Onnistuuko spinnulla purjehdus ilman puomia? Uskois että kevyillä tuulilla onnistuu ja varsinkin jos ei ole oikein isoa maininkia.
spinnupurjehdus ilman puomia?
11
1303
Vastaukset
- asyllä.helposti
Jos sulla on normaali symmetrinen spinnu, käytä puomia! Se helpottaa. Hanki ihmeessä puomi, jos sitä ei ole, mutta omistat jo spinnun..
Jos haluat purjehtia ilman puomia, hanki asymmetrinen spinnu. Sen kanssa et tarvitse puomia.- Valtameripurjehtija
Vielä helpompaa kun on kaksi puomia.
- lätäkköpurjehtija
Kerro lisää, ajatus on mielenkiintoinen.
- Kielimiespurjehtija
atnta kirjoitti:
http://www.atninc.com/atn-tacker-sailing-equipment.shtml
,,,,Tuohan on jo genaakkeri. Ja mitä puomiin tai jopa kahteen puomiin tulee, niin köysi on yhä paras jalus pallopurjeelle, sillä sen voi kiinnittää niin taakse, että pallopurje pääsee aukeamaan kunnolla myös heikossa myötätuulessa.
- must...do
atnta kirjoitti:
http://www.atninc.com/atn-tacker-sailing-equipment.shtml
,,,,Tuohan se kätevä homma on!! Sivumyötäisillä ei tarvitse puomia alkaa virittämään, eikä tuota holkkiakaan tartte kun laittaa köyden nerokkaasti genoan ympärille. Tuo täytyy kokeilla.
- Sfäärinkuriiri
Kielimiespurjehtija kirjoitti:
Tuohan on jo genaakkeri. Ja mitä puomiin tai jopa kahteen puomiin tulee, niin köysi on yhä paras jalus pallopurjeelle, sillä sen voi kiinnittää niin taakse, että pallopurje pääsee aukeamaan kunnolla myös heikossa myötätuulessa.
Videossa on toki genaakkeri, mutta valmistaja väittää tuon virityksen avulla voitavan käyttää myös tavallista symmetristä spinaakkeria genaakkerin tapaan.
Minusta näyttää kätevältä. Mutta voisikohan vastaavan virityksen tehdä myös ilman rullattavaa keulapurjetta - vehje olisi suoraan etustaagin ympärillä? - Valtameripurjehtija
lätäkköpurjehtija kirjoitti:
Kerro lisää, ajatus on mielenkiintoinen.
Helpompi vaihtaa halssi kahdella puomilla, kun on tuo vauvavaijeri edessä.
- Kjfgjf
Atn trackeria vastaavan saa, jos on, kuten minulla, kaksi spinnufallia.
- seppomartti
Simmetrinen spinnu, Ilman puomia käytettäväksi tarkoitettu kaupallinen tuote, on nimeltään Parasailor. Useimmat käyttää myös ilman isopurjetta. Kalliimpi ja tehottomampi kuin normaalispinnu.
Kyllä onnistuu. Ratakilpailuissa usein näkee alamerkkiä lähestyttäessä purjehdittavan ilman puomia. Se mahdollistaa jiippailun ennen merkin kiertoa ja ilman sotkuja nopeasti keulapurjeen ylös ja spinnun alas saamisen. Juuri tästä syystä rataveneet yleensä ainakin joskus harjoittelevat spinnuajoa ilman puomia. Paremminkin onnistuu reilulla kuin kevyellä tuulella - pysyy spinnu vedossa eikä rojahda ja sotkeudu staagiin.
Onko tällä cruisailijan kannalta mitään merkitystä onkin eri juttu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425811Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2175346Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers704542Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464312SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564101Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813796SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593199Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062470SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396