PULINAT SEIS, HYVÄKSYKÄÄ FAKTAT

Faktat on täällä:

http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/files/1184/Maaliskuu_2016.xlsx

Taulu 6. 10 eniten rekisteröityä henkilöautomerkkiä 03/2016

 
Markkina-
Merkki 03/2016 osuus (%)

1. Toyota 1 420 12,4
2. Volkswagen 1 145 10,0
3. Nissan 1 086 9,4


 
Taulu 7. 10 eniten rekisteröityä henkilöautomallia 03/2016

 
Markkina-
Mallisarja 03/2016 osuus (%)

1. NISSAN QASHQAI 515 4,5
15187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

NO BULINAD ZEIZ XD

Äänestä

Aloituksessa ei sanaakaan Skodasta, joten kyseessä taas asiaton viesti.

Äänestä

Todella elämääkin tärkeämpiä ovat kuukausittain ilmestyvät autojen myyntitilastot.
Ne vaikuttavat jokaisen autoilijan elämään ja saattavat ajaa heitä masennukseen ja syrjäytymiseen. Mutta aina voi toivoa , että jo seuraavassa kuukaudessa asi muuttuvat ja eheytyminen voi käynnistyä.
Noista jatkuvista myyntilukujen vääntämisestä voisi päätellä, että näillä palstoilla mellastaa lähinnä vain automyyjiä, sillä ketä nuo luvut muuten kiinnostaisi?

Äänestä

Hihii! Kyykmankin tuo totuuden julki ja alkoi yllättäen uskomaan kyseiseen tilastoon kun se sopii hänen ajatusmaailmaansa.

Äänestä

Ei pidä koskaan ostaa automallia, joka on 5 eniten myydyn joukossa Suomessa. Valintakriteeri ostettaessa on näissä ollut lähinnä hinta, ei ajettavuus, mukavuus ja ulkonäkö.

Äänestä

Eikö ole kummallista että nyt nämä rekisteröintitilastot eivät sitten enää kelpaa? Aiemmin ne olivat aina "virallinen totuus" kunnes näyttikin siltä ettei sisältö ollut "toivottua"

Äänestä

Siellähän ne faktat ovat!
Skodan rekisteröinnit ovat lisääntyneet tänä vuonna, viime vuoteen verrattuna, tammi-maaliskuussa 14,8%, Volkswagenien 15,4%, Toyotan vain 14,2%. Noilla kaikilla menee kuitenkin paremmin kuin useimmalla muulla. Kaikkien henkilöautojen rekisteröinnit ovat lisääntyneet 12,8%.

Äänestä
  • ...tuollaisia "lukuja" kyllä "löytyy" jos valitsee "sopivan aikavälin"

    Äänestä

  • roskaa.siis kirjoitti:

    ...tuollaisia "lukuja" kyllä "löytyy" jos valitsee "sopivan aikavälin"

    Luvut ovat suoraan viimeisimmästä Autoalan Tiedotuskeskuksen kuukausittain julkaistavasta tilastosta. Instanssi on itse valinnut aikavälin, joka on järkevä kun siinä verrataan tämän vuoden tilannetta viime vuoden vastaavaan aikaan. Yhden kuukauden rekisteröintimäärän vertaaminen edellisen kuukauden lukuihin ja johtopäätöksen tekeminen tulevasta sen perusteella, on vain itsensä pettämistä.

    Äänestä

Kyykmannihan ennusti viime vuonna että skeidan sija tulee tippumaan tätä menoa viimeistään keväällä 2016

Äänestä
  • Juurikin näin. Toukokuussa 2016 Skodan piti olla ikävä muisto vain Suomen automarkkinoilla.

    Nostoa tuolle ketjulle. ;)

    Äänestä

  • asialinja kirjoitti:

    Juurikin näin. Toukokuussa 2016 Skodan piti olla ikävä muisto vain Suomen automarkkinoilla.

    Nostoa tuolle ketjulle. ;)

    Kummasti vain piti paikkansa. Nyt on huhtikuu ja Skodan kyykähtäminen alkoi.... rööööh

    Äänestä

Skeida sakkasi vikoihin ja huonoon laatuun.julli ja skeida vinkuu nyt kilvan häpeäänsä

Äänestä

Ei kelpaa edes halppis liisingilläkään.

Äänestä
  • Se on liisinki, "halppisliisinki"

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


TOTUUDEN.TUOJA kirjoitti:

Faktat on täällä:

http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/files/1184/Maaliskuu_2016.xlsx

Taulu 6. 10 eniten rekisteröityä henkilöautomerkkiä 03/2016

 
Markkina-
Merkki 03/2016 osuus (%)

1. Toyota 1 420 12,4
2. Volkswagen 1 145 10,0
3. Nissan 1 086 9,4


 
Taulu 7. 10 eniten rekisteröityä henkilöautomallia 03/2016

 
Markkina-
Mallisarja 03/2016 osuus (%)

1. NISSAN QASHQAI 515 4,5

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu