otsikko kertoo kiireellinen :/
tollerin ja parsonrusselin luonne-erot.
sivistynyttt
2185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tollereilla ongelmana ahtaat sukulinjat ja arkuus,epilepsia. Parsoni perus terrieri tekevä,menevä ja temperamenttinen sekä parempi terveystilanne.
Tolleri enemmänkin kaikkien kanssa toimeentuleva. Parssoni taas on jäärä kuin mikä ja aina tappelemassa kun tilaisuuden saa.
Eli jos haluaa vaivattoman, sosiaalisen ja nopeasti hyvät tavat oppivan koiran, ota tolleri. Jos taas kaipaat todellista haastetta, niin ota parssoni. Oppii sekin nopeasti toki, mutta vaatii paaljon enemmän. Tylsistyessään todella nopea oppimaan myös kaikki mahdolliset huonot tavat. Ja kuten sanottu, aina valmis matsaamaan.