Perkins 4.236

u876

Olen kuullut kyseisestä motista pelkkää hyvää. Onko heikkouksia jollain tiedossa?

18

2957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TietoLisääTuskaa1

      Jos alat lukemaan, niin sitten voit oppia uusia asioita. Googlaamalla vaikkapa

      "Perkins 4.236 problems" pääsee jyvälle ongelmista.

    • A-Perkins

      Ei ole heikkouksia. Iso ja painava moottori. Ei ole turhia rikkoontuvia sähkövempaimia. Ihan paras kone kokoluokassaan. Uudempia sähköisillä laitteilla varustettuja keksintöjä en venekäyttöön huolisi.

      • hmmm2

        Ellei iso ja painava ole juuri niitä heikkouksia...


      • nuurdikki

        Niissä veneissä joissa näitä käytetään ei pienestä lisäpainosta ole haittaa, oikein sijoitettuna ehkä jopa päin vastoin pientä etua. Haitta tulee siinä kun moottoria on tarvetta ottaa irti veneestä isompaa peruskunnostusta silmälläpitäen.
        Ajamalla näitä on aika vaikea saada loppumaan n. 8000h välein olisi hyvä tehdä se peruskunnostus mutta tuotakin joku piti liioitteluna, varmaankin riippuu myös siitä miten moottoria on pidetty ja käytetty.
        Kuten tuossa joku jo sanoikin, nämä alkavat jo olemaan iältän sellaisia että oheislaitteiden vaihtamista kannattaa harkita kuten, lämmönvaihtimet ja pakosarja, starttimoottorikin oli jossakin yksilössä melko hapettuneen näköinen, tiedä sitten vaikuttaako se toimintaan. Periaatteessa kuitenkin vaikka nuo ovat melko ison kokoisia ne ovat myös yksinkertaisia. Moottorin perusosia ei juurikaan tarvitse vaihtaa. Peruskunnostuksessa katsotaan onko tarvetta sylinterien poraamiselle tai runkolaakerien vaihtamiselle, siis periaatteessa moottori otetaan auki ja katsotaan onko kulunut ja tehdään tarittavat korjaukset. Itse moottorin osia saa halvalla, ongelmallisempia on sitten nuo marinointiosat, kaikkea maailmalta saa mutta hinta voi olla suolainen. Jotakin standardi lämmönvaihtimia tosin löytyy ja todennäköisesti monet niistä sopisi, joitakin pakosarjoja on tehty yksin kappalein.

        Tietääkö muuten joku onko Suomessa joku joka tekee Perkinsiille pakosarjan.


      • Tuolta

      • A-Perkins
        hmmm2 kirjoitti:

        Ellei iso ja painava ole juuri niitä heikkouksia...

        72hv isoa ja painavaa konetta ei mihinkään jollaan laitetaisikaan.


      • nuurdikki
        Tuolta kirjoitti:

        ostin viime vuonna:
        http://www.venevarustaja.fi/
        Turun lähellä siis. Löytyy myös Perkinsin lämmönvaihtimien putkistoja.

        Kiitokset


      • Anonyymi
        hmmm2 kirjoitti:

        Ellei iso ja painava ole juuri niitä heikkouksia...

        Painohan on etu uppoumarunkoisilla veneille


      • Anonyymi
        hmmm2 kirjoitti:

        Ellei iso ja painava ole juuri niitä heikkouksia...

        Toistaiseksi tuosta painosta on ollut lähinnä hyötyä kun raudan painopiste on vesirajan alapuolella.


    • Yanmarilla

      Jos on kyseessä "tehtaalainen meridiesel", niistä alkaa olla lopuillaan lämmönvaihtimien ja öljyjäähdyttimien tuubisarjat, alkuperäiset maksavat hunajaa. Moottori itsessään on paras luokassa n. 80 hv. Kaveri vaihtoi kanteen venttiilien varrenkumit, niin pieni savutus loppui pienellä vaivalla.

    • konemies57

      paras perkinsin kone on 4.236 sekä sama 6 pyttyinen !!!
      osat halpoja.
      hyvä ja kestävä motti .

    • blown

      Paska mylly, ku kanget kurkki lohkosta läpi 3 kilon ahtopaineilla

      • hgdfhgdfghdf

        Äitis oli paskamylly kun sinut sai.


      • Anonyymi

        Sulla mitään 3 kilon ahtopaineita ole, kuin unissa...


    • Anonyymi

      Huono kierrosherkkyys mistä seuraa veneen hidas reagointi kaasuun ja tuntumaan. Vaikea virittää, mm lohko on sellainen että oikein kunnon virtauksilla olevaa pakosarjaa ei saa edes tehtyä (neljän sylinterin kaasut kahdesta portista ulos). Liika paino haittaa myös plaaniin pääsyä, moottoria on vaikea keventää. Vielä kun tuohon laittaa sen että ko möhkäle ei ole edes common-rail eikä siihen saa kunnollista ohjelmoitavaa ecu- yksikköä on M4.236 melko kelvoton nopean veneen voimanlähteeksi.

    • Anonyymi

      Todella hyvä ja kestävä, miltei ikiliikkuja. Volvo Penta käyttänyt perkinssiä monissa malleissaan. Ei joudu varaosia ostamaan.

    • Anonyymi

      Ei Massey Ferguson huonoa moottoria traktoriin laita.Niin koviin töihin traktoria ei saakaan,ettäPerkins moottori särkyisi.Ja traktorissa kone on välillä aika lujilla.

    • Anonyymi

      Perkins on tehnyt hyviä koneita. Täysremppasin itse 4.108 ja ottaisin huomioon konetta valitessa, että pääosin Perkins koneet on vanhoja ja kuluneita. Pelkästään vuodet syö konetta. Varmasti hyvä kone, mutta vanhojen koneiden kanssa sanoisin koneen purkamatta on todellinen kunto suht arvoitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina Aitolehti poseeraa rakkaansa kanssa - Somessa kuitti:"Oletko lainannut Haaviston Antoniota?"

      Hmmm, onhan noissa miehissä yhdennäköisyyttä täytyy myöntää… Vai mitä mieltä sinä olet? Lue lisää ja katso kuvat: http
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      2075
    2. Miksi itsenäisyyspäivää vietetään...

      ...kun itsenäisyys menetettiin 4.4.2023 kun meidät liitettiin NATOon? Päätäntävaltamme siittettiin UsaNatolle tuona suru
      Maailman menoa
      397
      1153
    3. No joko susta on nainen tullut johtaja

      Kun sä olet opiskellut niin paljon, ja olet niin terävä?
      Ikävä
      74
      1015
    4. En ole kiinnostunut sinusta ikävä

      Ikämies, olet ilmaa luuseri olet.
      Ikävä
      67
      871
    5. Hyvästi, vaalea nainen

      Edelleen pyörit päivittäin mielessäni. Mitä teitkään minulle. Niin tuttu, vaikka tutkimaton. Kaipuu ja polttava tunne si
      Ikävä
      35
      781
    6. Lempinimi kaivatulle

      Minkä lempinimen olet antanut ikäväsi kohteelle mielessäsi häntä ikövöidessä? Hän kulkee aatteissa mukana lempinimellä
      Ikävä
      36
      778
    7. Pystytkö puhumaan seksistä?

      Tai onko se maailman luonnollisin ja parhaimmillaan kauneimpiakin asioita mistä et pysty puhumaan kokematta seksuaalista
      Sinkut
      107
      748
    8. Olenko tehnyt sulle jotain

      Ikävää?
      Ikävä
      23
      677
    9. Oikeastaan rakastuneena

      On mukava olla😇 Niin huumaava olo. Olo varmaan niin, kuin maanisilla.. yhtään pysy paikalla, ajatus ei liiku, mihinkään
      Ikävä
      52
      668
    10. Martinan ruukavalio

      Voi hyvää päivää taas, mitä tekstiä picukissa. -ohjeilla, jotka voita vaikka lopun ikää. -kesto 6viikkoa, voit kuin jatk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      666
    Aihe