Hei kaikki. Lueskelin näitä viestejänne. Tekstiä löytyi sivukaupalla, mutta en tullut hullua hurskaammaksi.. Siispä suora kysymys lienee paras lähestymistapa,..
Taustaa;
Olen miettinyt muutaman vuoden vanhan Octavian ostamista. Tämä varsinkin siitä syystä, että vanhan tolkuissa ajomäärissä olevan Octavian saa usein suht edullisesti ja hinta-laatusuhde on ainakin speksien valossa hyvä. Auton pitäisi olla 1.6 sataheppainen vähintään, 75 hv ei minun mielestäni riitä alkuunkaan Octavian kokoiselle autolle.
Mitäpä käytetyn Octavian ostajan kannattaisi ottaa huomioon? Onko jotain tyyppivikaa, johon kannattaa kiinnittää huomiota? Onko jotain poikkeuksellisen kallista määraikaishuoltoa, joka täytyy tehdä tietyillä kilometreillä ja siten on ikävä ylläri jos käytetyssä on vielä tekemättä? Jne.
Kiitos etukäteen ystävät hyvät :)
Taustaa;
Olen miettinyt muutaman vuoden vanhan Octavian ostamista. Tämä varsinkin siitä syystä, että vanhan tolkuissa ajomäärissä olevan Octavian saa usein suht edullisesti ja hinta-laatusuhde on ainakin speksien valossa hyvä. Auton pitäisi olla 1.6 sataheppainen vähintään, 75 hv ei minun mielestäni riitä alkuunkaan Octavian kokoiselle autolle.
Mitäpä käytetyn Octavian ostajan kannattaisi ottaa huomioon? Onko jotain tyyppivikaa, johon kannattaa kiinnittää huomiota? Onko jotain poikkeuksellisen kallista määraikaishuoltoa, joka täytyy tehdä tietyillä kilometreillä ja siten on ikävä ylläri jos käytetyssä on vielä tekemättä? Jne.
Kiitos etukäteen ystävät hyvät :)
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://www2.helsinginsanomat.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/viat.jsp?id=1137
Sanoisin, että kannattaa katsoa missä kunnossa jarrut on, etteivät laahaa ja että käsijarru ottaa kunnolla kiinni. Pyöränlaakereita kannattaa myös kuulostella, huomaa kyllä ajossa äänestä mikäli on väljä. Ei tosin pahoja vikoja, mutta antavat tinkimisvaraa ainakin mikäli niitä ilmenee.
Muita yleisiä murheita ovat tuulilasinpyyhkijöiden moottori ja vivusto sekä ilmamassamittari. Eivät tosin nekään aiheuta mitään konkurssia. Mitään kriittistä huoltoa ei tarvita, kunhan se jakopään hihna on vaihdettu 90 000:ssa.
lisäksi vielä 2000 combi ei ole vallan hiljainen auto,erilaisia kitinöitä ja natinoita tuntuu riittävän mm takasivuovet. sähköpeilit toimii silloin kun haluaa.takaoven lukko jumissa,liekö käytön puutetta.(keskuslukko).myös jo mainittu mataluus on todellinen ongelma päätieden ulkopuolella.polttoainetta palaa reilusti,(1,6)kesällä 7,3 ja talvella ei tahdo 8,0 riittää(keskikulutus).mutta mutta,volkkarin viat melkein puoleen hintaan,varusteita melkoisesti,hyvät ajo ominaisuudet.arvo tullee säilymään paremmin käytettynä paremmin kuin muilla vag vehkeillä koska sokota on sokota ja pudotti uutena hintansa nopeammin kuin nämä muut ehkä hieman yliarvostetut vag,een vehkeet.ja autohan on golffia paljon tyylikkäämpi.
Itselläni on Octavia Combi 1,6 Ambiente vm -00. Vuonna 2000 tehtiin siis facelift, joka kannattaa huomioida hintoja vertailtaessa. Varustetaso koheni tuolloin huomattavasti ja mm. apukuljettajalle ilmaantui turvatyyny. Samalla tehot nousivat 74 kw:sta 75 kw:n. Ajossa tuo yksi kw vaikuttaa ainakin kymmeneltä ja vaikka kaipailetkin suuria tehoja, suosittelen kokeilemaan ennakkoluulottomasti. Asuntovaunua sillä ei toki vedä, mutta voimaa on paljon enemmän kuin aiemmassa 1,6 litraisessa Astrassani. Toisaalta, toinen tykkää siitä ja toinen sen jatkeesta...
