiedotusvälineistä on vuosien mittaan voinut lukea joistain tapauksista, mutta pahoin pelkään monilla valkoihoisilla, alkuperäisillä suomalaisilla olevan vastavanlaisia kokemuksia, ellei huomattavasti pahempiakin.

    Äänestä

"TÄTI-IHMISET" tahtoo päteä! Siitä kaikki turha lässytys johtuu!
Mutta se on muistettava, ettei oman turvallisuuden eteen puhuminen ole vihapuhetta (mikä älytön sutkaus)
Eiköhän täti-ihmiset hoksaa olleensa väärässä, kun sattuvat paikalle yhtäaikaa itsensä räjäyttäjän kanssa? Niitä itsensä purkavia kun kuitenkin on aika paljon musli-uskoisissa.
Minulla ei ole mitään niitä yksilöitä vastaan, jotka jättävät uskonasiat ja pommit pois mielestään, ja vastaavat omilla toimillaan että ovat itsestään vastaavia, olipa pakolainen tai ei!

Äänestä

Menkää kuuntelemaan mitä nämä "mielensä osoittajat" kertovat.
Torille mars ja kommentoimaan palstalle.

Äänestä

Tänne saa tulla lakanaa kantaneet eivät taida ymmärtää kehottavansa laittomuuksiin. Euroopan uudet säännöt kun vaatii henkilöpapereita ja rekisteröitymistä.

Ei rasismille huudot eivät olleet kovin vakuuttavia jos vastapuoli argumentoi sillä ettei Suomessa ole tilaa paperittomille insinööreille jotka eivät osaa oikein mitään.

Rasismia ei ole huomautus tosiasioista. Mikä oli se rasistinen viesti?
Onko nykyisin totuuden kertominen rasismia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


IlmariK kirjoitti:

Tulevana Lauantaina voi torilla olla kasapäin yli 40-vuotiaita naisia jotka vannovat rajatonta rakkautta:)

Maahanmuuttokriittisyys ei taida olla ihan sama asia mitä rasismi.
Vannoutuneet rakkauden jakajat eivät tätä ole vielä ymmärtäneet.

Torstaina iltapäivällä Rajatonta rakkautta -nimeä kantava ryhmittymä tiedotti, että Joensuun torilla järjestetään antirasistinen mielenosoitus lauantaina kello 12.30.

Tuleekin mieleen miten ja missä olette havainneet rasismia?
Itse asun maahanmuuttajan kanssa Joensuussa eikä ongelmia ole esiintynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu