Hyvät iisalmelaiset!
Nyt teillä on mahdollisuus kuulla valtiomies Paavo Väyrysen lyhyt luento maamme ja EU:n nykytilanteesta:
Sunnuntaina 3.4. klo 12.00 Iisalmessa.
Osoite: Seurahuone, Rukajärvi-Sali, Savonkatu 24.
Nyt teillä on mahdollisuus kuulla valtiomies Paavo Väyrysen lyhyt luento maamme ja EU:n nykytilanteesta:
Sunnuntaina 3.4. klo 12.00 Iisalmessa.
Osoite: Seurahuone, Rukajärvi-Sali, Savonkatu 24.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tulen ehdottomasti. Klo 11.30 alkaa kahvitarjoilu. Tulkaa joukolla, jotka haluaa irti EU:sta.
Eu:sta ei päästä irti,vaikka sinne tulisi koko Iisalmen väki.
Se riippuu täysin meistä suomalaisista. Me voimme erota EU:sta, jos niin päätämme. Siitähän brititkin nyt juuri äänestävät: EU-erosta! Jos britit voivat erota, miksi me emme voisi erota?
Paavon idea on erota eurosta. Se on eri asia, kuin EU:sta ero!
Luennolla kuulette painavaa asia omasta parhaastanne!
Voi pyhä jysäys sentään! En tulis ko tyypin tilausuuteen vaikka maksettaisiin. Enkä ole niin hyväuskoinen kuin pien lapsi, että lähtisin mihinkään hankkeeseen mitä PV vetää.
Olet ilmeisesti joko nalle walhroos, tai sitten ainakin satatuhatta ekua kuukaudessa tilillesi kilahta tyyppi? Ellet ole edellä mainittu, niin sitten potkit itseäsi vastaan pahasti ja olet aikamoinen typerys.
Paavo Väyrynen on suurin ketku (ja oman edun ajaja), mitä maa päällään kantaa
Irti eurosta ja eu:sta!
Ainakin irti eurosta! Se alkaa jo olla konkreettinen tavoite, koska väki euroeron puolesta kasvaa koko ajan.
Markka takasi ja arvot kunniaan, johan tuota "EI JUUTA" on tarpeeksi kärsitty.
Me ei olla britteä,Suomessa tuskin järjestetään mitään kansan äänestystä ollaan pysyvästi eu:n talutus nuorassa,halusimme,tai ei.
Se vasta kalliiksi tulee meilleki, jos lähtee takaisin markkaan. Briteillekin laskettu hirveä hinta, jos eroavat eu:sta. Tosin heillä on oma valuutta mutta silti ero eu:sta tulisi heille kalliiksi. Matka itsellä on varattuna ja tosi hyvä , ettei tarvitse vaihtaa valuuttaa:)
Yhteinen valuutta on hyvä.
Oli asiaa Paavon puhe. Julkaiseekohan Iisalmen Sanomat huomenna? Jos britit lähtevät EU:sta, lähtee Tanska ja Ruotsi. Silloin samalla kannattaa Suomen irtaantua. Ja näiden nykytuppien Natoon hivuttaminen tuli selväksi. Eli käytetään samaa taktiikkaa, kuin EU:hun liittymisessä. Pelotellaan Venäjällä.
Se on juuri näin!
Paavohan on Paasikiven linjalla, ja siksi siinä on järkeä. Jos ei oltaisi EU:ssa, ei olisi pakotteita eikä vastapakotteita, ja kauppa kävisi Venäjän kanssa.
Mikä tulee kalliiksi ajan kanssa. Vaikka ero tulisi maksamaan laskelmien mukaan, niin kuitenkin se olisi pitemmän päälle halvempi. Toisaalta nuo laskelmat on voinut tehdä EU myönteinteinen, joten niihin ei ole aina uskominen.
Pave tiesi neuvostoliiton kaatumisen -80 luvulla mutta kukaan ei uskonut häntä,ajoivat Paven erämaahan ja vittuilivat jalasmökistä
Buahhahhahhaa! Väyrysen mielestä Neuvostoliitto oli ikuinen Buahhahhahhhahaa!
Olisiko aika järjestää ne äänestykset ilman mitään puheita. Vaalijen yhteydessä äänestys pysytäänkö EU:ssa, pysytäänkö Eurossa. Näin saataisiin varma tieto mitä kansa on asioista mieltä. On aivan turha gallupeilla mitata tuollaisia asioita, kun niitä voidaan muutella mieleisiksi tekijöille.
Ei suomessa uskalleta järjestää kansanäänestystä eu erosta. Koska siinä kävisi varmasti niin, että jos kansa sais päättää ero tulisi heti. Eihän kansa saanut päättää sinne menostakaan. Poliitikot veivät, Aho, Lipponen ja Niinistö ja nyt ollaan velkavankeudessa ja nettomaksajia. Nyt meitä kusetetaan oikein kunnolla. Nyt ollaan mukana uudessa suljetussa talousjärjestelmässä, kuin entisajan neuvostoliitossa. Esi-isien hiellä ja verellä hankkima isänmaa on hukattu. Vieläköhän löytyy jotain myötävää suomesta? Kohta myyvät vesivarat ja maapohja kiinnitetään. Liikemiehet ovat nyt ruoterissa. Välistä vetävät sen minkä kerkiävät, rosvoovat , piilottavat ja salailevat! Seuraavalla kerralla minä äänestän...
Jo alkujaan eu petti meidät. Lupasivat, että jokainen maa vastaa omista veloistaan. Eihän se pitänyt paikkaansa. Miksi eu ei valvonut sitä, että se menee sovitusti? Valehtelivat päin naamaa. Heti irti tästä valehtelijoiden sakista!
Onhan se Paavo aina ajanut omia etujaan, mutta siinä sivussa hän kyllä ajaisi suomenkin etua. Niin teki Kekkonenkin. Nämä nykyiset päättäjät ajavat vain ja ainoastaan omia etujaan.
Toisekseen jos suomessa järjestettäisiin äänestys asiasta, niin sitä tulosta tulkittaisiin kuitenkin niin, että sillä " ei ole kovinkaan suurta painoarvoa"
Väyrysen puheen voi tiivistää muutamaan sanaan: Minä, minä , minä, ja/kun minähän sanoin, minä tiedän...Kun joku esittää asiallisen kysymyksen, tulee vastaus, en spekuloi, seuraava kysymys...
Itsevaltias narsisti, joka ei kykene yhteistyöhön muiden kanssa. Siksi jäänyt rannalle myös keskustan sisällä ja kansa kyllä tietää.
Kuka on höplästä vedettävä, voi lähteä Väyryn kelkkaan..
Väyrysen uusin kirja. "Eihän tässä näin pitänyt käydä" se vasta on itsekehun ja jälkiviisauden ennätys.
Oletko tuuminut sitä, että jospa se onkin vain kertomus siitä, miten asiat menivät.