Pari mielestäni huomionarvoista seikkaa kannattaa ottaa huomioon. Jos käytät ajaessasi paljon peilejä, muista ettei Octavian peileistä näe juuri mitään. Oikeanpuoleisen sivupeilin pienentämisen takana täytyy olla aito insinöörin logiikka. prkl... Ainakin vm 2000 elektronisen kaasupolkimen toiminta on erittäin epäloogista. Maahantuojan mukaan myöhemmin valmistetuissa toimintaa parannettiin, mutta en enää muista milloin muutos tehtiin. Ennen kaikkea mäkilähdöt ovat joskus kokeneenkin kuljettajan suorittamina persoonallisia. Tarkasta myös onko takaluukun kahvan reunan alta maali alkanut kuplia. Se on tyypillisesti ruostuva paikka. Pohja kannattaa myös tutkia erittäin tarkkaan. Octavia on tehty huomattavan matalaksi tiedetylle Golfin alustalle. Siihen kun lisätään suuret etu- ja takaylitykset, niin kannattaa silmäillä myös ainakin etuhelman kuntoa. Konepellin maalipinta vaikuttaa melko herkältä kiveniskemille.
Kaikesta edellä mainitusta huolimatta olen tyytyväinen Octaviaani. Tämä on ensimmäinen Skodani ja jokaisesta aiemmasta autostani saisi samanlaisen vikalistan kerättyä. Taisitkin kaipailla nimenomaan tyyppivikoja. Osa on vikoja ja osa ominaisuuksia kuten pienet takajalkatilat, korkea kynnys farmarinkin kontissa ja markkinoiden huonoin äänentoisto. Kokonaisuus on kuitenkin mainio.
Uudemmissa taitaa olla taas se normaalikokoinen oikea sivupeili. Ainakin -04 on samankokoiset peilit kummallakin puolella.
Sähköinen kaasupoljin tosiaan toimii uudemmissa ilman ihmettelyä.
Skodalla tulivat ilmeisesti kohta tuon faceliftin jälkeen järkiinsä, koska myös -03 Ocussa on samankokoiset peilit kummallakin puolella. Muistaakseni näin on myös -02:ssa.
Sähköinen kaasupoljin aiheutti alussa ihmettelyä, kiroilua ja epäonnistuneita lähtöjä, mutta nyt ku on tottunut, ajo on kertakaikkisen helppoa.
Kitinät ja nitinät vain reilut 30tkm ajetussa autossa ei mielestäni pitäisi olla nykypäivää, mutta niin vain tuntuu olevan. Mitään teknistä vikaa ei ole tähän mennessä ilmaantunut.
Mulla -04 1.8T. Siirtyminen vaijerikaasullisesta 2.0 Ventosta oli kivuton. Alkuun turbokone tuntui alaväännöltään, siis alle 2000rpm, ohuelta, mutta on nyt sisäänajon myötä piristynyt mukavasti myös siltä osin. Sähköinen kaasupoljin ei ole ollut minkäänlainen pulma. Muutaman päivän olen ajellut -04 1.6 Octavialla, eikä sekään tuntunut kaasun tuntuman osalta mitenkään erikoiselta. Toisin on sitten ollut jossain muissa kokelemissani autoissa.
Golf IV taisi olla pienellä peilillä loppuun asti.
1.6-litrainen on kone. Jotenkin ei vaan alussa toiminut kytkin- ja kaasujalan yhteispeli. Asiaan vaikutti varmasti myös suht heikko alavääntö ihan tyhjäkäynnin tuntumassa. Toisaalta kone kyllä vielä kolmosvaihteellakin jaksaa vääntää ihan mukisematta jopa alle 1000 kierroksen.
Juuri tällaisia käyttäjien kommentteja kaipailinkin, kiitos kovasti.
Joskus oktaavin takapenkillä matkustaneena muistan surkeat takatilat, mutta se ei omassa käytössäni haittaa kun kyydissä on yleensä vain yksi tai kaksi. Pienet peilit on ärsyttävä ja harmillisen yleinen saksalaisten/saksalaistaustaisten autojen viime vuosien ominaisuus, mutta kyllä senkin sietää voi. Joka autossa on kumminkin omat harminsa ja ongelmansa, täydellistä ei olekaan. Täytyy käydä vielä koeajamassa oikein kunnolla, jos sattuisi sopiva ja asiallisesti hinnoiteltu Octavia kohdalle ja tsekata ruosteet, helmat ym.
Hinta on Skodan valtti, ja kaikesta päätellen kuitenkin hintaisekseen hyvistä autoista on kysymys.
kiitti vielä kerran!
Minun kokemukseni ovat vuoden 2000 Ocu Combi SLX TDI, mittarissa nyt 195tkm. Autossa ei ole vielä faceliftiä, joka tapahtui keskellä vuotta 2000. Tällöin muuttui mm. keulan ilme ja varustelumerkinnät (esim. SLX -> elegance). Myös varustelut muuttu, mutta en allekirjoittaisi että parani. Näin ei ainakaan elegancen kohdalla. Ja jostain kuulin, että takajalkatiloihin olisi tullut 2cm lisää etupenkkien uuden muodon vuoksi.
Huomioita ja kommentteja edellämainittuihin:
- ainakin combissa takalasinpyyhkimen ja pissapojan toiminta
- ilmastoinnin toiminta tuon ikäisessä autossa -> kylmäaineet on jo vähissä jos ei huollettu
- pyörien laakerit. Minulta mennyt molemmista etupyöristä nyt 80tkm matkalla.
- 90tkm välein isoin huolto, mm. hihnan ja vesipumpun vaihto.
- ainakin TDI:ssä ilmamassamittari eli MAF on murheenkryyni. En tiedä koskeeko bensavehkeitä. Kannattaa koeajaa vähintään 2 yksilöä, jotta huomaa onko kaikki 100hevosta kotona
- mataluutta en ole pitänyt ongelmana edes "tavallisilla" mökkiteillä, kunhan vähän katsoo miten ajelee
- ..silti alustan kunto kannattaa tutkia (vaikka alustan massaus on alunperin tehtykin erityisen hyvin)
- sivupeileistä näkee ihan "normaalisti", vaikka toinen on minullakin "nysä"
- sähköpeilit toimineet moitteetta ja kätevä piirre niiden säädössä on, että kumpikin puoli säätyy yhtaikaa
- kaukolukituksen kanssa pieniä häiriöitä (aina ei valot vilkahda)
- TDI:ssä mekaaninen kaasupoljin, joten en ole havainnut omituisuuksia sen suhteen
- 81kw:ssa levyjarrut takanakin: ei ongelmia rumpujen tai käsijarrun kanssa
- lämmityslaitteen laakerin kitinä: voitelu auttaa (asiasta keskusteltiin täälläkin juuri)
- vinkkejä: suhinat pienenee, kun kiristää ovien ja takaluukun vastinkappaleita. Takapenkin kääntölukitus voi nitistä rasvanpuutettaan.
ja kannattaa tarkistaa myös ovien kynnykset. Omasta ocusta vm02 oli maali lähtenyt näistä kohdista. Korjattu takuuseen, mutta pidemmän päällä varmasti ongelma ilman korjaustoimenpiteitä.
Sen verran kannattaa katsoa alle, onko tullut pohjakosketuksia. Maavara on pieni, ja huonoilla mökkiteillä voi oikeasti sattua kohdalle kivi, joka tekee vaurioita suojaukseen tai pakoputkeen. Itseltä meni tuollaisen kolahduksen seurauksena takavaimennin. Muuten ei ruostetta alustasta löydy. 75 hv pelejä voi olla tarjolla eikä niitäkään kannata jättää huomiotta. Tuo moottori liikuttaa isoa autoa paremmin kuin voisi tehon perusteella kuvitella.
Kiitti vielä.
Skodassa näyttäisi olevan ehkä hitusen enemmänkin ongelmia, vikoja ja kyseenalaisia ominaisuuksi kuin etukäteen odotin. Harkinnassa on kuitenkin. Myös Peugeot 406 on alkanut kiinnostaa, vähän ajettuja yksilöitä saa näköjään yllättävän halvalla.
Siihen, että Rellun vähän ajettuja yksilöitä saa halvalla ja Octavian vähän ajettuja yksilöitä ei enää saa halvalla, on varmasti selityksensä.
Joku viisas on sanonut, että aina on jokin syy, miksi edellinen omistaja on autosta halunnut eroon. Ja mitä halvemmalla, sitä enemmän niitä syitä ;-)