Vinkki, v:tuilkaa kaahareille sekä rattijuopoille

Aikamies_1961

Aikamies 1961 on 55- vuotias hyvin menestynyt insinööri, joka on vakituisessa ja hyvin palkatussa sekä arvostetussa virassa, hän ajaa vuoden vanhalla huippulaatuisella ja erittäin mukavalla korkeamman hintaluokan ranskalaisautollaan yli 35 tuhatta kilometriä vuodessa, asuu uudehkossa makotitalossaan keskiluokkaisella alueella, eikä koskaan ole menettänyt ajokorttiaan tai muutenkaan joutunut suuriin hankaluuksiin poliisin kanssa.

Aikamies 1961 on elämänsä aikana kerran joutunut rattijuopon aiheuttamaan vakavaan liikenneonnettomuuteen, jossa hyvä tuuri sekä aikamiehen oikeaoppinen reagointi estivät vakavat henkilövahingot. Myös eräs aikamiehen läheisistä on jotunut rattijuopon aiheuttaman kolarin uhriksi, jossa hän onneksi selvisi ilman loukkaantumista, mutta trauma siitä tilaanteesta jäi.

Viimeksi kuluneen vuoden aikana aikamies 1961 oli osallisena erään piittaamattoman kaaharin aiheuttamassa läheltä piti tilanteessa 100 km:n nopeusrajoitusalueella. Mainitussa tilanteessa aikamiehen nopea ja oikeaoppinen väistöliike sekä vastaantulijoiden tekemät väistöliikkeet estivät mahdollisesti useita kuolonuhreja vaativan onnettomuuden syntymisen.

Kaikkien näiden omakohtaisten tapahtumien sekä myös julkisuudessa olleiden rattijuoppojen ja piittaamattomien yleensä keskenkasvuisten kaaharipölvästien aiheuttamien onnettomuuksien sekä läheltä piti tilanteiden vuoksi aikamies 1961:n suhtautuminen liikennekäyttäytymiseen on tiukentunut rajusti.

Nykyään aikamies 1961 on sitä mieltä, että kaikille yksinkertaisille sekä ymmärtämättömille luuseri rattijuopoille, räkänokkaisille piittaamattomille kaaharipösilöille sekä muuten vain liikennettä vaarantaville dorkille saa ja pitääkin vittuilla rankimman jälkeen aina tilanteen niin vaatiessa, eli mennen, tullen, sekä palatessa. Se on suorastaan äänestämiseen verrattavissa oleva velvollisuus.

Tähän höltyneeseen liikennekulttuuriin ei mikään muu kuin kunnon vittuilu tunnu tepsivän.

Kommentoi lainatenIlmiannaJaa
LISÄÄ KOMMENTTI

0

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

        Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
        Maailman menoa
        229
        5302
      2. Sinä eräs, pyydän......

        AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
        Ikävä
        195
        2755
      3. Kysymys muille miehille

        Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
        Ikävä
        59
        1873
      4. Nimikirjaimet

        Kuka kaipaa ketä 🥰
        Ikävä
        67
        1592
      5. Kohta katson sun kuvaasi

        ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
        Ikävä
        10
        1405
      6. VOI TÄTÄ ILON

        JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
        Tuusniemi
        138
        1325
      7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

        Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
        Ikävä
        107
        1315
      8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

        Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
        Maailman menoa
        166
        1268
      9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

        Olet mielessäni, vanhempi mies
        Ikävä
        86
        1214
      10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

        jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
        Ikävä
        109
        1194
      Aihe