Mistä nyt tuulee ?

Tällä viikolla oli lehdessä oikeudenpäätös joka sotii rankasti oikeustajuani vastaa. Jutussa luki "Oikeus katsoikin, ettei aivovamma ole "varma tai edes varsin todennäköinen seuraus" yhdestä nyrkiniskusta. 35-vuotias menetteli kuitenkin törkeän huolimattomasti lyödessään."
Näitä vastaavia tapauksia on ollut ennenkin. Minulle ainakin on opetettu, että yksikin lyönti voi tappaa. Tässä linkki juttuun .............

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016040121352861_uu.shtml
6183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Öh, niin?

Kyseessä oli humalaisten välinen riita. Sellainen, jota tapahtuu satoja joka viikonloppu ympäri Suomea. Uhrin vammat pahenivat hänen väärin menneen lääkityksensä johdosta.

Sinun mielestäsikö tekijä olisi pitänyt tuomita kenties tapon yrityksestä ("yksikin lyönti voi tappaa")? Tai tahallisesta aivovamman tuottamisesta , vaikka tekijällä ei, kuten uutisessakin kerrotaan, voinut olla mitään tietoa uhrin lääkityksestä saati sen yliannostuksesta?

Ehei. Meillä länsimaisessa oikeusjärjestyksessä lähtökohtaisesti tuomitaan teon moitittavuuden perusteella, vähemmän teon odottamattomien seurausten perusteella. Tässä tapauksessa tekijä on syyllistynyt tavalliseen pahoinpitelyyn ja vammantuottamukseen, vaikka odottamattomien ja tilanteessa pimennossa olevien seikkojen vuoksi valitettavasti seuraukset olivat pahemmat. Noista seurauksista hän kuitenkin maksaa paljon suurempaa korvausta kuin mitä olisi maksanut, jos seuraus olisi ollut vain musta silmä, ja kuhmu takaraivolla. Se kun on se tyypillinen seuraus tuollaisesta nahinasta.

Elämä on.

Äänestä

Yhteiskunnassa on laaja muutosprosessi menossa. Aikaisemmat käsitykset virkamiehien ja tuomarien lähes jumalallisesta vallasta ovat muutospaineissa kaatumassa, netin ansiosta.
Kansan ääni alkaa kuulua, kohtuullinen oikeudenkäyntien ratkaisu on jo tavoiteltavissa, aina ei poliisi pystykään sanelemaan esitutkinnassa, miten tuomarien kuuluu tuomita. Siis vaikka esitutkintamateriaalia sensuroidaan poliisin toimesta.

Äänestä

Ei nyt tuule mistään, vaan olet ajasta jäljesssä ainakin 50 vuotta. Ehkä tietojen päivittämien olisi nyt paikallaan. Silloin nimittäin laista poistui ns. seurausvastuu. Eli, aikaisemmin tekijä vastasi syntyneestä seurauksesta. Ei enää, kuten käräjä- ja hovioikeus ovat päätöksissään todenneet. Nyt vastuu ulottuu tekijän tahallisuuteen ja tuottamukseen, tai törkeään tuottamukseen.
Yksikin lyönti voi toki tappaa, mutta siitä sinulla ei ollut hajuakaan, miten laki määrittelee teon ja tekijän vastuun.

Äänestä
  • Tuuli toi äänen ja vei sen mukanaan.
    Saattaa ollakin 50 vuotta edellä aikaansa tuo tuuli.

    Äänestä


.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä.missä.milloin2016 kirjoitti:

Tällä viikolla oli lehdessä oikeudenpäätös joka sotii rankasti oikeustajuani vastaa. Jutussa luki "Oikeus katsoikin, ettei aivovamma ole "varma tai edes varsin todennäköinen seuraus" yhdestä nyrkiniskusta. 35-vuotias menetteli kuitenkin törkeän huolimattomasti lyödessään."
Näitä vastaavia tapauksia on ollut ennenkin. Minulle ainakin on opetettu, että yksikin lyönti voi tappaa. Tässä linkki juttuun .............

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016040121352861_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu