Haluaisin tuollaisen tykin, ettei tarvisi pyöriä muiden jaloissa....
http://www.autotie.fi/vaihtoautot/MERCEDES-BENZ/115/BRI-81/2605?utm_source=is&utm_medium=etusivu-ilmoitus&utm_campaign=banner
http://www.autotie.fi/vaihtoautot/MERCEDES-BENZ/115/BRI-81/2605?utm_source=is&utm_medium=etusivu-ilmoitus&utm_campaign=banner
Vastaukset 1
Vanhimmat
Haluaisit? Lado eurot tiskiin, niin autohan on sinun!
Saadessani ajokortin 1969 oli isälläni tuon korimallin M-B vuosimallia 1968. Dieselkoneella, taisi olla peräti 60 hevosen voimatkin. Omia ajojani sain ajella yleensä pihasta löytyvällä VW Transporter Doppelkabinella, mutta joskus pääsin toki ohjastamaan Mersuakin.
Mikään kiihtyvyysihmehän sen ajan nokikone-Mese ei tietenkään ollut, mutta kun neulan sai lopulta sataanneljäänkymppiin, niin lokoisaa oli posotella sitä kyytiä niin pitkään kuin tietä ja kakkua riitti! Silloin ei ollut vielä edes tiekohtaisia rajoituksia.
Auto oli isävainaalla 11 vuotta ja 400 tkm, mutta se oli vasta alkutaivalta. Kun kuulin autoyksilöstä viimeksi, oli sillä ajettu ”jotain 900 tkm:n ja miljoonan väliltä”. Lieneekö tuo kuuden nollan luku tullut myöhemmin vielä täyteenkin, ei ole tiedossani.
Oman Mersuni mittarissa on vasta 8 tkm. Tavoitteeni on ajella sillä tuollaiset vaatimattomat 300 tkm. Nykytahdilla lukema täyttyy joskus vuoden 2035 tienoilla.