Akku loppu? Palaa abs/airbag. 1999 1,6 Corolla

Liftbakki

Joo eli alkoi kesken ajon palamaan abs-valo sekä kierroslukumittari alkoi myös heittelehtimään. Auto pari runtia parkissa ja hädin tuskin käyntiin omalla voimalla. Nyt lisäksi airbag-valo palaa ja kun laittoi pelkät parkit niin sammui. Eli onko akku nyt täysin loppu koska laturin valo ei pala, vilkku myös jotenkin hitaampi sekä kun laittoi lämmityslaitetta niin tuo airbagin valo alkoi palamaan. Auto ollut 10 vuotta, akku muistaakseni joskus vaihdettu. Ko Corolla tehty briteissä.

6

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoltoaSeVaanOn

      Tuollaisissa tapauksissa pidetään suu tukossa eikä kysellä tai levitellä valheellisia "vikoja". uossa tapauksessa viedään auto hissukseen ns. isoon huoltoon ja ollaan hissukseen.

    • Bona66

      Ei kyllä tuo vaikuttaa enemmänkin siltä, että Corollasi on viimeisellä matkallaan. Se on uupunut eikä enää halua elää. Kannattaa ajella, nyt sillee, että Kuusakoski on lähellä kokoajan.

    • Toyotall

      Vilkasitko pellin alle?

    • sklfjskldfjkskld

      Katso nyt edes yksinkertaisimmat vikamahdollisuudet eli onko akkukaapelit kunnolla kiinni ja puhdista hapettumat navoista, puhdista myös akun pinta liasta, lika voi johtaa sähköä jolloin akku purkautuu hiljalleen. Tarkasta maadoituspisteet konehuoneesta myös ettei ole ruostuneet hajalle. Latausjännitteen voisi mitata myös, siinä ainakin paljastuisi jos laturi on rikki.

    • Liftbakki

      Oli laturi sökö ja akku ilmeisesti yli 10v vanha.

      • Sitkeästi

        on auto sinua kuljettanut. Meidän uudella Volvo 850:llä ei aikoinaan päästy edes kotiin kun laturi jo sippasi. Olisi pitänyt toimittaa myyjäliikkeeseen mutta soitettiin sen sijaan Ruotsiin. Kohta oli hinausauto pihassa eikä myyjäliikkeessä kakisteltu enää lainkaan asian suhteen. Hyvää siinä autossa oli se ettei ruostunut ja oli mukava matka-autona.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe